Aihe: Hyvin yksinkertainen kysymys musiikkitiedoston muokkaamisesta
1
Homunculus
02.11.2010 23:32:08
Arvelin, että tämä olisi foorumi, jolta löytyisi väkeä, joka osaa vastata kysymykseeni. Ongelmani on varsin yksinkertainen: minulla on joitakin musiikkitiedostoja (jotka olen ripannut CD:ltä iTunesiin), joita haluaisin editoida poistamalla niistä osan. Tarkemmin sanottuna kappaleiden jälkeen on pelkkää hiljaisuutta, jonka haluaisin pois, koska olen koostamassa kokoelmalevyjä. Miten voin tehdä näin huonontamatta tiedostojen laatua?
 
Latasin netistä WavePad Sound Editorin, jolla homma hoitunee. Itse editoinnissa kyllä onnistuin, mutta en osannut tallentaa tiedostoa sopivassa formaatissa - laatu kärsi tallennuksessa. En ymmärrä noista kbs:istä hölkäsen pöläystä. Jotain sain kyllä googletettua, mutta ei se auttanut.
 
Arvostaisin sitä kovasti, jos joku voisi antaa minulle neuvoja. Kiitos.
MoreK
03.11.2010 06:48:47
 
 
Googlaa hakusanoilla "lossless mp3 editor". Esim. tämä löytyi:
http://mpesch3.de1.cc/mp3dc.html
 
Ei ole henkilökohtaisia kokemuksia, mutta näyttää tarjoavan perusleikkelyn ilman, että mp3 koodausta tarvitsee purkaa.
Kalmo
03.11.2010 10:10:21 (muokattu 03.11.2010 10:10:59)
Sinun pitäisi saada ripattua biisit CD:ltä wav-muotoisina. iTunesiin ripatessa (niin luulen) ne tulevat suoraan MP3:ksi,ja sen jälkeen pahimmillaan joka seivauksessa laatu huononee, riippuen käytetystä ohjelmasta.
 
Audacity on kunnollinen, ilmainen audioeditori jolla teet editoinnit helposti.
 
Tuon edellisen postin ohjelma vaikuttaa kyllä lupaavalta. En ole kokeillut.
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
jPekka
03.11.2010 11:10:43
 
 
Kalmo: Sinun pitäisi saada ripattua biisit CD:ltä wav-muotoisina. iTunesiin ripatessa (niin luulen) ne tulevat suoraan MP3:ksi,ja sen jälkeen pahimmillaan joka seivauksessa laatu huononee, riippuen käytetystä ohjelmasta.
 
iTunesin asetuksista on valittavissa myös Apple Lossless -koodaus, jota kannattaa käyttää. Ongelmana on se, että ihan kaikki audioeditorit eivät sitä osaa lukea. Moniin tosin löytyy netistä erikseen haettava codec-paketti.
"Te ette pitäisi Nietzschestä, sir. Hänen filosofiansa on pohjimmiltaan epätervettä."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)