Aihe: Rockin kuolema
1 2 3 4 5122 123 124 125 126
rybk
09.09.2010 11:10:27
Miksi Hector menit tappamaan Hectorockin?
"So we started out with the idea of maybe write something with a jagged time signature, like 5/7 or something, but that doesnt make your booty move." - Perry Farrell, tahtilajitaiteilun mestari
HaloOfFlies
09.09.2010 11:12:12
 
 
Niin. lauloihan se Lenny Kravitz jo 15 vuotta sitten, että rock and roll is dead. Kyllä minä vielä grungea rockina pidän, ja jopa sen jälkeen Green Dayn mukana tullutta uuspunk-aaltoa. Rock kuoli oman näkemykseni mukaan siis joskus vuosituhannen vaihteessa, kun 90-luku vaihtui 2000-lukuun, sillä 2000-luvulla ei pahemmin ole rockia tullut kuultua. American Idiot ei ollut rockia enää, vaan käytännössä jotain popin ja oopperan välimaastosta.
Suomalainen sössii aina S.M.A.K.-jäsen #5
slipkorn
09.09.2010 11:21:20 (muokattu 09.09.2010 11:22:20)
Henkilökohtaisesti mua ei kiinnosta onko rock "kuollut", koska suurin osa maailman parhaista levyistä on julkaistu viimeisen 20 vuoden aikana. Ja osa niistä on myös rockiksi luokiteltavia levyjä.
 
Mclusky - Lightsabre Cocksucking Blues
http://www.youtube.com/watch?v=_QMvS6pLJ6M
 
En näe miten tämä esimerkiksi häviäisi energiassaan, ilmaisussaan ja hauskanpidossaan juuri millekään 70-luvun teokselle.
 
Innovatiivisuus ehkä on siirtynyt tässä 20 vuoden aikana rockista elektronisen musan, hip hopin ja ehkä metallinkin puolelle, mikä ainakin mun mielestä on ihan tervetullut suunta.
I see you using an old style, I wondered where you had learned it from
carnation
09.09.2010 11:21:30
The Soundtrack of Our Lives.
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
BigPapa
09.09.2010 11:27:12 (muokattu 09.09.2010 11:27:29)
 
 
slipkorn: Mclusky - Lightsabre Cocksucking Blues
http://www.youtube.com/watch?v=_QMvS6pLJ6M
 
En näe miten tämä esimerkiksi häviäisi energiassaan, ilmaisussaan ja hauskanpidossaan juuri millekään 70-luvun teokselle.

 
70-luvulla tollanen olis vetäny tyhjille saleille, jos olis vetäny ollenkaan.
For me, it's about the music. I'm just the messenger, and I hope to do it as long as I live. - Eric Clapton
slipkorn
09.09.2010 11:29:06
BigPapa: 70-luvulla tollanen olis vetäny tyhjille saleille, jos olis vetäny ollenkaan.
 
Aika huono maku ihmisillä
I see you using an old style, I wondered where you had learned it from
BigPapa
09.09.2010 11:29:22
 
 
slipkorn: Aika huono maku ihmisillä
 
Joo, nykyään on.
For me, it's about the music. I'm just the messenger, and I hope to do it as long as I live. - Eric Clapton
slipkorn
09.09.2010 11:29:56
BigPapa: Joo, nykyään on.
 
Vanhoilla ihmisillä ;)
I see you using an old style, I wondered where you had learned it from
BigPapa
09.09.2010 11:36:11 (muokattu 09.09.2010 11:37:05)
 
 
slipkorn: Vanhoilla ihmisillä ;)
 
Taitaapi olla juur päinvastoin, vaikka kyllä tunnen joitakin itseäni paljonkin nuorempia, joiden musiikkimaku mielestäni on oikein hyvä. Mut se on makuasia, sano musti, kun muniansa nuoli.
For me, it's about the music. I'm just the messenger, and I hope to do it as long as I live. - Eric Clapton
Askr
09.09.2010 11:38:26 (muokattu 09.09.2010 11:39:23)
Mitä se rock muuten on? Että sen voi sanoa kuuolleeksi.
sellisti
09.09.2010 11:49:57
Tämä nyt riippuu ihan siitä mitä kukin pitää rockina ja toisaalta mitä kukin pitää sen "kuolemana". Minusta mikään musiikinlaji ei ole kuollut - jos sellainen nyt ylipäätään voi kuolla - niin kauan kuin sitä kuunnellaan ja diggaillaan, olkoonkin että se olisi tehty 40 vuotta sitten. Vaikka nykyään ei rockia enää tehtäisikään on kuitenkin hirmuinen joukko ihmisiä joille rock on edelleen se paras ja mieluisin musiikinlaji, ja tulee varmasti olemaan vielä pitkään. Olkoon se sitten 60-, 70-, 80- tai jopa 90-luvun rockia. Rockin perintö elää niin kauan kuin on ihmisiä jotka ovat siitä riittävän kiinnostuneita pitääkseen sitä elossa, ja minusta rock ei silloin ole kuollut. Parhaimmillaan se siirtyy isältä pojalle; Esim. viime kesän AC/DC-konsertissa oli jamppoja jotka näyttivät syntyneen joskus The Razor's Edgen (1990) aikoihin. Silti diggailivat ihan täysillä vanhaa 70-luvun materiaalia.
 
Jos biologiseen sukupuuttoon vertaa, niin eihän ihminenkään hetkessä häviä maapallolta vaikka tästä hetkestä eteenpäin ei syntyisi enää yhtään ainoaa ihmistä. Olemassaolevat elävät ensin elämänsä loppuun asti, ja siihenkin menee aikaa.
"I like 70, but not as much as I liked 69. Well, 69 always was my favourite number. Now I figure I'm 69 with one finger up my ass." -George Carlin täytettyään 70 v.
j0nas
09.09.2010 11:58:28
sellisti: Tämä nyt riippuu ihan siitä mitä kukin pitää rockina ja toisaalta mitä kukin pitää sen "kuolemana". Minusta mikään musiikinlaji ei ole kuollut - jos sellainen nyt ylipäätään voi kuolla - niin kauan kuin sitä kuunnellaan ja diggaillaan, olkoonkin että se olisi tehty 40 vuotta sitten. Vaikka nykyään ei rockia enää tehtäisikään on kuitenkin hirmuinen joukko ihmisiä joille rock on edelleen se paras ja mieluisin musiikinlaji, ja tulee varmasti olemaan vielä pitkään. Olkoon se sitten 60-, 70-, 80- tai jopa 90-luvun rockia. Rockin perintö elää niin kauan kuin on ihmisiä jotka ovat siitä riittävän kiinnostuneita pitääkseen sitä elossa, ja minusta rock ei silloin ole kuollut. Parhaimmillaan se siirtyy isältä pojalle; Esim. viime kesän AC/DC-konsertissa oli jamppoja jotka näyttivät syntyneen joskus The Razor's Edgen (1990) aikoihin. Silti diggailivat ihan täysillä vanhaa 70-luvun materiaalia.
 
Jos biologiseen sukupuuttoon vertaa, niin eihän ihminenkään hetkessä häviä maapallolta vaikka tästä hetkestä eteenpäin ei syntyisi enää yhtään ainoaa ihmistä. Olemassaolevat elävät ensin elämänsä loppuun asti, ja siihenkin menee aikaa.

 
Plussaa tästä +
Dropped C
09.09.2010 12:13:38
Mulla on esim. tällänen Hellacoptersin albumi (oisko vuodelta 2005 tai 2006?) kuin "Rock and roll is dead", kuuntelin se aikanaan ja tulin päinvastaiseen lopputulokseen...
 
Rokki on vaan siirtynyt vähän sivumpaan mainstreamistä, juurikin näitä muutamaa dinosaurusta lukuunottamatta. Ei se mihkään kuollut oo.
varakeef
09.09.2010 12:47:40
Laajentakaa, hyvät ihmiset. Aiheen tulee olla musiikin kuolema. Soveltakaa samoja argumentteja kuin rokin kuolemaan.
 
Lopputulema on, että musiikin lajittelu ensin genreihin ja sen jälkeen arvottaminen genreen kuulumisen perusteella on päätöntä.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
velipesonen
09.09.2010 12:55:52 (muokattu 09.09.2010 12:56:58)
 
 
varakeef: Lopputulema on, että musiikin lajittelu ensin genreihin ja sen jälkeen arvottaminen genreen kuulumisen perusteella on päätöntä.
 
Olet oikeassa, mutta: Rock ei ole syntynyt genreksi genrejen joukkoon vaan se on syntynyt jostain pakottavasta tarpeesta. Pelkkä mustan ja valkoisen musiikin fuusioituminen ei riitä syyksi, koska se on luonteeltaan passiivinen tapahtuma, kun kauempaa katsoo. Syy on jokin tarve.
 
Eli jos sijoitamme musiikkikappaleita eri genreihin kuin laatikoihin, jätämme vastaamatta kysymykseen, mistä kukin genre on peräisin. Ja jos genre on jostain peräisin, sillä on alku. Jos sillä on alku, miksei voisi olla loppu? Jos sillä on loppu, mikä tämän lopun aiheuttaa ja miten se havaitaan?
A Socially Backward Individual
Musta Arkipyhä
09.09.2010 13:01:58
sellisti: Minusta mikään musiikinlaji ei ole kuollut - jos sellainen nyt ylipäätään voi kuolla - niin kauan kuin sitä kuunnellaan ja diggaillaan
 
Juuri näin.Toiset vaan ei jaksa tajuta ettei se oma mielipide ole faktaa.
"I'm a free spirit baby - olen ilmainen väkevä alkoholijuoma,vauva"
slipkorn
09.09.2010 13:05:39
velipesonen: Jos sillä on alku, miksei voisi olla loppu? Jos sillä on loppu, mikä tämän lopun aiheuttaa ja miten se havaitaan?
 
Rock-musiikin loppu on se, kun ketään ei enää kiinnosta kuunnella eikä siten tehdäkään sitä. Näin sellistin kirjoitusta tukien.
I see you using an old style, I wondered where you had learned it from
Askr
09.09.2010 13:07:59
velipesonen: Olet oikeassa, mutta: Rock ei ole syntynyt genreksi genrejen joukkoon vaan se on syntynyt jostain pakottavasta tarpeesta.
No, mikä se tarve sitten oli, mihin rock vastasi? Ja miten se täytti tehtävänsä, kun se sitten tuli tarpeettomaksi ja kuoli?
 
Ja mitä on rock?
velipesonen
09.09.2010 13:10:51
 
 
slipkorn: Rock-musiikin loppu on se, kun ketään ei enää kiinnosta kuunnella eikä siten tehdäkään sitä. Näin sellistin kirjoitusta tukien.
 
Sellistin kirjoituksessa on se vika, että sitten emme voisi kutsua latinaakaan kuolleeksi kieleksi, koska sitä opetetaan kouluissa, lääkärit kirjoittavat sillä diagnoosinsa ja latina on Vatikaanivaltion virallinen kieli.
 
Latinankielinen elävä kulttuuri on kuitenkin kuollut, ja on erittäin paikallaan kutsua latinaa kuolleeksi kieleksi, jolle on tietyistä syistä käynyt "paremmin" kuin kamassisamojedin kielelle. Vai onko sittenkään edes "paremmin"? Onko ruumis kiinnostunut siitä saako maatua rauhassa vai tuleeko kärrätyksi anatomianopiskelijoiden leikeltäväksi?
A Socially Backward Individual
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5122 123 124 125 126
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)