Aihe: X-Station 25 + FL Studio - MIDI
1
teroz
03.09.2008 18:26:37
Hei,
 
Hommailinpa tuossa X-Station 25 ja olisi tarkoitus saada FL Studio 8 kautta ohjailtua sitä. Pystyn kyllä syntikalla soittamaan FL:ssä plugareita, mutta pitäisi saada juuri siten, että pianorollissa oleva melodia ohjaa X-Stationin kautta äänet. FL:n Midi-asetuksissa outputissa on XStation ja porttina yksi (1), Inputissa Xstation joka on active tilassa. Silti en onnistu ohjailemaan FL:ssä ko. synaa. Kertoisitteko vähän neuvoja kuinka tuo synan ohjailu tapahtuu?
hahuusko
15.09.2008 19:07:06
Eeh.. Eikös tuo X-Station oo itessään controlleri ja interface? Meinaan vaan, että miksi sun pitää saada ohjailtua tota X-Stationia FL:lla, kun homman pitäs toimia just päinvastoin?
 
X-Stationhan on itsessään myös syntikka, eli tarkoitus olisi ilmeisesti ohjata tätä X-Stationin syntikkaosuutta. En kyseistä laitetta (enkä Fruity Loopsiakaan) tarkemmin tunne, mutta pikaisen X-Station-manuaalin lueskelun (sivu 36) perusteella vika saattaisi olla siinä, että laite on "Template"-tilassa eikä "KS Synth" -tilassa? Tila vaihtuu "Play"-näppäimellä.
 
Tai ehkä Fruity Loopsista melodia lähtee eri midikanavalla kuin X-Stationin "Global Midi Channel" (manuaalin sivu 27)? Niiden pitäisi olla siis samat.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)