Aihe: X-Station 25 + FL Studio - MIDI
1
kassper
15.09.2008 12:25:52
 
 
Eeh.. Eikös tuo X-Station oo itessään controlleri ja interface? Meinaan vaan, että miksi sun pitää saada ohjailtua tota X-Stationia FL:lla, kun homman pitäs toimia just päinvastoin?
 
Mä oon itekin aika noviisi tällä puolella ja FL:a oon käyttäny viimeeks joskus kolme vuotta sitten enemmän, mutta tulinpahan puhumaan tyhmiä, kun alkoi kiinnostaa, että mitä hyötyä tavottelet tolla?
Basson soittaminen kuin kitaraa on helppoa. Basson soittaminen bassona onkin sitten ihan eri juttu. -KaamOs
hahuusko
15.09.2008 19:07:06
Eeh.. Eikös tuo X-Station oo itessään controlleri ja interface? Meinaan vaan, että miksi sun pitää saada ohjailtua tota X-Stationia FL:lla, kun homman pitäs toimia just päinvastoin?
 
X-Stationhan on itsessään myös syntikka, eli tarkoitus olisi ilmeisesti ohjata tätä X-Stationin syntikkaosuutta. En kyseistä laitetta (enkä Fruity Loopsiakaan) tarkemmin tunne, mutta pikaisen X-Station-manuaalin lueskelun (sivu 36) perusteella vika saattaisi olla siinä, että laite on "Template"-tilassa eikä "KS Synth" -tilassa? Tila vaihtuu "Play"-näppäimellä.
 
Tai ehkä Fruity Loopsista melodia lähtee eri midikanavalla kuin X-Stationin "Global Midi Channel" (manuaalin sivu 27)? Niiden pitäisi olla siis samat.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)