Aihe: Keikkapalkkio?
1 2 3
carlos
13.01.2007 21:19:21 (muokattu 13.01.2007 21:21:42)
Harkitsisin kyllä viitsisinkö liikkua. Rahapulassa ehkä.
 
Mun ei kauaa tarvinnut harkita. Mieltäni lämmitti pelkästään se, että näinkin pienellä paikkakunnalla joku oli tajunnut pyytää nimenomaan sellistiä. Rahapulassa en ole, mutta kyllä ylimääräinen aina kelpaa.

EDIT. eipä sittenkään, meinasi tulla sanottua ikävästi
 
Sano vain suoraan mielipiteesi, ei se minua hätkäytä. Vai olisiko sen syytä hätkäyttää minua? :)

Mutta fakta on, että jos musiikkiopisto tollaista tarjoaa, niin se ei tule maksamaan keikan tilaajalle todellakaan 40 euroa. Kannattaa muistaa myös, että "helppo" keikka ei todellakaan kestä 3 biisin verran (3x 2-3 minuuttia), vaan siellähän istut kuin tatti vähintäänkin koko tilaisuuden ajan. Ja matkat jne päälle. Mutta kuka mistäkin tykkää.
 
Täytynee selvittää, että siis erääseen musiikkiopiston opettajaan oltiin otettu yhteyttä, koska sellistiä halusivat. Hän sitten soitti minulle. Ja tämä tulee maksamaan keikan tilaajalle todellakin tasan 40 euroa - musiikkiopisto/minuun yhteyttä ottanut opettaja ei vedä mitään välistä. Jos jossain pk-seudun konservatorioissa ollaan röyhkeitä, se ei tarkoita sitä, että välistä vetäminen olisi käytäntönä kaikkialla.
 
Vaikka en mikään ammattimuusikko olekaan, niin on keikkoja tullut sen monta kertaa heitettyä, että helpon keikan tunnistaa työläästä.
Jos minun täytyy ajaa autolla muutama hassu kilometri, se ei paljoakaan vie bensaa, joten eipä matkakuluista kannata edes mainita tässä yhteydessä.
Ja mistä sinä tiedät, miten kauan minä joudun tilaisuudessa istumaan?
 

Hirveän helposti lasketaan, että duuniaika on vain soittoaika, mutta todellisuudessa sä kaivat laput, treenaat himassa, roudaat kamat paikalle, odotat ja sitten sä soitat ne muutamat minuutit ja hoidat kaikki toisin päin.

Mä lasken kyllä duuniajaksi kaiken edellä mainitun ja jotain sillekin, että osaa tehdä pyydetyn.

 
Tässä tapauksessa duuniaika on lähes ainoastaan soittoaika. Nuotit lähetetään postissa, vaikka saattaisi minullakin olla ne nuotit jossain kansiossa. Nämä kappaleet eivät treenausta juurikaan vaadi - sen verran vakio-ohjelmistoa tai helppoja ovat. Roudaamiseksi en sitä laske, että vien sellon kirkkoon.
 
Olen toki itsekin sitä mieltä, että palkkiot ovat usein naurettavia. Tässä tapauksessa se on kuitenkin mielestäni kohtuullinen. Mutta ehkä sitten kehtaan itsekin sanoa parille virrelle&Järnefeltin kehtolaululle hinnaksi 200 €, kun oloni on tarpeeksi ammattilainen.
 
EDIT: Niinpä. 50€ bändi kuulostaa 50€ bändiltä.
 
Tai sitten ei. Harrastelijanahan on järkevää pitää liksat tarpeeksi matalina, jotta takaa jatkossakin keikkojen saatavuuden. Jos ottaa häävalssista 300 euroa, on parasta olla virtuoosi.
Exoskeletal junction at the railroad delayed
sellisti
16.01.2007 22:40:13 (muokattu 16.01.2007 22:41:54)
nimenomaan nuo musiikkioppilaitokset, jotka toisesta suupielestään kertovat liitton eduista ja paasaavat, ettei pidä liian halvalla tehdä keikkaa jottei vaan alan yleinen palkkataso laske
 
Mistähän liitosta ja "liiton eduista" sä nyt puhut? Mä ihmettelisin vähän jos musiikkioppilaitokset olisivat kovin huolissaan Muusikkojen liiton taksoista ja minimeistä, koska opettajat aika yleisesti kuuluvat kuitenkin OAJ:hin, jolla taas ei mitään "liiton keikkataksoja" ole, tai jos on niin enpä ole koskaan kuullut.
 
Carlosin mainitsema 40€ tuntuu pieneltä, mutta eipä sitä toisaalta itsekään (markka-aikaan) kehdannut opiskelijana kovin paljon yli 250-300 mk pyytää lyhyestä keikasta. Olis varmaan pitänyt. Ja onhan siitä ajasta jo inflaatiotakin tapahtunut, joten sellanen parikymppiä lisää tuohon ei olis kohtuuton vaatimus. Ja aina kannattaa jättää tinkimisen varaa, jos saa palkkapyynnön esittää..! :)
"Vähän mä oon pettynykkin. Olis ollu paljo mukavampaa ku sellisti olis ollu kaunis nainen. Jalat harallaan herkällä otteella sulosäveliä loihtimassa. Tälläiselle olis voinu sanoa suurella sydämellä että: yhdyn edelliseen puhujaan." -Jami
Miuq
21.01.2007 01:57:11 (muokattu 21.01.2007 01:58:09)
Mistähän liitosta ja "liiton eduista" sä nyt puhut? Mä ihmettelisin vähän jos musiikkioppilaitokset olisivat kovin huolissaan Muusikkojen liiton taksoista ja minimeistä, koska opettajat aika yleisesti kuuluvat kuitenkin OAJ:hin, jolla taas ei mitään "liiton keikkataksoja" ole, tai jos on niin enpä ole koskaan kuullut.
 
Melko suuri osa näistä pedagogeista on myöskin muusikkoja, olisihan se aika outoa jos näin ei olisi? Mistä kohtalaisen luontevasti seuraa myös se, että monet ovat muusikkojen liiton jäseniä. Mutta se nyt ei ole edes olennaista tässä asiassa - ne laitokset kouluttavat ihmisiä suurelta osin nimenomaan tuonne kentälle, joten kyllä ainakin ammatillisiin opintoihin täytyy ehdottomasti kuulua myös alan ammattijärjestöistä kertominen siinä missä esim tekijänoikeusasioistakin. Kuitenkin, juuri nämä samat konservatoriot etc, jotka jakavat tuota tietoa opiskelijoilleen, ovat kovin herkästi tarjoamassa melkoisen alihinnoiteltuja keikkoja - tiedä häntä sitten johtuuko välistävedosta vai siitä ettei oikein uskota omaan asiaan.
Virheitä tekemällä oppii tekemään parempia virheitä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)