Aihe: Ihmeen hyvä Maya akustinen ja Takamine.
1
Timo JM
24.12.2005 10:20:31
 
 
(Laitoin tämän kysymyksen aiemmin toiseen ketjuun, mutta se taisi jäädä huomaamatta.)
 
Mulla on sellainen vanha "western" Maya jonka ostin 70-luvun puolessa välissä neljällä sadalla isorobalta käytettynä. (Halpa merkki mutta 400 mk ei ollut tuolloin ihan vähän käytetystä.) Kun olen joskus vuosien varrella testaillut skittoja eri liikkeissä ja jonkun kaverin ostoksia, niin ton oman skitan arvostus on alkanut kummasti nousta.

Osaakos kukaan sanoa onko vika mun korvissa/sormissa, vai oliko noissa "Maijoissa" joskus hyviäkin kappaleita? Mulla on myös sellainen seetripuukantinen soololovella varustettu Takamine jonka soundista pidän tosi paljon. Onko muilla kokemuksia sellaisesta? Molemmat skitat ovat laadukkaan tuntuisia - Takamine tietysti enemmän.
...siis mun mielestä.
Timo JM
28.12.2005 15:20:30
 
 
Ilmeisesti kenelläkään ei ollut tähän mitään kommentoitavaa?
...siis mun mielestä.
Timo JM
29.12.2005 10:17:34
 
 
Akustiset vanhetessaan yleensä soivat paljon paremmin useastin syystä, mutta jos tuota vertaisi vaikka Martinin halvimpaa kokopuiseen kitaraan D-15 malliin niin epäilen että Martin kuulostaa paremmalta. Riippuu vähän mihin sitä vertaa.
 
Toki toki, mutta hieman yllättävää on se, että olen todennut Mayan monasti istuvan rokkibiisin miksaukseen tuota toista akustistani Takaminea paremmin.
...siis mun mielestä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)