Aihe: Polkimella kelliä?
1
Speedy
08.09.2004 09:26:20
 
 
Mm. "el Negrolla" on semmonen häristin, että se voi polkea vasemmalla jalalla lehmänkelliä, siis bassarin pedaalilla.. Yritin itse värkätä semmosta, mutta se ei onnistunu, kun se luistaa kokoajan pois.. Mutta sitten taas en mistään löytänyt semmosta.. Eli tietääkö joku kuka semmosia valmistaa (siis teline sille kellolle, mikä tulee peedaaliin kiinni) ja mikä sen nimi ylipäätään on..? itse tykästyin mitä nyt vähä kokeilin, ja pakko saada hommattua semmonen.. kiva kikkailla..=))
"All I think about is time and groove" J. Porcaro
Peter Öhm
08.09.2004 11:34:46
 
 
Tomanilla ois tommonen http://www.netzmarkt.de/thomann/tho … _pm1_kuhglockenhalter_prodinfo.html näyttää ainaki ihan toimivalta. Mutta mitenhän tuon saa juntattua lattiaan kiinni..
bluesman86
08.09.2004 12:18:46
mulla on semmonen lp:n lattia tellinki eli voi tykittää pedaalilla kelloo mutta siinä kannattaa olla joku aika tukeva pedaali millä sitä soittaa meinaan heiluu muuten kun heinäseiväs eli ironcobra on hyvä siihen tarkotukseen.
Ihmiset (kaikki on kusipäitä kunnes toisin todistetaan). -Frank Zappa-
wavelength
08.09.2004 17:49:31
 
 
Tästähän päästään heti veistelemään puujalkoja, mutta onko kukaan koskaan soittanut tuplapedaaleilla lehmänkelloa? Mahtaisi olla aika velmut tikitykset. :)
"Our enemies are innovative and resourceful, and so are we. They never stop thinking about new ways to harm our country and our people, and neither do we." - President George W. Bush.
Jaska
08.09.2004 20:42:22
Pearlilta löytyy mitä vaan
 
PPS-15
The PPS-15 allows cowbells and other percussive sounds to be played by foot thus freeing the hands to create complex rhythms not before possible.

 
http://www.pearldrum.com/acaps15a.jpg
jee
WyW
09.09.2004 10:45:59
 
 
http://www.pearldrum.com/acaps15a.jpg
 
Luulenpa että tuosta tuplaversio ois kova sana :D
 
Ei sais kikkeliheviä, mut navettaheviä. Uus genre oikkehe.
 
Yhden Tamperelaisen progebändin jätkä pisteli meneen tommosella ja tais olla independenssi aikas hyvin jätkällä selkärangassa ni kyllä oli mageita komppeja. Taisipa samainen heppu vielä jotenkin käytellä kantapäätä hihatin sulkemiseen ja availuun :D
Kova jätkä.
bluesman86
09.09.2004 12:05:44
Ihmiset (kaikki on kusipäitä kunnes toisin todistetaan). -Frank Zappa-
Triskal
09.09.2004 14:21:23
 
 
Tomanilla ois tommonen http://www.netzmarkt.de/thomann/tho … _pm1_kuhglockenhalter_prodinfo.html näyttää ainaki ihan toimivalta. Mutta mitenhän tuon saa juntattua lattiaan kiinni..
 
Tuo Meinlin värkki toimii jos sen yhdistää semmoiseen pedaaliin jossa on kunnon stoppariruuvit jo itsessään ja vielä matto alla. Pitää panna tiukasti kiinni ja pedaalin jarruruuvit kunnolla lattiaan.
arse
10.09.2004 01:29:59
 
 
LP:n verme on mullakin. Allekirjoitan myös yo. puheet vehkeen huteruudesta. Iron Cobran kanssa pysyy jotensakin paikallaan.
 
Huopanuijalla ei kannata kelloja & blokkeja yrittääkään paiskoa, ei meinaan lähde ääntä silloin nimeksikään. Vaterilla on speduun kiinnitettävä pikku kapula, joka on juuri lehmänkellojen polkemiseen suunniteltu. Jos (& kun) ei löydy, normaali puunuijakin toiminee. Tai itsekin voisi varmaan askarrella jotain.
Mi son tiene candela!
J. Cool
10.09.2004 13:00:13
 
 
mä ostin erikseen mapexin 3-päisen nuijan, puu ja muovipäät repii aika lujaa volaa. huopa on taas vähän liian hiljane.
aivan hirrveetä menoa!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)