Aihe: Mikä koulutus, jotta voisi tuottaa myytäviä sähkölaitteita?
1 2 3
Pauli Lappalainen
31.08.2024 18:52:17 (muokattu 31.08.2024 19:26:37)
Kannattanee kuitenkin tutustua erilaisiin elektroniikan sopimusvalmistusta kokoonpanoa ja prototuotantoja tarjoaviin yrityksiin ja hakupalveluilla löytyy useitakin yrityksiä, jotka tekevät sähköturvallisuustestauksia.
 
Se laitteen pihvi kannattaa etsiä ja keskittää resurssit sen jalostamiseen.
ituvirtanen
31.08.2024 19:01:15 (muokattu 31.08.2024 19:02:26)
 
 
Pisteet ja papukaijamerkit Paulille. Keskity siihen pihviin ja soita sitten vaikka firmaan Kyrel.
soundmodel
31.08.2024 19:27:11
ituvirtanen: Pisteet ja papukaijamerkit Paulille. Keskity siihen pihviin ja soita sitten vaikka firmaan Kyrel.
 
Joo no tätä tarkoitin, että ei pitäisi olla kustannustehokasta istua vielä lisää koulussa, jos olisi vaikka FM fysiikasta. Jokin 6kk kurssi kyllä mahtuisi, mutta ei sen enempää.
oksatboys
31.08.2024 22:51:11
 
 
Voihan sitä tehdä 500-sarjan modulin, niin ei tarvitse poweria miettiä ollenkaan.
soundmodel
01.09.2024 12:25:48 (muokattu 01.09.2024 14:56:10)
oksatboys: Voihan sitä tehdä 500-sarjan modulin, niin ei tarvitse poweria miettiä ollenkaan.
 
Tai Eurorack?
 
Tavallaan optioita.
 
Mutta eikö 19":lle ole vastaavia aihioita?
 
---
 
Nyt alkaa muuten olemaan selvillä, että ei todellakaan kannata alkaa panostamaan omaa osaamista, ellei sattuisi jo olemaan sähkö- tai elektroniikka-alalla. Koulutukseen käytetty aika olisi paremmin käytetty protojen jalostamisessa, johon menee ihan riittävästi aikaa.
 
Valmistuksessa hirveät riskit Kiinojen takia.
Insinööreistä on ylitarjontaa, joten palveluiden hinnat luultavasti ali markkinahinnan. Kuten juuri tässä äsken:
 
Electronics Manufacturing Services Market to Grow by USD 164.6 Billion from 2024-2028, Expansion in Low-Wage Economies Fuels Growth, Report on AI's Role in Market Transformation- Technavio
https://finance.yahoo.com/news/elec … services-market-grow-213000387.html
 
Plugarien suosio johtuu nimenomaan siitä, että ne ovat huomattavasti kustannustehokkaampia kuin rauta, joten vain marginaalinen osa kannattaa ylipäänsä rautana. Suurin osa kannattaa paremmin plugarina, koska niitä ostetaan enemmän ja ne voidaan tuottaa vähemmillä kustannuksilla. Esimerkiksi UA:n pelkkä LA-2A "pedaali" maksaa jo 179 euroa, jolla saa 3+ hyvää emulaatiota, eikä tuo pedaali ole välttämättä oleellisesti parempi. Todellisesti hyödyllinen LA-2A maksaa vähintään GAP COMP-2A:n verran x2 stereokanavalle. Mikäli laitteen malli on epästandardi tai uusi, niin se maksaa vielä enemmän.
 
Tosiaan, koska esimerkiksi kompressoreissa uudet DSP-emulaatiot esim. Overloud:lta ovat helposti 95% raudan soundista.
 
Markkinoita voisi siten koetella myös kokeilemalla ensin, että onko DSP-versio kiinnostava. Jos ei, niin rauta ei varmasti ole sen parempi.
 
Kiitos kuitenkin vastanneille ja tuleville vastaajille.
oksatboys
01.09.2024 22:01:08 (muokattu 01.09.2024 22:01:27)
 
 
Kenelle se tuote on suunnattu? Jos tarkoitus on tehdä high end masterointilaite, niin 19" näyttävä räkkikotelo järki valinta. Vehkeen on oltava myös aivan vimosen päälle suunniteltu ja tehty, ettei sieltä kukaan kuule mitään anomalioita. Enempi ja vähempi kaupallisiin studioihin 500-sarjalainen taas vois mennä kaupaksi ja sen speksit ei tarvitse olla ihan niin kovat kuin edellisesäs segmentissä. Kotistudioihin eurorack- tai pedalimalli halvalla hinnalla ja hyvällä markkinapuheella...
mhelin
04.09.2024 21:52:24 (muokattu 04.09.2024 22:10:51)
Kyllä tuollainen kaupallinen suuntautuminen vaatii visiota sen suhteen mitä tuotetta kannattaa lähteä kehittämään, ja sitten verkostoitumista ja yrittäjähenkeä ja taitoa löytää oikeat ihmiset firman palkkalistoille (eli kuten Nerual DSP:n Castro sanoi eräässä haastattelussa että "salaisuus on oikeissa rekrytoinneissa") että saa sen tuotteen ensinnäkin markkinoille. Neural DSP tästä hyvä esimerkki, mutta kaikille yrittäjille ei aina käy yhtä hyvin.
 
Jos ajattelee pelkästään tuota softapuolta niin Oeksound Oy on taas siitä hyvä esimerkki. Tuotetta kehitettiin ensin monta vuotta, firma perustettiin 2019 ja nykyisin (viime vuoden lopussa) työtekijöitä on kymmenen, viime tuloskaudella liikevaihto oli 5,38 miljoonaa ja tilikauden tulos 2,4 miljoonaa. Plugareita koodaamallakin voi itsensä elättää.
 
Douglas Castro on opiskellut inssiksi ja aloittanut kaupallisen uransa rakentelemalla bassopedaaleita ihan aluksi ilmeisesti harrastusmielessä. Sähkömiehen papereita tuskin löytyy (tai voi olla että löytyykin, tosin Chileläisen sähkömiehen koska oli niissä hommissa vuoden ennen Suomeen muuttoa - ei liene olennainen asia) eikä varmaan Oeksoundin Olli Keskiseltäkään. Noista esim. Oeksoundin plugareista vielä sen verran että kyllä niitäkin tietokoneen lisäksi voi ajaa muullakin raudalla, eli esim. digimiksereillä, esim: https://oeksound.com/plugins/soothe-live
 
Tuossa mielenkiintoinen Douglas Castron haastattelu ja tarinaa uran varrelta:
https://www.youtube.com/watch?v=cND89dk9XC0
 
Tuossa videon alussa näytetään pikaisesti miten Darkglassin bassonuppi valmistetaan, ja se on tosiaan täysin Suomessa valmistettu laite. Tuo haastattelu on vuodelta 2016 ajalta ennen Neural DSP:tä ja Quad Cortexia.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)