Aihe: Bon Jovi
1 2 3 4 528 29 30 31 3266 67 68 69 70
RockFanatic
09.02.2017 11:28:44 (muokattu 11.02.2017 00:04:16)
This House Is Not For Sale -kiertue alkoi viime yönä (Suomen aikaan) Pohjois-Carolinan Greenvillestä. Settilistasta ei ollut löydettävissä mitään elämää suurempia yllätyksiä, mutta JBJ:pä otti ja yritti Alwaysia heti turneen ekalla keikalla, mikä ei todellakaan ole hänelle tyypillistä. DryCounty-foorumin raporttien mukaan versio onnistui ajankohtaan nähden odottamattoman hyvin - erityisesti viimeinen kertsi lähti Jonilta kuulopuheiden mukaan kunnon powerilla. YouTubesta ei löydy yhtään pätkää koko keikalta, mutta em. foorumin mukaan poijaat vetivät kokonaisuutena vallan mainion performanssin.
 
EDIT: Nyt löytyy - tässä tuo em. Always-veto:
 
https://youtu.be/0B8xp0UpORc
 
Jumaklavita, jotta muuten lähteekin jämäkästi! Pahoin pelkään, että Jon on aloittanut laulutunnit ja lopettanut röökaamisen uudemman kerran, sillä tuon tason sulosointuja en olisi enää ikinä uskonut hänen kurkustaan kuulevani. JBJ itse asiassa jopa hieman anteeksipyytävästi myönsi yleisölle kärsineensä viime vuosina vakavista ääniongelmista ja kertoi asettaneensa taannoin itselleen tavoitteeksi pystyä laulamaan kiertueen ekalla keikalla kunnollinen versio Alwaysista. Kuten yllä oleva linkki todistaa, mission accomplished. Respect!
RockFanatic
02.03.2017 18:44:42
JBJ tänään 55v.
 
Hyvvee syntymäpäevee elävälle legendalle!
barclay
03.03.2017 23:00:56
 
 
Bon Jovi on mielestäni ollut aina äärimmäisen tylsää musaa. Kaikki biisit kuulostavat samalta, tempo on vaan hidastunut ja saundi pehmennyt vuosien edetessä.
Mutta kylläpä keikkakitaristeilla on pirusti tyylikkäitä soittimia messissä. Parikymmentä skebaa kummallakin. Olen kai kaikki nuo Rig Rundownit katsonut ja tämä mahtaa olla ennätys kitaroiden määrässä.
 
https://www.youtube.com/watch?v=_aOQJUY5BKY
Kostiainen. Karumpi saundi, parempi mieli P. M. Kostiainen Project , Arizonan aavikolla siatkin lentävät: Sumell/Kostiainen
Karmea Karju
03.03.2017 23:38:44 (muokattu 03.03.2017 23:40:46)
barclay: Bon Jovi on mielestäni ollut aina äärimmäisen tylsää musaa. Kaikki biisit kuulostavat samalta, tempo on vaan hidastunut ja saundi pehmennyt vuosien edetessä.
Mutta kylläpä keikkakitaristeilla on pirusti tyylikkäitä soittimia messissä. Parikymmentä skebaa kummallakin. Olen kai kaikki nuo Rig Rundownit katsonut ja tämä mahtaa olla ennätys kitaroiden määrässä.
 
https://www.youtube.com/watch?v=_aOQJUY5BKY

 
Sehö on aina klassikko jos jostaan ei pidä niin sanotaan notta on tylsää tai tekevät samaa monta vuoskymmentä, mitä on sitten AC/DC? U2?
Entäs Cheekki tai profeetat?
 
Tai entäs mnetin säälittävät bändit jotka ei pääse keikoille muuten kuin covereita vetämään vaikka sitä "omaa timantin kovaa matskua" on parin albumin verran :D:D:D
barclay
04.03.2017 01:12:11 (muokattu 04.03.2017 01:14:49)
 
 
Karmea Karju: Sehö on aina klassikko jos jostaan ei pidä niin sanotaan notta on tylsää tai tekevät samaa monta vuoskymmentä, mitä on sitten AC/DC? U2?
Entäs Cheekki tai profeetat?
 
Tai entäs mnetin säälittävät bändit jotka ei pääse keikoille muuten kuin covereita vetämään vaikka sitä "omaa timantin kovaa matskua" on parin albumin verran :D:D:D

 
No nää on näitä makuasioita. Jos nyt offtopiccina lähetään höpöttelemään, niin AC/DC:llä on ne riffit ja kunnon tekemisen meininki. Toki sinne niitä väsyneitä vetojakin mahtuu. U2:lla on taas laulu- ja kitaramelodiat ja semmoinen omanlaisensa fiilis. Kummallakin on oma juttunsa.
 
Bon Jovi menee jonnekin noiden väliin. mutta tyyli on vain niin hajuton ja mauton. Runawaystä pidän, mutta siinä ei soitakaan Bon Jovi- niminen bändi ja John Francis Bongiovi Jr:n osuus biisin syntyyn on vähäinen. Toinen kipale mistä diggaan on se länkkärijuttu, minkä nimeä en jaksa alkaa nyt tässä humalatilassa googlaamaan.
 
Cheekkiä ja Profeetoita ei pitäisi edes tässä yhteydessä mainita. Cheek oli parhaimmillaan joskus 2003-2006 ennen todellista läpimurtoaan, Elastinen taas Fintelligensissä 2000-luvun alussa. Sen jälkeen kummankin tekemä matsku on huonontunut samassa suhteessa kasvavan suosion myötä.
 
Oman musan tekeminen kannattaa aina, jos siihen on tarve ja tunne. Aivan sama sille menestykselle.
 
Kiitos ja anteeksi. Palataanpa Bon Jovin musiikkiin.
Kostiainen. Karumpi saundi, parempi mieli P. M. Kostiainen Project , Arizonan aavikolla siatkin lentävät: Sumell/Kostiainen
RockFanatic
12.04.2017 15:43:05
carmake
12.04.2017 16:23:49
 
 
RockFanatic: Livematskua Los Angelesista viime kuulta:
 
https://youtu.be/gxZ6-4Ot8ik
 
https://youtu.be/yXsi5UIRhPc
 
https://youtu.be/M0FpecH2NW0
 
https://youtu.be/EZW6qvf_0hg

 
On kyllä toivotonta menoa. Eihän tuo laulaminen voi enää tuntua millään tasolla mukavalta, mutta kai sitä sitten rahan takia noinkin rikas mies haluaa kärsiä. Harmillista, kerrassaan.
 
Muistellaan hetki:
 
https://www.youtube.com/watch?v=pU1CxFpxUtc
ferodoz
12.04.2017 21:53:10
 
 
Mutta makeeta on se että nykyään tuntuis noi stemmat olevan aika hyvin naamalla! Niitä oon pitkään kaivannut takaisin, ovat mun mielestä olleet vähän liian piilossa jo vuosia.
Just a face in the crowd.
LordWinter
12.04.2017 22:34:42
Paha kyllä sanoa kumpi kärsii tuosta Alwaysin laulamisesta enemmän, Jon vai yleisö.
"Kun kukaan teistä joku kuka lie pressa mukaan lukien mikä on nice" -megatherium
Bullitt
12.04.2017 22:42:49
Tyhmä kysymys, mutta onko Bonkalla joku biisi missä rumpali polkee tuplia vai onko tuolla tuplasetti käytössä ihan visuaalisen korniuden nimissä?
"tiedettä. KAKKAA" - haitaripartio
ukko idänmies
12.04.2017 23:03:57
Bullitt: Tyhmä kysymys, mutta onko Bonkalla joku biisi missä rumpali polkee tuplia vai onko tuolla tuplasetti käytössä ihan visuaalisen korniuden nimissä?
 
Tuli mieleen Dry County, oisko siinä käyttöä? Mutta en tiedä, enkä jaksa tsekata.
Huone 105, saavu sinne siis.
Flash
13.04.2017 07:49:40
 
 
Eipä niille tosiaan paljon käyttöä ole. Joidenkin fillien yhteydessä taitaa niitä joskus polkea.
Live Music Is Better!
RockFanatic
15.04.2017 18:58:43 (muokattu 15.04.2017 18:59:17)
Bullitt: Tyhmä kysymys, mutta onko Bonkalla joku biisi missä rumpali polkee tuplia vai onko tuolla tuplasetti käytössä ihan visuaalisen korniuden nimissä?
 
Ainakin Keep The Faithin live-version lopussa tuplat jytisee.
vkl
22.04.2017 09:55:01
RockFanatic
26.04.2017 20:00:05
Jonin kokonaiset soolokeikat Destination Anywhere -kiertueelta Tokiosta ja Myrtle Beachilta '97:
 
https://youtu.be/Z9VtJBwM3-E
 
https://youtu.be/S9IARocbQAA
 
Ainakin omasta mielestäni nuo konsertit ovat aivan yhtä hyviä kuin monet "oikeat" BJ-keikat, ja paljon parempia kuin yksikään Jonin/Bonkkareiden show sitten kesän 2011 Euroopan-kiertueen. JBJ:n ääni oli vielä tuohon aikaan sitä kuuluisaa parhautta eikä settilistoissakaan ollut moittimista - DA-turneella äijän livesetissä kuultiin ensimmäistä kertaa mm. pari vuotta myöhemmin Crushilla julkaistu Just Older:
 
https://youtu.be/OycRTTFNYkM
McLeach
21.06.2017 09:27:34
Vaikka osin olenkin RockFanaticin kanssa samaa mieltä niin onhan se nyt helvetin vaikeaa tuon kokoisesta materiaalista repiä kaikkia tyydyttäviä settilistoja, varsinkin kun eri puolilla maailmaa on tosi isot erot jovin levyjen suosiossa. Euroopassa uppoaa vanhat ja jenkeissä uusi kantripoppi. Eikä sekään mielestäni kovin paheksuttavaa ole että 2000-luvulla soitetaan enemmän 2000-luvun biisejä kuin 90-luvulla? Kun monta kymmentä vuotta on veivannut niin on ihan luonnollista että haluaa soittaa uusia, tuoreempia biisejä. Joka tietty johtaa siihen että vanhoille hiteille, ja erityisesti erikoisuuksille jää tosi vähän tilaa. Oishan se tietty hieno että jovi lähtisi enemmän springsteenin suuntaan seteissä, mutta tuskimpa...
RockFanatic
21.06.2017 11:21:16 (muokattu 21.06.2017 11:25:54)
McLeach: Vaikka osin olenkin RockFanaticin kanssa samaa mieltä niin onhan se nyt helvetin vaikeaa tuon kokoisesta materiaalista repiä kaikkia tyydyttäviä settilistoja, varsinkin kun eri puolilla maailmaa on tosi isot erot jovin levyjen suosiossa. Euroopassa uppoaa vanhat ja jenkeissä uusi kantripoppi. Eikä sekään mielestäni kovin paheksuttavaa ole että 2000-luvulla soitetaan enemmän 2000-luvun biisejä kuin 90-luvulla? Kun monta kymmentä vuotta on veivannut niin on ihan luonnollista että haluaa soittaa uusia, tuoreempia biisejä. Joka tietty johtaa siihen että vanhoille hiteille, ja erityisesti erikoisuuksille jää tosi vähän tilaa. Oishan se tietty hieno että jovi lähtisi enemmän springsteenin suuntaan seteissä, mutta tuskimpa...
 
Paitsi että Bonnareiden ysärilevyt myivät muuhun maailmaan verrattuna huonosti USA:ssa, niin ko. maassa on myös häpeällisen vähän "oikeita" BJ-faneja (ihmisiä, jotka tuntevat bändin tuotantoa muutenkin kuin superhittien osalta). Näin ollen Jonin pettämättömän (?) logiikan mukaan esim. These Days -levyn biisejä ei kannata soitella jenkkikeikoilla, koska porukat eivät tunne niitä. Eurooppa taas on täynnä super-hyper-fanaatikkoja, jotka tuntevat joka ikisen biisin sanasta sanaan, ja niinpä JBJ lataa täydet paukut näille immeisille. Tämä tosin ei mielestäni selitä sitä, miksi bändi kuitenkin soittaa kotimaassaan edelleen 2000-luvun levyjen täytebiisejä, kuten We Got It Going On, I Love This Town ja Captain Crash - niitä kun ei jenkkiyleisö tunne yhtään ysärikamaa paremmin. Vastaavasti kanadalaiset - erityisesti Toronto ja Montreal - saavat kerta toisensa jälkeen harvinaisempia herkkuja, kuten Damned, Living In Sin, Something To Believe In, These Days, Always ja Never Say Goodbye.
 
PS. Jos ihmettelette, miksi lasken Alwaysin harvinaisuudeksi, kehottaisin teitä katsomaan minkä tahansa vuoden 2011 jälkeisen vedon ko. biisistä ja tekemään johtopäätöksensä sen tiimoilta.
Flash
21.06.2017 12:35:58
 
 
Jonin laulukunto myös määrittelee noita settejä aika vahvasti. Sen takia tulee noita Ö-luokan biisejä 2000-luvulta, kun ne pystyy joten kuten laulamaan. Jos setti olisi pelkkää kasaria ja ysäriä niin ei tulisi mitään.
Live Music Is Better!
sellisti
21.06.2017 18:08:40
McLeach: Eikä sekään mielestäni kovin paheksuttavaa ole että 2000-luvulla soitetaan enemmän 2000-luvun biisejä kuin 90-luvulla?
 
Se nyt oliskin jos 90-luvulla soitettais 2000-luvun biisejä.
Metsän laidas munat jäi vetoketjun väliin / Kyllä siinä joutsenemo katsoi hyvin pitkään. -M. A. Numminen
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)