Aihe: Jääkiekon MM-kisat, Minsk 9.-25.5.
1 2 3 4 527 28 29 30 3145 46 47 48 49
sticky fingers
20.05.2014 14:28:20
aivokuolio: Kertonee aika paljon näiden kisojen kiekollisesta tasosta kun eniten palstatilaa ja huomiota tuntuvat saavan tuomarit.
 
Mites tää eroaa normaalivuodesta?
"On rikottava annettu lupaus, mistä on myöhemmin seurauksena tunnonvaivoja, ja jonkinlainen epämies ja valapatto sitä tietää olevansa lopun elämänsä." - L. Lassinmaa
Stradlin
20.05.2014 14:32:24
Vaihtovirta: No just sitä. Kazakstanissa 4000 rekisteröytyä pelaajaa, Suomessa..no muutama enemmän.. Vähän sama kuin Brazilia häviäisi futiksessa no vaikka Kazakstanille ja valmentaja itkisi, kun ei ollut parempia pelaajia mukana..
 
Toki nyt voitettiin, mutta kuitenkin...

 
Näissä kisoissa pelataan näihin kisoihin valituilla joukkueilla. Sillä ei ole yhtään mitään merkitystä näiden pelien kannalta, kuinka monta tuhatta rekisteröitynyttä pelaajaa missäkin on. Nyt puhutaan yhdestä joukkueesta. Se että huippumailla ja pienemmillä yleisesti ottaen on selkeä tasoero ei tarkoita sitä, etteikö pikkumaatkin voisi saada kilpailukykyistä joukkuetta kasaan tällaiseen turnaukseen, jossa huiput ovat enimmäkseen jollain C-joukkueilla mukana.
 
LordWinter: Tämähän on paljon mielenkiintoisempaa nyt, kun Suomen jääkiekon tila on taantunut pikkumaiden tasolle.
 
Ei Suomen jääkiekon taso ole taantunut yhtään mihinkään. Suomi on nuorten maailmanmestari ja olympiapronssimitalisti.
 
Melkein joka vuosi joku huippumaa floppaa, tänä vuonna se on yleensä suht tasaisia otteita esittävä Suomi. Ihan turha painella mitään paniikkinappuloita tällaisen takia. Kanada ei ole voittanut mestaruutta seitsemään vuoteen eikä vissiin edes mitalia viiteen vuoteen. Onko Kanadan jääkiekon tila siis romahtanut jonnekin keskikastin tienoille? No eihän se ole.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
Tympee Huttunen
20.05.2014 14:37:34
Toivon kovasti, että Latvia, Valko-Venäjä, Ranska sun muut "jämät" iskee nyt kunnolla kiilaa sinne huippumaiden joukkoon. Sveitsi taisi viime kerralla viedä MM-hopeaa. Harmi, että sillä nyt jää homma Latvia-peliin. Todella tylsää nähdä aina samat maat kuuden kärjessä.
LordWinter
20.05.2014 14:42:47
Stradlin:? No eihän se ole.
 
Ei olekaan. Tuo oli vain satiirinen kärjistys meneillään olevasta floppijoukkue-ulinasta.
"Hahaha, kiristääkö esarista, onko toistuvia tulehduksia? Annas kun Tohtori Jutku silpoo peniisi." -Röntgen-Jeesus
Stradlin
20.05.2014 14:46:23
LordWinter: Ei olekaan. Tuo oli vain satiirinen kärjistys meneillään olevasta floppijoukkue-ulinasta.
 
Jaa, en tajunnut.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
dipshit
20.05.2014 15:10:02
Onko tiedossa hyvälaatuisia streameja LAT - SUI -peliin?
Booombox
20.05.2014 15:23:07
dipshit: Onko tiedossa hyvälaatuisia streameja LAT - SUI -peliin?
 
Tätä olin tulossa itsekin viisaammilta tiedustelemaan. Tekisi mieli katsoa.
Bluesmies
20.05.2014 15:25:56
Kertonee jotain turnauksesta, että kisojen kiinnostavin peli on Latvia - Sveitsi. (tarkoituksellinen provo, älkää turhaan tarttuko)
Booombox
20.05.2014 15:43:02
Bluesmies: Kertonee jotain turnauksesta, että kisojen kiinnostavin peli on Latvia - Sveitsi. (tarkoituksellinen provo, älkää turhaan tarttuko)
 
Itse asiassa toi on just sitä mitä lätkän mm-kisat on kaivannut. Nää kanadat, ruotsit ja venäjät on niin nähty. Siistiä että muutkin menestyy ja myös pikkumaiden pelit muuttuu kiinnostavaksi!
hullu_ukko
20.05.2014 16:06:51
Booombox: Itse asiassa toi on just sitä mitä lätkän mm-kisat on kaivannut. Nää kanadat, ruotsit ja venäjät on niin nähty. Siistiä että muutkin menestyy ja myös pikkumaiden pelit muuttuu kiinnostavaksi!
 
Tekee kyllä hyvää koko lajille, kun perinteiset huippumaat eivät voi lähteä peleihin aivan takki auki luottaen siihen, että jokaista omasta perseilystä ja vastustajan aliarvioinnista johtuvaa omiin mennyttä maalia kohden pystytään itse tekemään pienellä vaivalla kymmenen vastustajan verkkoon.
 
Mä en ainakaan näkisi näitä kisoja mitenkään hälyttävänä merkkinä suomalaisen kiekkoilun tasosta, vaan enemmän tuo näyttää siltä, että vähemmän perinteiset jääkiekkomaat kuroo tuota tasoeroa umpeen vuosi vuodelta. Tänä vuonnakin oli taas hirveästi ulinaa siitä, miten jonkun Valko-Venäjän tai Latvian rupusakin pitäisi kaatua vähintään 10-0. Ilmeisesti on sitten kuitenkin unohtunut, miten vaikeita pelit Valko-Venäjää vastaan on olleet edellisissä MM-turnauksissa paremmallakin kokoonpanolla, ja että Latviakin onnistui esim. viime vuonna venyttämään Suomea vastaan pelaamansa pelin lopulta jatkoajalle.
✡ | Kappale kertoo maailmanlopusta, koska maailmanlopun tuoma loppu on mustattu eli blackened. -Wikipedia | ✡
Hetfield
20.05.2014 16:08:45
 
 
Ihan hyvää vaihtelua, että välillä röydetään oikein kunnolla jotain Kazakstaneja sun muita vastaan. Yhdet mömmömkisat sinne tänne. Toki ensi vuonna on syytä pojam saunoa perkele! Juum...
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
Rotuvaari
20.05.2014 16:22:06
aivokuolio: Kertonee aika paljon näiden kisojen kiekollisesta tasosta kun eniten palstatilaa ja huomiota tuntuvat saavan tuomarit.
 
Sama juttu kuin Sotchissa, jossa suomalaisia puhututtivat enemmän selostajat kuin itse urheilusuoritukset - ainakin kisojen loppupäähän asti ennen mitaleja.
 
Sveitsi palaa tänään tasolleen ja vie Latviaa selkeästi 5-2. Sitten Kanadaa vastaan, mennään kanttuvei, I'm a lumberjack and I'm okay.
Jos otat kollin voit hörhiä muiden natu kissojen kanssa. Ja näin saat extraa tekemiseen eli tekeminen nousee yli maximin. Kissan elämää -tietokonepeli
jra
20.05.2014 16:52:49 (muokattu 20.05.2014 16:54:12)
Sveitsi lähtenyt kyllä aivan pirteän näköisesti matsiin. Voihan tästä vielä hyvä kukkua ja päästään jyräämään Team Canada pystyyn. Sillä varauksella ettei Rönn/Vinneborg hylkää suurinta osaa Käkikellomaan maaleista.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
hullu_ukko
20.05.2014 16:58:33 (muokattu 20.05.2014 16:58:56)
Onko englanninkielistä streamia missään? Tuolta aiemman linkin takaa löysin nopeasti ainoastaan saksan- ja venäjänkielisiä ja ois vähän helpompi seurata, jos ei tarvitsisi käyttää hirveästi aivokapasiteettia itselle vähemmän tuttujen kielten tulkkaamiseen, vaikka mä molempia jonkun verran puhunkin.
 
SVEITSI!
✡ | Kappale kertoo maailmanlopusta, koska maailmanlopun tuoma loppu on mustattu eli blackened. -Wikipedia | ✡
LordWinter
20.05.2014 17:00:45
"Hahaha, kiristääkö esarista, onko toistuvia tulehduksia? Annas kun Tohtori Jutku silpoo peniisi." -Röntgen-Jeesus
jra
20.05.2014 17:04:40 (muokattu 20.05.2014 17:07:01)
Kannattaa vissiin jatkossakin järkätä niin että joku muu hoitaa nämä (Suomen kannalta) pakkovoitot. Jos tämä olisi Suomi - Latvia, niin tuskin olisi Latvia noin purjeessa.
 
E: Rönn yrittää vielä pitää Latviaa pelissä mukana.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
aivokuolio
20.05.2014 17:09:17
sticky fingers: Mites tää eroaa normaalivuodesta?
 
Tänä vuonna Suomi on pelannut poikkeuksellisen kehnosti joten media nyt repii näitä tuomariotsikoita vähän joka suunnasta. Se ja se vihelsi väärin ja se ja se on väärässä matsissa ja aivan jäävi viheltämään. Vaan eipä ne tuomarit niitä maaleja tee tai päästä.
sellisti
20.05.2014 17:21:57
hullu_ukko: Tänä vuonnakin oli taas hirveästi ulinaa siitä, miten jonkun Valko-Venäjän tai Latvian rupusakin pitäisi kaatua vähintään 10-0. Ilmeisesti on sitten kuitenkin unohtunut, miten vaikeita pelit Valko-Venäjää vastaan on olleet edellisissä MM-turnauksissa paremmallakin kokoonpanolla, ja että Latviakin onnistui esim. viime vuonna venyttämään Suomea vastaan pelaamansa pelin lopulta jatkoajalle.
 
Jep. Kevään 2011 MM-Leijonajoukkuetta on nyt jälkeenpäin helppo muistella suorastaan dream teamina, mutta niin vain sielläkin esim. Latvia ja Saksa kaatuivat vasta rankkareilla. Oli vain ajan kysymys milloin Suomi ottaa näiltä "pikkumailta" kuokkaan, oli millainen kokoonpano tahansa.
 
Sveitsi näyttäis tällä hetkellä olevan Suomen kaveri!
Metsän laidas munat jäi vetoketjun väliin / Kyllä siinä joutsenemo katsoi hyvin pitkään. -M. A. Numminen
dipshit
20.05.2014 17:24:16
Tero Lehterä on aivan saatanan ärsyttävä.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)