Aihe: Väärät biisivalinnat-Väärät paikat
1 2
Ad libitum
05.04.2011 00:05:59
Hääkeikalla pianisti keksi että soitetaanpas jotain juicea hääparille. Jostain sieltä sitten putkahti esiin biisi 3.30 joka lähtikin saman tien käyntiin. Olo oli miedosti sanottuna erikoinen tulkita kappaletta hääparin tanssiessa.
Juupe
05.04.2011 00:30:56
KoskPaavo: Tesla ei tiennyt vahvistimista paljoakaan, ei sitä taatusti edes kiinnostanut. Eihän putkivahvistimia mun ymmärtääkseni edes yritetä tehdä säröttömiksi. Se säröhän se soundin osaksi juuri tekee. pääteputkiakin on nimenomaan tehty määrätyn säröisiksi. Muuten. oletko tehnyt itse putkivahvistimia?
 
Menee pahasti ohi aiheesta, mutta vastaanpa nyt vielä.
En ole tehnyt putkivahvistimia, enkä ole mikään putkitekniikan asiantuntija.
Kitaravahvistimissa niitä putkilla saatavia säröjä käytetään hyväksi ja niillä tehdään soundia, mutta putkilla toteutetaan myös esim. hifi-vahvistimia, jolloin särön täytyy olla mahdollisimman pieni.
Pointtini oli kuitenkin se, että ne harmoniset ei ole syy putki- ja transistoriwattien eroon, kuin korkeintaan hyvin pieneltä osalta.
Täältä tähän.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)