Aihe: miten toimia huijaus epäilyssä.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Vetehinen
04.03.2011 14:10:35
Kokeilepa googlettaa tilinumerolla, löytyykö muita huijauksen uhreja?
"Questions are a burden to others - answers a prison for oneself."
ubik
04.03.2011 14:12:50
no tarkistin kaikki numerot enne maksua ja ei löytyny mitään, tänki perusteella ajattelin et ihan luotettava kauppakumppani.
Dunga
04.03.2011 14:12:50 (muokattu 04.03.2011 14:13:04)
ja luulin että kysessä on M.netin tunnukset omaava henkilö
 
Miten tää vaikuttaa mihinkään? Osaa ne huijaritkin tarvittaessa tehä tunnuksia.
War... war never changes.
ubik
04.03.2011 14:13:57
no niin osaa, mut ois ollu yks paikka enempi tarkistaa henkilön tietoja.
MikaHekkanen
04.03.2011 14:14:06
Poliisiasia.
ubik
04.03.2011 14:15:55
siltä se alkaa vaikuttaa, onneks raha summa ei ollu hirveen iso joten maltan kyllä odottaa. kuha saa ko. henkilö vaa jonku näköset seuraamukset teostaan.
Dunga
04.03.2011 14:16:54
ubik: no niin osaa, mut ois ollu yks paikka enempi tarkistaa henkilön tietoja.
 
No tuskinpa kukaan syöttäisi oikeita tietojaan, jos aikoo käyttää tunnuksiaan huijaamiseen.
War... war never changes.
rheinone
04.03.2011 14:20:57 (muokattu 04.03.2011 14:22:03)
Joo, tee ihmeessä rikosilmoitus. Todennäköisesti poliisin vanha tuttu asialla. Rosvot kiinni ja kiven sisään! Valitettavasti taitaa olla aika epätodennäköistä että saat rahojasi takaisin. Mutta rikosilmoitus kannattaa tehdä silti.
MikaHekkanen
04.03.2011 14:20:57
ubik: siltä se alkaa vaikuttaa, onneks raha summa ei ollu hirveen iso joten maltan kyllä odottaa. kuha saa ko. henkilö vaa jonku näköset seuraamukset teostaan.
 
Solidaarisesti ajatellen on hyvä saada huijarit, kenties tämäkin sellaiseksi osoittautuu, kuriin jotta he saavat mahdollisimman harvalle tehtyä harmia.
lavaamo
04.03.2011 14:21:38
ubik: siltä se alkaa vaikuttaa, onneks raha summa ei ollu hirveen iso joten maltan kyllä odottaa. kuha saa ko. henkilö vaa jonku näköset seuraamukset teostaan.
 
Poliisille vaan, ottaa aikansa mutta tuleepa kaverille edes jotain sanktioita ja saatat jopa saada rahasi takaisin.
Huonoja juttuja jo vuodesta 1981
ubik
04.03.2011 14:25:04
rahat saan takasi tosin vajaa vuos menee siinä ja maksajalle tulee korvauksia semmoset 300-450 €.
 
tosiaaki viikonlopun yli viel selvittelen asiaa ko. henkilön kanssa, kuiteki vastaa ajoittain puhelimeen. maanataina sitte yhtey komissaario haarmaan ja homma eteenpäin.
 
nii onks kellää myydä squierin isolapasta strato kaulaa? deluxe tai standard...
nannne
04.03.2011 14:25:39
 
 
Ja jos nuo/tuo on koijari niin ihan hyvä että noita nimiä googlettamalla tulevat mainituksi tässä yhteydessä, sitten jos ei, niin se on vähän ikävänpi juttu.
 
MikaHekkanen: Solidaarisesti ajatellen on hyvä saada huijarit, kenties tämäkin sellaiseksi osoittautuu, kuriin jotta he saavat mahdollisimman harvalle tehtyä harmia.
ubik
04.03.2011 14:27:49
nii mie ajattelinki, mitä enempi tietoa löytyy huijareista ni sitä hankalampi niitte on jatkaa toimiaan.
Ja jos tää nyt paljastuuki et ei oo huijaus ni poistan omat postaukseni täältä.
nakedzen
04.03.2011 14:37:58
rheinone: Joo, tee ihmeessä rikosilmoitus. Todennäköisesti poliisin vanha tuttu asialla. Rosvot kiinni ja kiven sisään! Valitettavasti taitaa olla aika epätodennäköistä että saat rahojasi takaisin. Mutta rikosilmoitus kannattaa tehdä silti.
 
Tee vain rikosilmoitus. En tosin odottaisi liikoja, poliisisetä sanoi itselle suoraan että juttua ei tutkita koska nettipetoksiin ei riitä voimavarat. Itseltäni siis huijattiin 800€ nettihuutokaupassa.
rheinone
04.03.2011 14:43:24 (muokattu 04.03.2011 14:44:32)
nakedzen: Tee vain rikosilmoitus. En tosin odottaisi liikoja, poliisisetä sanoi itselle suoraan että juttua ei tutkita koska nettipetoksiin ei riitä voimavarat. Itseltäni siis huijattiin 800€ nettihuutokaupassa.
 
Mulla meni vastaavassa touhussa pari sataa. Rikosilmoituksessa antamani tiedot viittasivat heeboon, jolla oli kymmeniä jos ei satoja vastaavia huijauksia kontollaan. Käräjille meni sitten lopulta Porissa ja joutui kai poseen joksikin aikaa.
MikaHekkanen
04.03.2011 14:49:03
nakedzen: Tee vain rikosilmoitus. En tosin odottaisi liikoja, poliisisetä sanoi itselle suoraan että juttua ei tutkita koska nettipetoksiin ei riitä voimavarat. Itseltäni siis huijattiin 800€ nettihuutokaupassa.
 
Tapauskohtaista. Multa on huijattu kerran yhden elokuvan hinta eli noin 15 euroa ja kyllähän poliisi hiukkasen minulle avautui siitä, että tuollaisen takia heidän aikaansa vein...
... mutta kun minua huijanneelta tyypiltä, joka teki hommaa oikealla nimellään, löytyikin satakunta samanlaista juttua tutkinnasta, niin kyllähän he mieluusti ottivat rikosilmoituksen vastaan.
 
Joitain kuukausia myöhemmin tyyppi jäi kiinni, itte en toki tuollaisen pikkusumman takia lähtenyt viemään rahojen perintää eteenpäin (käräjille), mutta sakot poliisi minunkin asiastani kirjoitti.
nakedzen
04.03.2011 15:09:04
MikaHekkanen: Tapauskohtaista. Multa on huijattu kerran yhden elokuvan hinta eli noin 15 euroa ja kyllähän poliisi hiukkasen minulle avautui siitä, että tuollaisen takia heidän aikaansa vein...
... mutta kun minua huijanneelta tyypiltä, joka teki hommaa oikealla nimellään, löytyikin satakunta samanlaista juttua tutkinnasta, niin kyllähän he mieluusti ottivat rikosilmoituksen vastaan.
 
Joitain kuukausia myöhemmin tyyppi jäi kiinni, itte en toki tuollaisen pikkusumman takia lähtenyt viemään rahojen perintää eteenpäin (käräjille), mutta sakot poliisi minunkin asiastani kirjoitti.

 
Joo, niinhän se on. Tosin minulle sanottiin poliisista että minun pitäisi itse tutkia (!?) että löytyykö muita joita on huijattu.
lavaamo
04.03.2011 15:15:15
nakedzen: Joo, niinhän se on. Tosin minulle sanottiin poliisista että minun pitäisi itse tutkia (!?) että löytyykö muita joita on huijattu.
 
Mulle oli kans se päivystäjä mikälie joka otti ilmoituksen vastaan todella tympeä. Mutta sitten kun menin asiaa tutkivan poliisin "kuulusteluun", olikin kohtelu todella asiallista ja juttu mieni käräjien kautta perintään.
 
En oikein ymmärrä tuota "en nyt 15€ vienyt käräjille", mä olisin ainakin vienyt. Ne on mun työllä ansaittuja rahoja ja jos lainpuitteissa pystyn vittuilemaan takaisin, niin sen myös teen.
Huonoja juttuja jo vuodesta 1981
s8na
04.03.2011 15:24:30 (muokattu 04.03.2011 15:25:24)
 
 
nakedzen: Joo, niinhän se on. Tosin minulle sanottiin poliisista että minun pitäisi itse tutkia (!?) että löytyykö muita joita on huijattu.
 
Multa huijattiin 70 euroa torilla ja mulle soitti poliisisetä äitienpäivän aamuna. Homma meni käräjille siitä ja kaveri sai oikein istumista tosta ja monista muista vastaavista huijauksista. Mulla on toi rahasumma perinnässä.
 
Jos 800 euron huijauksessa poliisi ei tee mitään niin on kyllä vähän outoa.
 
Ei välttämättä kannata soitella noille päivystäjille vaan tehdä suoraan rikosilmoitus netissä. Homma lähtee sieltä sitten rullaamaan ilman vittuilua.
Iskulauseeni: "Sä olet niin kaunis, että voisin syödä sun kakkaasi"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)