GrooverMan: Kaverilla otsikon mukainen vahvistin, pari kysymystä.
Verrattuna toiseen (Harley Benton) samankaltaiseen vahvariin, tulee tästä melko vähän ääntä. Onkohan elementti jotenkin erityisen epäherkkä? Pohdiskelen siis onko vahvistimessa ehkä jotain vikaa.
Toiseksi, onko kyseisen vahvistimen (tai Fender Champion 600:n) omistajat vaihtaneet elementtiä toiseen? Mihin, ja paraniko saundi? Thomann tarjoaa ainoastaan yhtä 6" elementtiä:
http://www.thomann.de/fi/jensen_jch_6154_chicago_4_ohm.htm
Myös kommentteja putkien vaihdon vaikutuksista olisi mukava kuulla.Minulla on Fender, mutta tämähän on sama vehje.
Otetaan putkien vaihto ensin, eli vaihdoin pääteputkeksi JJ:n 6V6S:n mutta totesin, että alkuperäinen kiinalainen kuulostaa tässä tapauksessa paremmalta. Etusputkena JJ:n 12AX7/ECC83 toimii paremmin.
Elementistä, sehän on ihan onneton se alkuperäinen. Jos saat enemmän ääntä, niin sitten se pohjaa se itse elementti. Siihen saa Weberin 6" alnicon tilattua tai ainakin sai, eikös itse herra Weberille käynyt huonosti.
Ja käsittääkseni joku on jensenin 8" onnistunut mahduttamaan kotelon sisään.
Itse tein toisenlailla (kuva on tässä:
http://muusikoiden.net/dyn/users/63318.jpg ) ja minulla on nyt 2x10" kombo, jossa elementteinä tällä hetkellä Eminencen copperheadit. Ääntä lähtee ihan riittävästi kotikäyttöön tai oikeastaan ihan liikaakin, yhdessä vaiheessa tässä oli myös jensenin P10R:t mutta ne on nyt toisessa vahvarissa.
Joo, kyllä soundi parani, huomattavasti.
Ja voihan sitä koettaa jollain toisella kaapilla, jos on saatavilla. Ihan 8Ohmin kaappikin kelpaa vaikka alkuperäinen onkin 4Ohm.