Aihe: Multiefekti putkicombolle -> helppo ja keikkakelpoinen?
1 2
wilo
10.11.2010 08:43:55
LaMotta: Omat kokemukset on ne, että noi perinnepedaalien särö ja boostaussäädöt toimii tarkasti vain yhdelle kitaralle kerrallaan. Tai sit mä en vaan osaa.
 
Ihan samoja kokemuksia mullakin - eikä muuta oikeastaan voi odottaakaan. Ja sama juttu multiefektillä, eri kitaralle pitää olla eri patchit.
Mulla oli yhdessä vaiheessa tuota kompensoimassa ketjun ekana bufferi (Fulltone Fat-Boost), josta säädin vahvistustasoa ja joskus sävyä kullekin kitaralle sopivaksi. Laatikon kanteen laitoin teippiä, johon tein tussilla viivoja ja merkintöjä sopivien säätimen asentojen kohdalle. Systeemi toimi oikein hyvin, mutta on jäänyt tarpeettomaksi.
JuSu
10.11.2010 12:38:05
Kantsii uhrata aikaa hieman myös, miten sitä multsaria käyttää sekä efektijärjestykselle.
 
Onko tarkoituksena ajaa multiefektiä Orangen puhtaalle kanavalle, ja ottaa kaikki säröt efektistä? Rockerissa ei ole efektilenkkiä, joten kaikki efektit ovat ennen vahvistimen etuastetta - kun monet modulaatioefektit, kaiut ja viivet tykkäisivät kovasti olla vasta särön jälkeen. Kanavanvaihto sinänsä onnistuu kyllä esim. Boss GT-8:lla samalla polkaisulla kun efektistä vaihtuu patchi.
 
Kantsii miettiä tältäkin kantilta. Sinänsä nuo nykyiset moulinexit kyllä tarjoavat monenlaista surinaa, pörinää ja pulputusta.
 
JuSu
Annoin lusikalla, kauhalla sain.
Guitaristi75
10.11.2010 14:45:58
Line6 X3 Live! Onko kokemuksia? Ja osaako joku valaista suurimmat erot +/- verrattuna tuohon TC Electronicksin Novaan??
Mr. Speed
10.11.2010 14:47:40
Guitaristi75: Line6 X3 Live! Onko kokemuksia? Ja osaako joku valaista suurimmat erot +/- verrattuna tuohon TC Electronicksin Novaan??
 
X3:sen suurin miinus keikkakäytössä on muovirunko. Hölmöä musta on, että se munuainen on alumiinia, mutta lattiamalli muovia.
Telecaster on kaunis kuin Johanna Tukiainen. http://www.youtube.com/watch?v=VmZ35VCV978
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)