Aihe: MIDI probleema
1
meekz
05.03.2004 16:31:59
eli, kaivoin vanhan midi keyboardin esiin vintiltä ja toimii ihan hyvin muuten mutta pelkkänä midikontrollina sen käyttämisessä tulee semmonen vittumainen viive.. en tiedä mikä on vialla..
 
tai oikeastaan mulla on kyl vähän semmonen fiilis että se on toi mun Soundblaster extigy (ihan paska. no kai te tiesitte) missä on "MIDI IN". tää extigy on vielä semmonen että se on USB:llä kiinni tietokoneessa..
 
eli tämmönen ketju:
keyboard MIDI OUT -- MIDI kaapeli---Soundblaster EXtigy MIDI IN
 
extigy-- USB kaapeli --- tietokone
 
Reason 2.5:sta oon koittanut "kontrolloida" näillä koskettimilla ja omasta mielestäni kaikki on oikein koneen sisällä "midi preferens:eissä"
 
kuulostaako tutulta ongelmalta? pistä vastausta jos luulet tietävas syyn..
konec
11.03.2004 13:18:24
 
 
Itselläni ainakin johtuu paskasta äänikortista, joten
uskaltaisin veikata sitä.
VaiForNations
15.03.2004 10:19:05
Mulla oli sama ongelma aikasemmin, mutta ajureita vaihtamalla ongelma korjaantu. laitoin muistaakseni ASIO-ajurit nii hävis viivet. Kyllä sen pitäs pelittää ilman mitään suurempia viiveitä tolla SB'llä. (?)
 
Mitä niitä ajureita onkaan kaikkia? ASIO, WDM ym. Voisko joku heittää lisäinfoa :)
Master of Space age guitar : Steve Vai
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)