Aihe: Langattomien häiriöt naapurista
1 2
MadMatt
24.04.2010 12:29:27
 
 
Onkohan teknisesti mitään tehtävissä kun naapurin langattomista äänentoisto systeemeistä kuuluu televisiolähetykset kitaramikkien kautta läpi. Kaikenlainen äänittäminen on tullut tiettyihin aikoihin täysin mahdottomaksi. Aikaisemmin on hommasta jotenkin selvitty kääntymällä häiriöttömämpään suuntaan mutta nykyisin tuntuu että naapurin lähettimen teho on vain kasvanut. Tässä menee kohta hermot..
multipaavo
24.04.2010 21:40:21 (muokattu 24.04.2010 21:41:53)
 
 
Ymmärsinkö oikein?
 
Naapurissa on jokin langaton asia, jonka kautta hän siirtää audiotauhkaa paikasta A paikkaan B. Siinä sivussa tauhka kulkeutuu paikkaan C, joka on teidän kitarat ja sitä myöten loppu signaaliketju?
 
Mä kävelisin naapuriin kyselemään onko sen langattomat vehkeet viestintäviraston hyväksymät ja jos näin ei ole niin kehottaisin vaihtamaan sellaisiin sekä sammuttamaan laittomat laitteet per heti.
 
http://www.viestintavirasto.fi/index/radiolaitteet.html
 
-Paavo
Liian paljon päätetehoa on aivan oikein | www.5by5.fi
mhelin
25.04.2010 21:05:09 (muokattu 25.04.2010 21:17:40)
Ehkä ne on vielä tällä hetkellä lailliset mutta langattomien taajuuksia ollaan juuri jakamassa uudelleen.
http://yle.fi/alueet/teksti/lahti/2 … ajuudet_laajakaistalle_1394152.html
poppamies
25.04.2010 21:14:31
 
 
MadMatt: Onkohan teknisesti mitään tehtävissä kun naapurin langattomista äänentoisto systeemeistä kuuluu televisiolähetykset kitaramikkien kautta läpi...
 
Minun ymmärtääkseni naapurin tsydeemissä pitäisi parhaimmassa tapauksessa olla mahdollista valita kaista/kanava. Käy pyytämässä että kokeilevat vaihtaa taajuutta. Sano vaikka että sinusta tuntuu että sieltä sinun laitteista kuullu heidän puheet aika ajoin.
Lord Of The Strings
MadMatt
25.04.2010 21:36:21
 
 
poppamies: Minun ymmärtääkseni naapurin tsydeemissä pitäisi parhaimmassa tapauksessa olla mahdollista valita kaista/kanava. Käy pyytämässä että kokeilevat vaihtaa taajuutta. Sano vaikka että sinusta tuntuu että sieltä sinun laitteista kuullu heidän puheet aika ajoin.
 
Vielä kun tietäisi mistä asunnosta tuo tulee... Minkälaisia kantomatkoja noilla yleensä on?
Pitäisi saada oma skeba vastavuoroisesti kuulumaan naapurin systeemeistä niin vaihtuisi taajuus nopeasti ;)
Einherjar
25.04.2010 21:56:38
MadMatt: Pitäisi saada oma skeba vastavuoroisesti kuulumaan naapurin systeemeistä niin vaihtuisi taajuus nopeasti ;)
 
Tökkää se lähettimen plugi kitarasta johonkin toiseen laitteeseen. Laita vaikka mp3-soittimesta tulemaan loopilla Jatstyttö-humppaa pariksi viikoksi, niin eiköhän tuo taajuus vapaudu, jos on vapautuakseen.
"Sanovat että osaisin miksata, mutta kyllä se viina mahtaa olla minun juttu" -Tuntematon miksaaja
Antti1
25.04.2010 21:58:32
Einherjar: Tökkää se lähettimen plugi kitarasta johonkin toiseen laitteeseen.
 
Jaa että tota... Mikä lähetin? Tuntemattomaksi jääneellä naapurilla on lähetin, kysyjällä kitara. Kitaran mikit, kaapelit, vahvari yms. poimivat signaalin.
"Jazz is just a series of mistakes without the 'oops'" - Nigel Tufnel
Klezberg
25.04.2010 22:05:03
 
 
Antti1: Jaa että tota... Mikä lähetin? Tuntemattomaksi jääneellä naapurilla on lähetin, kysyjällä kitara. Kitaran mikit, kaapelit, vahvari yms. poimivat signaalin.
 
Silloin ei todennäköisesti mikään taajuuksien vaihto auta.
huomasin tässä että mun klarinetinsoitto kuulostaa aika luonnonmukaiselta... lähinnä niinkuin sorsalta
Antti1
25.04.2010 22:10:52
Klezberg: Silloin ei todennäköisesti mikään taajuuksien vaihto auta.
 
Koti faradayn häkiksi ja foliohattu päähän, sillä lähtee. :)
"Jazz is just a series of mistakes without the 'oops'" - Nigel Tufnel
Einherjar
25.04.2010 22:52:11
Antti1: Jaa että tota... Mikä lähetin? Tuntemattomaksi jääneellä naapurilla on lähetin, kysyjällä kitara. Kitaran mikit, kaapelit, vahvari yms. poimivat signaalin.
 
Ai kappas... Äkkiseltään lukaisin, että oli kitaran langattoman kanssa häröä...
"Sanovat että osaisin miksata, mutta kyllä se viina mahtaa olla minun juttu" -Tuntematon miksaaja
Kalmo
26.04.2010 10:31:03
Laita rappukäytävään ilmoitus, jossa kohteliaasti pyydät mahdollisen langattoman laitteiston käyttäjää ottamaan yhteyttä tai vaihtamaan taajuutta, koska heidän viihdekäyttäytymisensä ja aika ajoin sellaistakin, minkä olet tulkinnut huoneistossa käydyiksi keskusteluiksi (näin et jää valheesta kiinni, jos se puhe onkin Salkkareita) tallentuu kovalevyllesi.
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
Kallekorvola
26.04.2010 16:24:05
Oman kitaran ja muiden kamojen maadoitusasiat kannattais myös tsekata. Joskus tollaset häiriöt häviää, kun tehdään esim. yllämainittu Faradayn häkki kitaran konehuoneeseen... Tavallaan asia ei ole naapurin päänsärky niin kauan kuin sinä joudut kärsimään hänen laitteistonsa häiriöistä (jos saat ilmiön toimimaan toisinpäin, on tilanne tosiaan toinen...). Ja voi olla että kyseessä ovat kuluttajaluokan laitteet, eikä niissä edes ole taajuuden vaihdon mahdollisuutta...
Klezberg
26.04.2010 17:42:33
 
 
Kallekorvola: Ja voi olla että kyseessä ovat kuluttajaluokan laitteet, eikä niissä edes ole taajuuden vaihdon mahdollisuutta...
 
Sanotaan nyt vielä kerran, että jos häiriö kuuluu muusta kuin jonkinlaisesta radiovastaanottimesta, niinkuin tässä, niin pelkkä taajuuden vaihtaminen ei kyllä riitä.
huomasin tässä että mun klarinetinsoitto kuulostaa aika luonnonmukaiselta... lähinnä niinkuin sorsalta
Kallekorvola
26.04.2010 18:43:34
Klezberg: Sanotaan nyt vielä kerran, että jos häiriö kuuluu muusta kuin jonkinlaisesta radiovastaanottimesta, niinkuin tässä, niin pelkkä taajuuden vaihtaminen ei kyllä riitä.
 
No näinpä juuri. Halusinkin alleviivata sitä, ettei taajuuden vaihto ole ratkaisu. Tässä tapauksessa ei välttämättä edes mahdollisuus.
multipaavo
26.04.2010 20:38:30
 
 
Kallekorvola: Halusinkin alleviivata sitä, ettei taajuuden vaihto ole ratkaisu.
 
Tai siis juuri on. Mä lyön pääni pantiksi että naapurinsällin langattomat on jostain Ugandan reissulta kotiin tuodut tuliaiset ja toimivat jollain zulu-taajuusalueella ylitehoilla.
 
Onko kukaan ikinä kuullut, että hyväksyt audion siirtoon tarkoitetut radiokamat alkaa soimaan kitarakamoissa?
 
-Paavo
Liian paljon päätetehoa on aivan oikein | www.5by5.fi
stnprkl
26.04.2010 20:53:40
multipaavo: Tai siis juuri on. Mä lyön pääni pantiksi että naapurinsällin langattomat on jostain Ugandan reissulta kotiin tuodut tuliaiset ja toimivat jollain zulu-taajuusalueella ylitehoilla.
 
Onko kukaan ikinä kuullut, että hyväksyt audion siirtoon tarkoitetut radiokamat alkaa soimaan kitarakamoissa?
 
-Paavo

 
No esmes venäjän radio kuulu oikeen mainiosti esmes mun marsun komposta, jos vaan on olosuhteet kohillaan. Ei se tarvihe kun vähän tanakampaa säröä ja maadottamattoman sähkön. Näin ainakin jollain edellisellä treenikämpällä ennen vuostuhannen vaihdetta.
 
Veikkaisin noita Paavon Ugandan tuliaisia eli toudella alhanen taajuusikkuna (VHF-alueella ?) ja vähän helvetisti enämpi tehoa kun viihdeteollisuuden käyttämät lailliset vehkeet ulostaa.
Viltsu audiokantaja
Klezberg
26.04.2010 20:56:17 (muokattu 26.04.2010 21:00:39)
 
 
multipaavo: Tai siis juuri on. Mä lyön pääni pantiksi että naapurinsällin langattomat on jostain Ugandan reissulta kotiin tuodut tuliaiset ja toimivat jollain zulu-taajuusalueella ylitehoilla.
 
Onko kukaan ikinä kuullut, että hyväksyt audion siirtoon tarkoitetut radiokamat alkaa soimaan kitarakamoissa?
 
-Paavo

 
Silloin ongelma on laitteissa, ei niiden taajuuksissa.
 
Laite mahdollisesti käyttää amplitudimodulaatiota, koska kunnon laitteissa käytetty taajuusmodulaatio erittäin harvoin aiheuttaa tällaisia häiriöitä.
 
Se Venäjän radio on nimenomaan amplitudimoduloitu, eli lähetyksen voimakkuus muuttuu äänen tahdissa. Mikä tahansa epälineaarinen piiri riittää toimimaan "vastaanottimena". Taajuuden vaihto ei siinä auta, koska häiriö ei johdu taajuuksien käytöstä vaan siitä että lähetyksen voimakkuus vaihtelee lähetettävän äänen mukaan.
 
Taajuusalueella voi jo olla merkitystä, koska niiden eteneminen on erilaista, mutta tuskin silloin jos häiriö tulee naapurista.
huomasin tässä että mun klarinetinsoitto kuulostaa aika luonnonmukaiselta... lähinnä niinkuin sorsalta
Kalmo
26.04.2010 23:39:55
Onko jotenkin varmaa, että ne häiriöäänet kuuluvat kitaramikkien kautta? Itse äänitin joskus vastentahtoisesti radiota sekä kuulokkeitteni että skittakaapelin avulla.
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
multipaavo
27.04.2010 07:16:35
 
 
Klezberg: Silloin ongelma on laitteissa, ei niiden taajuuksissa.
 
Laite mahdollisesti käyttää amplitudimodulaatiota,

 
Voip olla, että oon täysin väärässäkin, mutta eikö AM ja FM asiat toimi eri taajuusalueilla jonkin täysin järkiperäisen syyn takia?
 
Tarkoitan, että jos kantoaalto on vaikka 840MHz niin amplitudimodulaatio ei skulaa?
 
-Paavo
Liian paljon päätetehoa on aivan oikein | www.5by5.fi
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)