Elikkäs siis nyt olisi paha kitara kuume päällä. Olen tässä vanhalla Williamsin hammastikku akustisella opetellut kappaleita, ja nyt olisi sähkökitaran vuoro.
Ibanez RGR321EX:
http://www.thomann.de/fi/ibanez_rgr321exbk.htm Peavey Vypyr 30:
http://www.thomann.de/fi/peavey_vypyr_30.htm Olen tuollaista pakettia tässä ajatellut.. Tarvitsisin nyt kokemuksen ääntä! :)
Lähteekö vypyristä kunnolla potkua? Pikkulinnut on myös laulellut, että Vypyrissä olisi jotain outoa surinaa tms. Onkos kellään kokemusta sellaisesta?
Olen testannut tuota kolmekymppistä Vypyriä paikallisessa liikkeessä, enkä siinä mitään outoa havainnut.. Soitan kylläkin vain kotona, mutta pitäähän sitä ääntä silti lähteä ;)
Jos jotain muuta kitaraa ehdotatte, niin ehtona olisi että EI FLOIKKATALLAISTA kiitos.
EDIT: Lueskelin vähän lisää foorumeita ja heräsi uusi kysymys: Kumpi olisi parempi, rg321 vai rgr321? rgr:ssä on kuulemma runko lehmusta ja rg:ssä mahonkia... ja jotain ulkonäköeroja on kuulemma myös.
Kiitoksia jo etukäteen avusta! :=)