Aihe: Olisiko tämä paketti hyvä ensimmäiseksi kitaraksi + vahvariksi?
1
Numb
14.03.2010 13:08:41
 
 
Kyl noilla soittelee.
Kun minä kuolen, vaadin, että kuolinilmoitus laitetaan Myydään: Veneet ja Moottorikelkat -osastolle. -Sir Härö
Simo78
14.03.2010 23:06:54 (muokattu 14.03.2010 23:11:13)
Joo kyllä sitä yksi sun toinen on aloittanut paljon paskemmilla kamoilla. Ibat on iboja, niitä kyllä vuolaasti kehutaan, mutta mä en niistä diggaa pätkääkään. Testaamalla voi sitten kokeilla sopiiko omaan käteen, onhan noita muitakin ihan jees aloittelu skittoja.
 
esim.
http://www.thomann.de/fi/epiphone_l … id=7f9b58b8d17d40219616a1d8450e4336
sesese
06.04.2010 21:16:16
kamariorkesteri tulee taas
Jaken
07.04.2010 00:17:40
Nähtävästi tarkoitus on heviä väännellä? Vypyr on ihan ok, parhaiten loistaa tuola raskaammassa musiikissa. Eli itsellä ei sirise tai muitakaan ongelmia omallani, ainut vain että meteliä lähtee turhankin paljon joten paljon tulee soiteltua vielä microcubella silloin kun ei jaksa hifistellä isommilla volumeilla Vypyrillä/kuulokkeilla.
 
RG321 on myös kokemusta. Ihan ok, helpposoittoinen. Hevipainotteinen tosin sekin, vaikka itsekin alunperin ajattelin vain niitä vitossointuja veivata niin kuitenkin singlecoil-kitara tuli kuitenkin vielä hommattua, humppari + singlecoil yhdistelmät antavat kuitenkin paljon isomman skaalan soundipalettiin kuin pelkät humpparit. Vaikka tietty noi humbuckerit voi puolittaa, mutta soundi ei vastaa lähellekään oikeaa singlecoilia.
 
Muutenkin noi Ibanezin mikit olivat lievä pettymys, jos nyt oikein kitaraa muuten tulkitsen (en siis ole vaihdellut siihen mikkejä). Eikös tuosta pitänyt olla jokin parikymppiä kalliimpi RG321EX-versio jossa oli ainakin EMG-brändätyt mikit? Suosittelisin sellaista harkitsemaan jos löytyy, Thomannilta ei näyttänyt ainakaan löytyvän.
Zeeboo
07.04.2010 18:55:24
"Kaikki äänet, jotka saat soitettua, syntyvät tekniikasta. Ne äänet, jotka jätät soittamatta syntyvät hyvästä mausta."
jii.pee
09.04.2010 22:53:04
Jaken: RG321EX-versio jossa oli ainakin EMG-brändätyt mikit? Suosittelisin sellaista harkitsemaan jos löytyy, Thomannilta ei näyttänyt ainakaan löytyvän. Tarkoitatko tuota RGR321EX mallia? Siinä on EMG-brändätyt mikit, ja löytyy thomannilta. Todennäköisesti sellaisen ostan. Kiitos paljon vastauksesta :)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)