Aihe: Joko Jarkko räväyttää?
1 2 3 4 518 19 20 21 2241 42 43 44 45
Hargon
01.03.2010 10:38:39
Jarkolla on löysä kakkonen, eikä Anustakaan ole apua.
Minä vahingossa koko allekirjoituksen. Onko hauskaa?
sellisti
03.03.2010 23:53:50
Hargon: Jarkolla on löysä kakkonen
 
Näillä sanoilla minäkin sen aikanaan ilmaisin ja herätin kovasti hilpeyttä. Vaan tottahan tuo.
"Musiikki on kuin huumori. Toisille sitä ei kannata selittää, toisille ei tarvitse." -Kari Suomalainen
sellisti
06.03.2010 10:15:00
Suomen Davis Cup -mittelö käynnissä, ja Jarkko nappasi tärkeän voiton Puolan Pryz... Przy... Pzyr... Przschys... no siitä kakkospelaajasta kuitenkin, viidessä erässä neljän tie breakin jälkeen. Tiukkaa siis oli. Toivottavasti nelinpelaajat hoitavat homman tänään.
"Musiikki on kuin huumori. Toisille sitä ei kannata selittää, toisille ei tarvitse." -Kari Suomalainen
JC
06.03.2010 11:34:58
sellisti: Suomen Davis Cup -mittelö käynnissä, ja Jarkko nappasi tärkeän voiton Puolan Pryz... Przy... Pzyr... Przschys...
 
Heh!
 
http://www.youtube.com/watch?v=2SEzWbgEF9o
 
viidessä erässä neljän tie breakin jälkeen. Tiukkaa siis oli. Toivottavasti nelinpelaajat hoitavat homman tänään.
 
Tasaisia olivat kaikki katkaisupelitkin, ja kun vastustajalla oli vielä yksi ottelupallo, olisi peli ollut näkemisen arvoinen. Nelinpeli olisi kyllä hyvä voittaa, niin ei olisi liikaa paineita huomisissa kaksinpeleissä.
JC
07.03.2010 15:39:04 (muokattu 07.03.2010 16:34:34)
Tulihan se voitto. Paineet ovat nyt Kontisella. Edessä on joko uran makein voitto tai kirvelevä tappio.
sellisti
07.03.2010 16:41:43
JC: Tulihan se voitto. Paineet ovat nyt Kontisella. Edessä on joko uran makein voitto tai kirvelevä tappio.
 
Kontisella jälleen kerran ratkaisun paikka. Kova on kyllä vastus, saa Henri kyllä pistää ihan parastaan että voitto tulee. Mutta toivotaan parasta!
"Musiikki on kuin huumori. Toisille sitä ei kannata selittää, toisille ei tarvitse." -Kari Suomalainen
JC
07.03.2010 21:27:07
Uskomaton viiden erän taistelu Kontiselta!
sellisti
07.03.2010 21:29:36 (muokattu 07.03.2010 21:32:50)
JC: Uskomaton viiden erän taistelu Kontiselta!
 
Kyllä on käsittämätön jätkä tuo Kontinen! Taas kerran ratkaisi ottelun Suomelle, vaikka näytti eilisen nelinpelitappion jälkeen jo pahalta. Ja vastassa jotain 160 sijaa ylempänä listalla oleva pelaaja jonka kanssa Jarkollakin teki tiukkaa! Voi elämä ettei noita pelejä nähnyt mistään, edes netistä, en ainakaan löytänyt. Niemisen 5-eräinenkin olisi ollut kiva nähdä. Voi olla Pryzneznezillä vähän orpo olo nyt, kaks matsia hävitty oikein pisimmän mahdollisen kaavan mukaan. Mahtava taistelu Suomelta, kynsiä purren piti teksti-tv:n ääressä jännittää! Ja tietysti Jarkkokin hoiti hienosti oman osuutensa yli 40 sijaa korkeammalla olevaa Kubotia vastaan.
"Musiikki on kuin huumori. Toisille sitä ei kannata selittää, toisille ei tarvitse." -Kari Suomalainen
JC
07.03.2010 21:30:57
Tuloksen arvoa lisää vielä se, että Puolan kaksinpelaajat lepäsivät lauantain nelinpelin, kun taas Nieminen/Kontinen urakoi senkin.
sellisti
07.03.2010 21:34:12
JC: Tuloksen arvoa lisää vielä se, että Puolan kaksinpelaajat lepäsivät lauantain nelinpelin, kun taas Nieminen/Kontinen urakoi senkin.
 
Aivan. Tuossa on kyllä kova tiimi nyt Suomella, Kontisen nousukiito tuntuu vaan jatkuvan ja Nieminenkin alkaa näemmä palailla kovalle tasolle. Voi että kun noita pelejä näkis jostain..!
"Musiikki on kuin huumori. Toisille sitä ei kannata selittää, toisille ei tarvitse." -Kari Suomalainen
JC
20.03.2010 17:52:32
Jarkko Marrakeshin haastajaturnauksen finaaliin! Välierästä tuli jälleen pitkä ja jännittävä. Hienoa, että Jarkko pystyy vääntämään noita tiukkoja taistoja edukseen.
sellisti
21.03.2010 12:55:13
JC: Jarkko Marrakeshin haastajaturnauksen finaaliin! Välierästä tuli jälleen pitkä ja jännittävä. Hienoa, että Jarkko pystyy vääntämään noita tiukkoja taistoja edukseen.
 
Juu, tuo matsi olis voinut syötönmurtojen määrästä päätellen kääntyä kummin päin vaan. Hyvä näin. Finaalissa tulee vastaan melkoisen tuntematon pelaaja, Oleksandr Dolgopolov jr., 21v. Listalla kumminkin sijalla 80, joten lahjakas nuori kaveri ilmeisesti kyseessä. Toivottavasti Jarkon kokemus on hänelle liikaa. :)
"Musiikki on kuin huumori. Toisille sitä ei kannata selittää, toisille ei tarvitse." -Kari Suomalainen
JC
21.03.2010 17:08:39
Seurasin peliä live scoresta, ja aika helposti tuo voitto tuli. Kokemus voitti nuoruuden. Pelin taso ei tainut olla kovinkaan korkea, sillä 2. erässä Jarkko voitti kaikki toisella syötöllään alkaneet pallot. :o)
Hetfield
21.03.2010 17:52:44
 
 
JC: Seurasin peliä live scoresta, ja aika helposti tuo voitto tuli. Kokemus voitti nuoruuden. Pelin taso ei tainut olla kovinkaan korkea, sillä 2. erässä Jarkko voitti kaikki toisella syötöllään alkaneet pallot. :o)
 
Hyvä, hyvä. Tuntuisi olevan tämä kausi taas vähän edellistä parempi.
I quit the band... Now I just play with myself.
sellisti
21.03.2010 20:31:36 (muokattu 21.03.2010 20:56:55)
Hyvä turnausvoitto Jarkolta, tärkeää varmasti itseluottamukselle että hän pystyi voittamaan monta ottelua peräkkäin vaikkeivät kaikki vastustajat olleetkaan valtavan vaarallisia. Haastajaturnaukset eivät kuitenkaan ole mitään pilipaliturnauksia, taso saattaa parhaimmillaan olla jopa kovempi kuin pienemmissä atp-turnauksissa. Esim. jos katsotaan Marrakechin kanssa samaan aikaa pelattua Floridan Sunrise Challengeria, jossa oli isommat palkintosummat mutta samat pistemäärät; siellä ykkössijoitettu oli Radek Stepanek (ATP-17) ja viimeiseksi eli 8:nneksi sijoitettu Florian Mayer (ATP-53). Viimeinen listasijoituksen perusteella mukaan turnaukseen hyväksytty oli Andrei Golubev, ATP-95. Eli Nieminen ei olisi tuolla mahtunut edes sijoitettujen joukkoon, ja aika niukasti ylipäätään koko turnaukseen. Kaavio vilisee muutenkin vuoden-parin takaisia maailman huippuja, jopa top10-pelaajia; Gasquet, Grosjean, Simon, Chela jne. Eerikäinen kirjoitti jossain Urheilulehdessä, etteivät maailman parhaatkaan noin vain siirry "tasoa alemmas" ja voita jokaista turnausta johon siellä osallistuvat. Sikälikin hieno voitto Jarkolta, ja kyllä hän näillä esityksillä osoittaa kuuluvansa vielä korkeammalle tasolle kuin mitä nykyinen listasijoitus antaa ymmärtää.
 
E. Niin ja siis ykkössijoitetulle Stepanekille tuli tappio toisella kierroksella. Että ei se ihan helppoa voittaminen noissakaan ole.
"Musiikki on kuin huumori. Toisille sitä ei kannata selittää, toisille ei tarvitse." -Kari Suomalainen
JC
22.03.2010 05:31:32
Vanha pappa Ljubicic on näköjään kehittänyt todellisen anti-top-kymppi -pelityylin, jolla passitti Indian Wells -turnauksessa katsomoon Djokovicin, Nadalin ja finaalissa Roddickin.
sellisti
22.03.2010 10:06:03 (muokattu 22.03.2010 10:17:54)
JC: Vanha pappa Ljubicic on näköjään kehittänyt todellisen anti-top-kymppi -pelityylin, jolla passitti Indian Wells -turnauksessa katsomoon Djokovicin, Nadalin ja finaalissa Roddickin.
 
Heheh, joo! Mistähän nyt tuulee kun tuollainen superviikko yhtäkkiä napsahti. Tuleekohan samanlainen piikki kuin Nalbandianilla tuossa pari vuotta sitten, kun hän yhtäkkiä voitti vissiin parissa turnauksessa peräkkäin sekä Nadalin että Federerin ja kauden päätteeksi vielä sen Masters Cupin, muutaman vuoden hiljaisemman jakson jälkeen.
 
E. Ja Jarkko pomppasi listalla sijalle 67. Mainiota että kevät sujuu nyt hyvin, koska kohta pisteitä olisi jaossa aika roimasti viime kauden pelitauon ajalta. Silloin sitä sijoitusta olisi mahdollista parantaa vielä lisää.
"Musiikki on kuin huumori. Toisille sitä ei kannata selittää, toisille ei tarvitse." -Kari Suomalainen
author
06.04.2010 21:34:58
Olisi taas yksi hyvä päänahka tarjolla http://yle.fi/urheilu/lajit/tennis/ … n_marokossa_1584769.html?origin=rss
 
Tuon kun voittaisi niin itseluottamus kohoisi turnauksen jatkoa ajatellen.
JC
06.04.2010 21:42:35
author: Olisi taas yksi hyvä päänahka tarjolla http://yle.fi/urheilu/lajit/tennis/ … n_marokossa_1584769.html?origin=rss
 
Tuon kun voittaisi niin itseluottamus kohoisi turnauksen jatkoa ajatellen.

 
Toivottavasti kolme karsintapeliä eivät paina jaloissa, vaikka kaksi viimeistä olivatkin aika helppoja. Aika rankkaa, kun joutuu karsimaan turnaukseen, jonka ykkössijoitettu on ATP-listalla sijalla 23.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)