Aihe: "kelluva" otelauta akustisessa
1
nannne
08.01.2010 19:11:49
 
 
Jännä, mie en hahmottanu pätkääkään kyllä ny.
Jäärä
08.01.2010 21:25:33
Muistaakseni ainut akustinen jota olen kokeillut ja jossa otelauta oli irti kannesta, oli semmonen kaamea venäjänpommi, missä kaulakin oli kiinni siipimuttereilla. Otelauta oli vielä muotoiltu kiilamaiseksi, ettei kaulan asennuskaan ollut niin tarkkaa.
 
Martinilla on joku systeemi, jossa otelauta on irti kannesta (säädettävä "kaulan korkeus"). Luultavasti kansi värähtelee tuolla alueella aika vähän, ettei soundiero ole kauhean merkittävä?
 
http://www.acguitar.com/article/default.aspx?articleid=21991
Suomen Hiihtoliiton luvalla. Kaikki tekstissä mainitut henkilöt ovat fiktiivisiä ja kaikki yhtäläisyydet eläviin tai kuolleisiin henkilöihin ovat puhtaasti sattumanvaraisia. Laaditun tekstin valmistuksessa ei ole vahingoitettu eläimiä.
jPekka
08.01.2010 22:09:46
 
 
Orkesterikitaroissahan otelauta kelluu järjestään kannen yläpuolella, mutta niissä tietysti kaulakin on takakenommassa kuin tasakantisissa.
 
(Archtoppien kuvia vilkaistessani google heitti ensimmäiseksi varsin pelottavan kapineen: http://www.elutherie.org/2008/01/koll-guitar-archtop.html )
"Te ette pitäisi Nietzschestä, sir. Hänen filosofiansa on pohjimmiltaan epätervettä."
Mase
08.01.2010 23:27:04
Jäärä: Martinilla on joku systeemi, jossa otelauta on irti kannesta (säädettävä "kaulan korkeus"). Luultavasti kansi värähtelee tuolla alueella aika vähän, ettei soundiero ole kauhean merkittävä?
 
http://www.acguitar.com/article/default.aspx?articleid=21991

 
Onhan noita "irtokauloja" mm. Ibanezillakin:
http://www.ibanez.co.jp/products/ag … 2009&cat_id=3&series_id=171
 
Itellä on juurikin tuollainen kepakko ja siinä saa siis säädettyä kaulan tilttikulmaa kaulan tyvessä olevasta hihnatapista kätsysti kuusiokoloavaimella => melko näppärä systeemi ja ainakin ite tykkään kun saapi actionin tarvittaessa tosi matalaksi...
Saa kysellä tuuraamaan kitaran/basson varteen. Taustalaulut saa kaupanpäälle.
M-J
09.01.2010 10:24:25
joo, itekin oon törmänny tommoseen ratkaisuun lähinnä venäläisissä halpiskitaroissa. hyvä nähdä että tunnetummatkin valmistajat on käyttäny vähän samantapaista ratkaisua..
 
onko esim tuossa ibanezissa jonkinlainen tasku tuolle otelaudan päälle, vai onko se ihan ilmassa?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)