Aihe: kaiutinjohtoon 3,5 mm stereo plugi??
1
030550
24.08.2009 21:27:03
onnistuuko tuollainen viritelmä ja miten? jos onnistuu niin toimiiko se hyvin itse tehdyillä kaiuttimilla mitkä tarvis enään liittää esim tietokoneeseen sillä 3,5mm plugilla?
Murgo
25.08.2009 06:25:15
 
 
Öö, siis ilmeisesti passiivikaiuttimet eli niissä ei ole sisäänrakennettua vahvistinta? Siinä tapauksessa ei toimi hyvin, tietokoneesta tulee ulos linja/kuuloketasoista kamaa, joten kaiuttimista ei kuulu kuin pientä pihinää, tarvitaan päätevahvistin väliin.
 
Eli 3,5mm plugijohdolla ensin signaali vahvistimeen (vaikkapa kotistereoiden vahvistin) ja siitä sitten kaiutinjohdolla kaiuttimiin.
Niin vähän aikaa,niin paljon puuhasteltavaa!
adretlan
26.08.2009 20:15:42 (muokattu 26.08.2009 20:17:06)
Murgo: Öö, siis ilmeisesti passiivikaiuttimet eli niissä ei ole sisäänrakennettua vahvistinta? Siinä tapauksessa ei toimi hyvin, tietokoneesta tulee ulos linja/kuuloketasoista kamaa, joten kaiuttimista ei kuulu kuin pientä pihinää, tarvitaan päätevahvistin väliin.
 
Eli 3,5mm plugijohdolla ensin signaali vahvistimeen (vaikkapa kotistereoiden vahvistin) ja siitä sitten kaiutinjohdolla kaiuttimiin.

 
Mulla ainakin oli aikoinaan äänikortti josta sai ihan vahvistettua signaalia suoraan kaiuttimille! Ja 3.5mm plugilla pelattiin.
 
EDIT: Tosin nykyään ei varmaan tuollaisia äänikorttia hirveästi ole markkinoilla, joten tämä nyt vain oli tälläinen nostalgiapala.
On kivaa olla kalamies#35 >-)))>
Murgo
27.08.2009 06:35:53
 
 
Ja kyllähän sillä kuuloketasollakin herkistä kaiuttimista tietysti JOTAIN kuuluu, mutta äänenpaine lienee melko vaatimaton.
Niin vähän aikaa,niin paljon puuhasteltavaa!
kimmokel
27.08.2009 10:10:39 (muokattu 27.08.2009 10:11:05)
 
 
Sellaset vanhat tietokoneen purkit tökättiin suoraa kuulokeliitäntään. Ei ollu virtaliitäntää tai vahvistinta erikseen, mutta yllättävän hyvin niistä kuitenkin kuulu. Korvalappustereoissakin joskus aikanaa tuli moisia käytettyä.
SirElwood
27.08.2009 10:25:23
kimmokel: Sellaset vanhat tietokoneen purkit tökättiin suoraa kuulokeliitäntään. Ei ollu virtaliitäntää tai vahvistinta erikseen, mutta yllättävän hyvin niistä kuitenkin kuulu. Korvalappustereoissakin joskus aikanaa tuli moisia käytettyä.
 
Niissä purkeissa oli vahvistin itsessään, eli ne olivat (eräänlaiset) aktiivikaiuttimet.
kimmokel
27.08.2009 11:57:23
 
 
Mistä sellaset sai virtaa?
KoskPaavo
27.08.2009 12:06:14
kimmokel: Mistä sellaset sai virtaa?
 
Niissä oli oma virtalähde.
Humppamuseon intendentti
kimmokel
27.08.2009 12:10:36 (muokattu 27.08.2009 12:13:01)
 
 
Kirjotin tossa ylempänä että ei siis ollut virtaliitäntää eikä erillistä vahvistinta.
 
Ja aloittajalle vielä sen verran että jos kyse on pienistä herkistä purtiloista niin voi ainakin koittaa. Infernaalista äänenpainetta on kuitenkin turha odottaa.
jPekka
27.08.2009 18:41:53
 
 
SirElwood: Niissä purkeissa oli vahvistin itsessään, eli ne olivat (eräänlaiset) aktiivikaiuttimet.
 
Ei, kyllä sellaisiakin äänikortteja oli joissa oli pienien kaiuttimien ajamiseen kykenevä vahvistin. Itsellänikin taisi olla joku SoundBlaster-johdannainen, jossa tuollainen liitäntä oli. Olisiko ollut SoundBlaster PCI64? En muista, siitä on tovi.
 
Periaatteessa pikkukaiuttimia kai pystyisi ajamaan kuulokeliitännänkin vahvistintehoilla. Äänenlaatu on sitten ihan eri asia...
"Te ette pitäisi Nietzschestä, sir. Hänen filosofiansa on pohjimmiltaan epätervettä."
jurpontor
27.08.2009 19:13:29
jPekka: Ei, kyllä sellaisiakin äänikortteja oli joissa oli pienien kaiuttimien ajamiseen kykenevä vahvistin. Itsellänikin taisi olla joku SoundBlaster-johdannainen, jossa tuollainen liitäntä oli. Olisiko ollut SoundBlaster PCI64? En muista, siitä on tovi.
 
Periaatteessa pikkukaiuttimia kai pystyisi ajamaan kuulokeliitännänkin vahvistintehoilla. Äänenlaatu on sitten ihan eri asia...

 
Wanhassa Soundblaster kuudessatoista tais olla 2x2W vai peräti 2x4W pääte. Mulla oli silloin joskus, kun yhden gigan Seagate oli kylän isoin kiintolevy, tommosen perässä herkillä pietsodiskanteilla ja keskiäänisillä varustetut itetehdyt kaiuttimet. Ihan kivasti soi, bassoa nyt ei liiemmin ollut mutta kyllä niillä kuunteli.
"Te ette osaa." -- Tattarisuon konttorin katsastusmies
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)