Aihe: Manowar
1 2 3 4 5 6 7 8 916 17 18 19 20
masterhat
04.05.2009 17:59:20 (muokattu 04.05.2009 18:01:49)
kaikella kunnioituksella faneja kohtaan, mutta kyllä tää uutinen sai pahantuuliseksi.
 
No ikinähän provinssii ei bändejä lähtä tsiigaamaan, mutta silti tuntuu että tämä kiinnitys kiteytti tänä vuoden epäonnistuneet orkesterivalinnat. (okei, sturm und drang paikkaamaan Amy Winehousea oli kyl jo ihan vitun huono vitsinäkin)
''On moraalitonta antaa tyhmien ihmisten pitää rahansa''
Einherjar
05.05.2009 00:29:48
Eipäs vielä aleta mollaamaan. Manowaarilla on ilmeisesti joku käsittämättömän kokoinen multtimeedio-fantasia-pläjäys tulossa tänä kesänä näille sovituille keikoille. Kyseessä siis on muutakin, kun pelkkä bändi soittamassa humppaa.
Ties minkälainen spektaakkeli sieltä pärähtää tulemaan...
 
"Hyvät naiset ja herrat! Mauno-waari -orkesteri esittää Taru sormusten herrasta Star warssilla höystettynä! Väliajalla valomiekkaa ja pullaa" ;)
"Sanovat että osaisin miksata, mutta kyllä se viina mahtaa olla minun juttu" -Tuntematon miksaaja
Vesihiisi
05.05.2009 19:48:20 (muokattu 05.05.2009 19:51:30)
Einherjar: Eipäs vielä aleta mollaamaan. Manowaarilla on ilmeisesti joku käsittämättömän kokoinen multtimeedio-fantasia-pläjäys tulossa tänä kesänä näille sovituille keikoille. Kyseessä siis on muutakin, kun pelkkä bändi soittamassa humppaa.
Ties minkälainen spektaakkeli sieltä pärähtää tulemaan...
 
"Hyvät naiset ja herrat! Mauno-waari -orkesteri esittää Taru sormusten herrasta Star warssilla höystettynä! Väliajalla valomiekkaa ja pullaa" ;)

 
Ja harrikoilla lavalle. Pohjoismaissa ei riitä virta täysimittaiselle Manowar keikalle, siksi bändi ei täytä stadioneita täällä(kään). Osaltani Manowar on aina mennyt huumorikategoriaan. Pidän silti yhtyeen musiikista, alkuajoilta. Nykyinen fantasia meets man meininki ei nappaa.
 
Näin bändi keikalla Roskildessa 2002, muuta live-kokemusta ei ole. Bändi oli viihteellinen, bassosoolo oli suorastaan koominen. Hyvä show joka tapauksessa, jopa manageri tuli raahatuksi lavalle katsomaan yleisömassaa, jota Roskildessa riittää. Oli keikalla hetkensä kuitenkin, kyllä siinä Hail Metal-massahysteriassa on jotain sieluun vetoavaa.
 
Kikkelit tanaan!
sellisti
05.05.2009 22:31:27
Kas mokomaa... täytyis melkein buukata elämäni ensimmäinen provinssireissu.
 
Vieläköhän bändillä on tapana päästää keikoillaan joku yleisöstä lavalle soittamaan kanssaan..? :)
"Olipa keskustelu mikä hyvänsä, aina jostain kaivetaan joku kulttuuriantropologi sanomaan että kaikki on paskaa ja paska on hyvää." -velipesonen
/Teemu/
05.05.2009 23:16:55
Se olis kyllä niin mahtavaa!
 
Veivata vaikka Hand of doom Manowarin kanssa...
markku jokela
06.05.2009 14:04:05
Vieläköhän bändillä on tapana päästää keikoillaan joku yleisöstä lavalle soittamaan kanssaan..? :)
 
Ei taida niillä olla enää sellaista hommaa. Mä olin Helsingissä kattoo vuonna 1999 ja siäl ne otti jonku hemmon lauteille, mut vuonna 2002 ei kukaan päässy soittaa. Eikä noissa uudemmissa DVD-liveissäkään kyl oo kukaan lavalla Manowarin kaa vetäny. Sääli sinänsä, koska oishan se hienoo päästä sinne vetää joku hyvä biisi ja on se ihan hauskaa seurata yleisöstäkin ku joku randomhemmo vetää skebaa Manowarin kaa.
 
No jospa ne ottais sen uudestaa ohjelmistoon...
Sarko
06.05.2009 14:22:27
Noh, varmistupa ainakin se että ei tarvi tänne lähtä!
I like music that's more offensive. I like it to sound like nails on a blackboard, get me wild. -James Osterberg
Tympee Huttunen
06.05.2009 19:29:58
Manowar on loistava kiinnitys Provinssirockiin! Voin kuvitella ne tuhannet pillifarkkutyypit Placebo-paitoineen tuhahtelemassa, kun Hail and Kill lähtee soimaan.
Lammikkovalas
08.05.2009 11:07:34
Mäkrö: Manowar on loistava kiinnitys Provinssirockiin! Voin kuvitella ne tuhannet pillifarkkutyypit Placebo-paitoineen tuhahtelemassa, kun Hail and Kill lähtee soimaan.
 
Tuo kuvitelma tuo minullekin kyllä tiettyä mielihyvää.
 
Kuullaankohan keikalla sitten jo uusia biisejä? Levyhän tulee kai syssymmällä sit ulos.
I broke my G-string while fingering a minor
jere78
08.05.2009 15:40:28
Voi kun ei tulisi enään yhtään levyä näiltä pelleiltä!
Lammikkovalas
08.05.2009 17:39:00 (muokattu 08.05.2009 17:39:34)
jere78: Voi kun ei tulisi enään yhtään levyä näiltä pelleiltä!
 
If you are not into METAL, you are not my friend.
I broke my G-string while fingering a minor
Krice
08.05.2009 18:59:07
 
 
Uusi levy oli kieltämättä pettymys ainakin minulle. Alkaa olemaan tämänkin yhtyeen taru vähitellen lopussa.
Lammikkovalas
08.05.2009 20:22:55
Krice: Uusi levy oli kieltämättä pettymys ainakin minulle. Alkaa olemaan tämänkin yhtyeen taru vähitellen lopussa.
 
IMO Gods of War on bändin kovin levy yli kahteenkymmeneen vuoteen. Ei Manopapalta kylläkään huonoa levyä ole mielestäni julkaistu, ainoastaan hyviä ja parempia :D
I broke my G-string while fingering a minor
macid
09.05.2009 08:24:45
Mäkrö: Manowar on loistava kiinnitys Provinssirockiin! Voin kuvitella ne tuhannet pillifarkkutyypit Placebo-paitoineen tuhahtelemassa, kun Hail and Kill lähtee soimaan.
 
Minua kiinnostaa molemmat bändit saman verran tai yhtä vähän. Molempia aion käydä edes jonkin verran katsomassa, no ehkä Manowar kiinnostaa pikkasen enemmän shownsa vuoksi. Sanokaapas joku/jotkut varmat biisit mitä keikalla tullaan kuulemaan, ja jotka olisi syytä tietää kun keikalle menee? Näin pystyn valmistamaan itseni koitokseen, ja mistä sen tietää vaikka tykkäänkin bändistä kun en ole oikeen koskaan ottanut kunnolla haltuun.
 
Ja sitten vielä, että eihän mennä täällä provinssiforumin tapaseen perseilyyn Manowarin kiinnityksen suhteen, eihän. Itselleni tämän vuoden Provinssi pääesiintyjä on Seasick Steve.
Spiral
09.05.2009 18:31:06
 
 
Mäkrö: Manowar on loistava kiinnitys Provinssirockiin! Voin kuvitella ne tuhannet pillifarkkutyypit Placebo-paitoineen tuhahtelemassa, kun Hail and Kill lähtee soimaan.
 
;D
 
Taidan lähteä Provinssiin ihan pelkästään tämän vuoksi!
Ja oishan se Manowarkin taas mukava nähdä, 99 taisi olla ku olivat Motörheadin ja Dion kans täällä.
markku jokela
10.05.2009 09:29:53
Voi kun ei tulisi enään yhtään levyä näiltä pelleiltä!
 
"we don´t attract wimps ´cause we´re too loud"
 
-Manowar-kings of metal-
jere78
11.05.2009 20:46:14
^^Aikuiset ihmiset.....^^
markku jokela
12.05.2009 10:35:29
Mitä on tapahtunut Scott Columbukselle? Miks Rhino vetää rumpuja Manowarin Magic Circli Festivalin 2008-keikalla? Onks multa menny jotain ohi? Mä en tajuu!?
 
http://www.youtube.com/watch?v=a9eIrlEBJF4&feature=related
BMF
12.05.2009 11:07:19
markku jokela: Mitä on tapahtunut Scott Columbukselle? Miks Rhino vetää rumpuja Manowarin Magic Circli Festivalin 2008-keikalla? Onks multa menny jotain ohi? Mä en tajuu!?
 
http://www.youtube.com/watch?v=a9eIrlEBJF4&feature=related

 
Tuo taitaa olla siltä DVD:ltä, missä niillä on kaikki kolme rumpalia sielä vetämässä, Rhinon lisäks oli se puolalainen sälli, ja Karl Loganin lisäks niillä oli vielä Ross the Boss ja David Shankle. Vimosta biisiä soittivat kaikki yhtä aikaa kolme eri kitarasoolon kera. :)
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)