Aihe: Japanin Tokai presariin uusi kaula
1 2
pekezu
16.04.2009 17:23:20
 
 
juki68: Minäkin pyydän anteeksi, mutta mistä tämä stereotypinen ajatus siitä että ohut kaula on jotenkin nopeampi soitettava? Onhan se nopeampi sahata kun on vähemmän puuta, mutta soittonopeuteen en tolla ole vielä keksinyt olevan vaikutusta.
 
Muuten kyllä sen jatsikaulan pitäisi mennä samaan kaulataskuun. Jos ei mee niin voihan sitä snadisti modata, joko taskun tai kaulan tyven puolelta. Säätöinä normaalit kaularaudan säätö ja ehkä simmilevyä taskuun, jos tallan puolelta loppuu säädöt kesken.

 
Veikkaanpa, että mitä enemmän vasurin sormia tarttee liuhutella niin sitä parempi se ohut kaula on. Toki monet metallibasistit vetää warwickeilla, jotka on kaulan puolesta aika epäpäteviä tähän yleistykseen. Mulla ainakin vasuri toimii pidempään ohkaisemmalla ja kapeammalla kaulalla. Sitten taas rokkihommiin halkomaisempi kaula on paljon enempi jees. Kai siihen paksuunkin tottuisi, ei voi tietää.
Booze, Pills & Pussy
Pirkka
16.04.2009 17:58:25
Yamahan Attitude eli Billy Sheehan-basso vie kyllä perusteet siltä, että paksu kaula olisi jotenkin "hidas" soittaa. Siinä on paksu halkokaula. Ylipäätän tekniseen nopeuteen ei vaikuta juurikaan kaulan paksuus, ennemmin basson asento ja korkeus. Sekä tärkeimpänä treenattu tekniikka.
T.Nick
16.04.2009 18:06:34
pekezu: Veikkaanpa, että mitä enemmän vasurin sormia tarttee liuhutella niin sitä parempi se ohut kaula on. Toki monet metallibasistit vetää warwickeilla, jotka on kaulan puolesta aika epäpäteviä tähän yleistykseen. Mulla ainakin vasuri toimii pidempään ohkaisemmalla ja kapeammalla kaulalla. Sitten taas rokkihommiin halkomaisempi kaula on paljon enempi jees. Kai siihen paksuunkin tottuisi, ei voi tietää.
 
Lisäks, että useimmat, jotka haluaa päteä nopeudellaan vetää ennemmin noin 6-kielisillä, missä on jo senttiluokkaa leveempi otelauta, kun perus-spersarsissa.
Kipu lisää kiimaa
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)