Aihe: Pallas
1
Gaines
12.02.2009 08:59:47
YLE Teema esitti eilen Pallaksen keikan Camden Palacesta -80 luvulta.
 
Pätkä löytyy Areenasta:
http://areena.yle.fi/toista?id=1852601
 
Kertokaas tästä bändistä enemmän, mulle on tuttu vain nimenä. Miten tuota tuotantoa voisi luonnehtia, mistä kannattaisi aloittaa?
Sydän lyö ja parta kasvaa!
jigsore
12.02.2009 11:30:53
 
 
Itseltäni löytyy heräteostoksena hankittu The Cross And The Crucible (2001). Nimikkoraita löytyy tämän sivun alun mp3-playeristä: http://www.progarchives.com/album.asp?id=1717
Ei ole kyllä monesti levy pyörinyt soittimessa, mutta aika mahtipontista neo-progeahan se taisi olla. Tuli vähän Pink Floydkin välillä mieleen.
seikkailumielellä ja leikkimielellä
Gaines
12.02.2009 12:30:23
Tykkäsin kyllä tuosta livepätkästä, jos tuo keikka on bändin alkuvuosilta niin aika valmis porukkahan tuo on soitannollisesti. Näkee ja kuulee että tatsi on hyvä; ihan taitavaa soittokuntaa myös noiden instrumenttiensa kanssa, jotta siitä ei homma jää kiinni.
Sydän lyö ja parta kasvaa!
Hullu basisti
17.03.2009 12:52:39
Pallakseen tutustuin jollakin kokoelmalla olleen biisin kautta... oisko ollu Frog Pest Tree. Sitten löysin tuplaliven The Blinding Darkness. Ihan asia meininkii. Basistilla taitaa olla Rickenbackeri ja se kuuluu sieltä musiikin seasta ihan kivasti. Taitaa tosin teksteiltään olla vähän sellasta uskonnollisvaikutteista matskuu, muttei haittaa. Hyvä bändi.
"I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me" Winston Churchill
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)