Aihe: Patterin kesto B-Band A5T EQ:n kanssa?
1
kimizu
04.09.2008 10:32:53
Hommasin Ibanezin elektro-akustisen varustettuna B-Bandin UST mikillä ja A5T-etusella. Loistava vekotin muuten mutta syö pattereita?
 
Kuuluuko virran kulkea silloinkin kun kitara ei ole kytkettynä mihinkään tai viritintä ei käytetä? Soittelen lähinnä kotona akustisesti ja etusen sisäänrakennettua viritntä tulee käytettyä pääasiassa kun viritän kitaran.
Sammutan tietenkin virittimen virityksen jälkeen.
 
Nyt on pari patteria mennyt parissa viikossa, vaikka skitta seisoo telineessä silloin kun en sitä soita. Soittoakin tulee vaihtelevasti 0 - 3 tuntia päivässä, miten ehtii. Olenkin nyt ottanut patterin irti kotisoittelussa.
 
Mikä tässä imee virtaa vai onko sattunut vaan valmiiksi huono patteri? Luulisi että paristo kestäisi näin vähällä käytöllä hieman pidempään kuin viikon.
Oletin että piiri kytkeytyy päälle vain silloin kun viritin kytketään tai tökätään piuha kiinni ja skitta vahvariin, ja avataan volumea.
Mun aktiivibassosa on ollut sama paristo kohta vuoden ja hyvin toimii silloin harvoin kun aktiivipuolta käytän.
Mase
04.09.2008 11:15:19 (muokattu 04.09.2008 11:16:05)
yleensä "virtakytkin" on piuha ulostulossa ja tässä tapauksessa myös viritysmittarin nappula... Itse ostin samanmoisella kattauksella olevan ibanezin(AWS1000) viikko sitten ja ainakin vielä eilen tuli kämpällä hyvin signaali pihalle, ehkä jopa vähän liiankin kanssa. Kitara suoraan XLR:llä pöytään kiinni ja mikserin etupään gainin saa vääntää niin pienelle ku menee, siltikään kitaran volumea(b-band etuasteen) ei tartte nostaa edes puoliväliin että signaali heiluu punaisella... Pitääpä seurata tuota patterihommaa, mutta ei mulla ainakaan toisen iban akkarin(B-Band UST & SRT preamp) kanssa ole ollut mitään ongelmaa(sama patteri vuoden)...
kimizu
04.09.2008 11:39:42
yleensä "virtakytkin" on piuha ulostulossa ja tässä tapauksessa myös viritysmittarin nappula...
 
Näin itsekin oletin ja varmaan näin onkin. Saattaa olla kyseessä huono patteri, se kitaran mukana tullut kesti kuitenkin pitempään kuin tämä vajaan vikon ollut patteri.
Ibanez AW800-ECE on mulla kyseessä.
 
Singaali on tosiaan aika kuuma, yksi keikka tuolla on vedetty, XLR:llä PA:han kiinni ja hyvä oli soundi pienelläkin volumella. Kesti myös luukuttaa. Kierronesto toimii myös hienosti, tuli sekin testattua samalla :)
 
Täytyy vaihtaa vielä uusi paristo ja seurata tilannetta. Jos sekin tyhjenee nopeasti, pitää sitten jatkaa tutkimuksia. Kiitoksia.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)