suurimmaksi osaksi paskaa
jo melko siedettävää paikoin
80-luvun rock oli hetkittäin erinomaista
90-luvun rock oli parasta
00-luvun rock on täyttä paskaa
Säälittävää kateutta ja kapeakatseisuutta. Miten helvetissä voi dissata tyylilajeja tai aikakausia. Alkaa tuntumaan siltä että ymmärrät ainoastaan omasta lähtökohtaisuudestasi ahdistunutta (koskestuspinta on laitos ja rauhoittavat) musaa. Hei Laynen ja jopa Staylenkin jälkeen tehdään musiikkia. Etsi rauha.
Kato, kaikille ei kaikki uppoa. Olen pahoillani ettei musiikkimakuni ole 100% yhteensopiva esimerkiksi sinun ja no, kaikkien muidenkin kanssa. Mitä tulee masentavaan tai ahdistavaan musiikkiin niin noista paristasadasta artistista minkä tuotoksia löytyy suorastaan ahdistavia tunnelmia luo yksi yhtye ja samaisen kitaristin sooloprojektit...
ja kieltämättä gutter twins on melko masentava orkesteri.
Ihan jees, prosentin puolikas levyhyllyn sisällöstä masentaa.
Kaipa tämä tarkoittaa sitä että tieteelliseen tutkimukseen perustuva tietosi on julistettava faktaksi. :D
Mutta tartutaan provoon vaihtelun vuoksi vähän enemmän.
Olen aina mieltänyt laajan musiikkimaun olevan mahtava asia. Se, että 90- luvun rockmusiikki uppoaa minuun parhaiten ei välttämättä tarkoita etten muuta kuuntelisi. Se tarkoittaa vain sitä että kuuntelen sitä mieluiten.
Ja laaja-alaisella musamaulla en todellakaan tarkoita sitä että kuuntelen SEKÄ George Thorogoodia ETTÄ AC/DC:tä.
Tehdäänpä testi.
http://www.last.fm/user/IsiKuu/ Lähdetään oletuksesta ettet tunne listatuista artisteista puoliakaan (siinä epätodennäköisessä tilanteessa että viitsit ees vilkaista koko listaa ilman mitään halveksuvaa kommentaatiota) ja mietitään hetken mitä tuossa top-20 listassa suunnilleen on listattuna eri musiikkityylejä ja vuosikymmeniä.
katsotaans.
Trip-Hopia 90/00 luvuilta
Psy-Ambientia 90/00 luvuilta
Sitä inhottavaa grungea 80-90-luvuilta
Etnoa 80-00 luvuilta
Funkia 00- luvulta
Reggaeta 60-70 luvuilta
Metallia 00- luvulta
Bluesia 30-luvulta
Blackmetallia/satunnaista konemusiikkia 90/00- luvuilta
Alternativemetallia 90/00 luvuilta.
Indietä 90- luvulta
ja jotain jämäpaikkoja muille siinä tilastossa.
Kah pannahista. ysärille se keskittyy. En tiedä, voisko liittyä mitenkään siihen että satuin viettämään noihin aikoihin nuoruuttani? Ja ehkä siihen että oon eräät merkittävimmistä musiikillisista heräämisistäni kokemun noihin aikoihin?
Nyt se tärkeä kysymys on: Mitä vikaa siinä on -taas kerran ysärin diggaamisessa on vain vikaa, vikaa ja vikaa ja se on väärin- että tämä yksi tietty vuosikymmen puree parhaiten?
Sekö, ettei muilla vuosikymmenillä ole tarjottavana juuri yhdelle ihmiselle hyvin sopivaa musiikkia vai se, että ysäri on kategorisesti ja kautta linjan täyttä paskaa Oikeiden Musa Diggareiden Veljeskunnassa? Vai molemmatko?