Aihe: Holik : Weapons of Mass Denial (Rock/Pop)
1
Demostudio
05.05.2008 15:00:30 (muokattu 06.05.2008 01:42:28)
Bändin nimi: Holik
Julkaisun nimi: Weapons of Mass Denial
 
Genre: Rock/Pop
 
1. Bad Role Model: http://holik.fi/mp3/badrolemodel.mp3
2. Slag: http://holik.fi/mp3/slag.mp3
3. Sedatives And Stimulants: http://holik.fi/mp3/sedativesandstimulants.mp3
 
Holikin uusi promo vihdoinkin valmiina. Cd-muotoista tallennetta voi viikon sisällä tilata nettisivuiltamme osoitteesta http://www.holik.fi .
 
Lisäinfoa löytyy osoitteesta http://holik.fi/index.php?p=3 .
Fortune
28.05.2008 21:56:11
Nyt myös videota saatavilla:
 
http://www.youtube.com/watch?v=K3W7gRebQsk
Tapani L
01.06.2008 21:36:05
Bad Role Model:
 
JCM:n mainitsema laiskuus tosiaan vähän häiritsee. Tällaisella tempolla kulkevassa biisissä pitäisi mun mielestä olla vähän vähemmän suora soittotyyli, että biisi tavallaan alkaisi "heittelehtimään" sillei hypnoottisesti. Vikea tällei kirjallisesti esittää se mun pointtini. Lisäksi tää kaipaisi vaikka muutamaa rytmillistä koukkua, taukoja tms. Livenä tää toimisi varmasti paremmin. Laulaja vetää hyvin.
 
Slag:
 
Rullaa paremmin, mutta nyt ei taas ole ihan niin tiukan kuuloinen paketti kuin tuo Bad Role Model. Ei laulu ainakaan toimi yhtä hyvin. Ja joo, Green Day -vaikutteet kuuluvat. Väliosa on hieno. Livenä tämäkin varmaan potkisi kovasti.
 
Sedatives and Stimulants:
 
Tästä biisistä (alusta) tulee jotenkin mieleen Eagles sen yhden biisin perusteella mitä heiltä olen kuullut. Räime lähtee hienosti käyntiin. Puhdas laulu ei oikein toimi, on jotenkin ohuen kuuloista minun korviini. Lopussa toimii paremmin, mutta voisi siinäkin olla enemmän jotain. Ilmeisesti syvyyttä.
 
Yleisesti:
 
Vaikka nyt keskityinkin aika paljon negatiivisiin asioihin, niin kyllä tämä yleisesti toimii mun mielestäni hyvin. Paikoitellen jopa tosi hyvin. Hyviä kitarajuttuja ja sävellykset toimivat. Sovituksissa on vielä hiomisen varaa, koska biisit eivät tunnu lähtevän ihan niin hyvin lentoon kuin niissä potentiaalia olisi.
 
Ja loppuun mainostan tietenkin oman bändini tuoretta demoa, joka myös täältä demostudiosta löytyy, eli klikatkaapa ihmeessä tuota -> http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=17&t=164765
Fortune
02.06.2008 19:40:10
Kiitoksia paljon arvioista, moni asia osui suoraan maaliin, mm. soundi- ja sovituspolitiikka. Paljon opittiin promonteon aikana ja seuraava, syksyn alussa julkaistava EP tehdäänkin ihan uusin osaamisin ja kommervenkein.
 
Äänestäkää kaikki joutessanne meitä Ilosaarirockiin soittamaan:
 
http://ads.karjalainen.fi/bandikisa/
 
Ei oo pakko jos ei taho.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)
Keskustelualueet
Haku
Säännöt