Aihe: FAQ kitaran säätämisestä?
1 2 3 4 522 23 24 25 2682 83 84 85 86
oiva tumpeloinen
23.01.2008 21:37:51
Satula liian matala?
 
Ei satula vaikuta koko kaulan matkalta.
P2
24.01.2008 10:35:52
Ei satula vaikuta koko kaulan matkalta.
 
Eipä niin.
"No uunituoreet EMGt eivät miellytä kun ei niistä saa kunnon säröjä." -M4ss3 m/
Reckon
02.02.2008 16:02:32
Olen tyhmä, myönnän, mutta en ymmärrä, mitä tulee tehdä, kun haluan laskea kieliä matalemmalle.
 
Mikä on se ensimmäinen vaihe? Tallani on kiinteä, sen takana on 6 ruuvia, joissa on jouset. Näiden säätäminen vaikuttaa intonaatioon? Muita namiskoja ei ole, ellei sitten lasketa 12 erittäin pientä putkea, joita on aina 2 per tallapala. Päättelin logiikallani, että jos niitä vääntäisi, laskisi kielten korkeus. En vain tajua, millä ihmeen työkalulla niihin pääsee käsiksi.
 
Auttaako kaularaudan hipelöiminen myös? Kaula on hitusen kovera ja ala E:n etäisyys otelaudasta 12. nauhavälillä on 4,5 mm, ylä E:n 3.5mm.
marcuz
02.02.2008 17:23:43 (muokattu 02.02.2008 17:24:04)
Mitenkäs saan tuollaisen kaksi pulttisen fenderin tremolon säädettyä kelluvaksi?Jousien määrä jne.?
uni on kofeiinin korvike
ReBeat
02.02.2008 18:59:40
 
 
Mitenkäs saan tuollaisen kaksi pulttisen fenderin tremolon säädettyä kelluvaksi?Jousien määrä jne.?
 
Jousien määrä riippuu vähän siitä miten paksut kielet sulla on. Kelluvuushan lähtee löytymään sitä kautta kun löysää takaa niitä kahta ruuvia.
 
"For a 2-pivot bridge like the American Standard bridge use your tremolo arm to pull the bridge back flush with the body and adjust the two pivot screws to the point where the tremolo plate sits entirely flush at the body (not lifted at the front or back of the plate).
 
Allowing the bridge to float freely (no tension on the tremolo arm), use the claw screws in the tremolo cavity to adjust the bridge to the desired angle. (The Fender specification is 1/8" gap at rear of bridge.) You'll need to retune after each adjustment to get the right balance between the strings and the springs. If you prefer that the bridge is flush to the guitar body, adjust the spring tension to equal string tension, while the bridge rests on body (you may want to put an extra 1/2 turn to each claw screw to ensure that the bridge remains flush to the body during string bends). Caution: Don't over-tighten the springs as it can put unnecessary tension on the arm during tremolo use. Finally, you may wish to apply a small dab of Chapstick or Vaseline at the pivot contact points of the bridge for a very smooth operation."
 
( http://www.sweetwater.com/expert-center/techtips/d--04/28/2005 )
Kefiiri
03.02.2008 10:28:39
Olen tyhmä, myönnän, mutta en ymmärrä, mitä tulee tehdä, kun haluan laskea kieliä matalemmalle.
Muita namiskoja ei ole, ellei sitten lasketa 12 erittäin pientä putkea, joita on aina 2 per tallapala. Päättelin logiikallani, että jos niitä vääntäisi, laskisi kielten korkeus. En vain tajua, millä ihmeen työkalulla niihin pääsee käsiksi.

 
Ne pienet putket ovat kuusiokoloavaimella säädettäviä ruuveja, joten logiikkasi toimii. Yleensä kitaran mukana tulee tarvittava avain. Muistaisin joskus käyttäneeni myös rautakaupan halpiskuusiokoloavainsarjan pienintä avainta. Soitinkaupasta viimeistään luulisi löytyvän.
kilkka
05.02.2008 13:25:12
 
 
Onko kokemusta tapauksesta, että kitaran kieli, minun tapauksessani G, on alemmassa vireessä vapaana soitettuna, kuin painettuna vaikkapa 5 välistä. Avosoinnuissa g on vireessä, mutta barresoinnuissa ylävireessä. Intonaatio on kohdallaan. Olen alkanut säätää kaularautaa pikkuhiljaa kireämmälle. Kyseessä on siis aivan uusi kitara, ja vaihdoin tehdas (09-42?) setin kymppisettiin.
Rock
Numb
05.02.2008 13:35:22 (muokattu 05.02.2008 13:36:02)
 
 
Jos olet varma, että intonaatio on kohdallaan, niin kieli voi olla susikappale.
 
Kaularautaa en lähtisi säätämään, ainakaan kireämmälle, kun kieletkin ovat paksuuntuneet.
Gattubi ö skugi, bing bong bang -Remu Aaltonen --- Se pitää vetää niig skibbadibbaboungboung skäppidäbbi ticotico hei groopie dountsu teik mai hair de bäng bäng bong! -LamaAjanElvis
oiva tumpeloinen
05.02.2008 13:44:39
Jos olet varma, että intonaatio on kohdallaan, niin kieli voi olla susikappale.
 
Kaularautaa en lähtisi säätämään, ainakaan kireämmälle, kun kieletkin ovat paksuuntuneet.

 
?
 
Paksumpien kielien kanssahan kaularautaa saa usein kiristää, jos haluaa saman reliefin pitää. Siis sillä oletuksella, että vire pysyy samana.
 
Huonon kielen lisäksi voisi ehdottaa mahdollisesti kompensoitua satulaa, josko auttaisi ongelmaan. Liian iso reliefkin tosin saattaa vireongelmia aiheuttaa, puhumattakaan liian korkealla olevista kielistä.
Numb
05.02.2008 14:21:46
 
 
Paksumpien kielien kanssahan kaularautaa saa usein kiristää, jos haluaa saman reliefin pitää. Siis sillä oletuksella, että vire pysyy samana.
 
Seison korjattuna, eli juuri näin tietysti. Mitä lie taas ajattelin?. Vastaus: enpä mitään vissiin...
Gattubi ö skugi, bing bong bang -Remu Aaltonen --- Se pitää vetää niig skibbadibbaboungboung skäppidäbbi ticotico hei groopie dountsu teik mai hair de bäng bäng bong! -LamaAjanElvis
zIbanez
22.02.2008 19:50:07 (muokattu 22.02.2008 21:25:26)
Olisi sellainen kysymys, että mikä on tallan jousien oikea asento vai riippuuko se täysin kitarasta. Rupesin tutkimaan asiaa kun g-kieli alkoi rämistä, sen sustain oli puolet lyhempi kuin muilla keilillä ja tuli sellainen outo pärinä vahvistimestakin kun kieltä pikkasi. Sama juttu 24 nauhallakin, joten kielten korkeudesta ei ole kai kyse? Koitin kaikenlaisia eri jousien asentoja ja joissain soi paremmin ja joissain huonommin mutta en saanut missään sitä soimaan niin hyvin kuin muita kieliä.
 
Kitara on D-vireessä 11-54 kielisetillä, kielet on nyt pariviikkoa vanhat. Jousia on 4. Jousien iästä tuskin on kyse kun puoli vuotta ollut vasta käytössä. Onko tässä nyt kyse niistä jousista vai mistä?
 
Kiitos vastauksista!
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the darkness bind them
Kitaristit_kunniaan
01.03.2008 16:01:05
Siis mikä on intonaatio? En oikeen saanut aloitus viestistä selvää.
kyllä, ibanez roadstar II Seriesillä soitan
HassuSetä
05.03.2008 20:29:56
Onko kielten korkeudella vaikutusta siihen miten helposti pinch harmonicit saa lähtemään?
 
Itse kun tykkään suht matalasta actionista mutta tuntuisi että tietyn pisteen jälkeen ei pinch harmonicsit tahdo enää lähteä sitten millään. Actionia nostamalla tämä on kyllä omassa tapauksessa korjaantunut.
 
Kielet eivät ota nauhoihin kiinni ja intonaatiokin on aika hyvin kohdoillaan.
 
Kertokaa kokeneemmat onko tämä nyt raaka totuus vai mitähän minulla jää nyt sitten samalla säätämättä.
Lag
07.03.2008 12:53:48 (muokattu 07.03.2008 12:55:35)
Sain Setukan pari päivää sitten takaisin, kun ammattilaisella säädettävänä oli... Nyt kaikki kielet lukuunottamatta ylä E:tä ja H:ta rämisevät nauhoihin... Luulisi että ammattilainen osaa asiansa. Kehtaanko viedä kitaran takaisin sinne kun en osaa/uskalla ite ruveta säätämään vai onko millään mahdollista että kitarassa olisi vikaa, ettei se säätäjä asialle mahda mitään. En kyllä jaksa uskoa.
 
EDIT: Vai voiko asia liittyä siihen kun kitaraan vaihdettiin samalla uudet kielet (.10-.52) , että niiten pitää asettua tai jotain? Entiseen kitaraan joskus vaihdoin muistaakseni ysisetistä kymppisettiin, ja aluksi rämisi mutta ei sitten enää myöhemmin kun oli jonkun verran sillä soitellut.
Numb
07.03.2008 12:56:51 (muokattu 07.03.2008 12:57:06)
 
 
Totta kai viet takaisin. Ammattilaisen tehtävä on säätä kitara sellaiseksi kuin sinä haluat - siitähän sinä olet maksanut.
Gattubi ö skugi, bing bong bang -Remu Aaltonen --- Se pitää vetää niig skibbadibbaboungboung skäppidäbbi ticotico hei groopie dountsu teik mai hair de bäng bäng bong! -LamaAjanElvis
Lag
07.03.2008 13:15:04 (muokattu 07.03.2008 14:46:17)
Totta kai viet takaisin. Ammattilaisen tehtävä on säätä kitara sellaiseksi kuin sinä haluat - siitähän sinä olet maksanut.
 
Niinpä. Soitankin jannulle heti.
 
EDIT: Hmm. Soitin ja käski säätämään tallaa vähän ylöspäin, ja aika yksinkertaselta jutultahan tuo kuulosti. Jos en saa itte tuota aikaseks niin sitten kyllä vien sen sille tyypille, en vaan ihan vielä kehtaisi kun 35 km päässä asuu kyseinen säätäjä.
 
Tune-o-matic tyyppinen talla, niin vastapäiväänhän pitää pyörittää kun nostaa tallaa? Ja varmaan aika minimaalisesti kerrallaan... säädänkö kumpaakin ruuvia yhtäpaljon yhtäaikaa vai enemmän sitä paksumpien kielien puolella olevaa, koska paksummat kielet rämisevät enemmän? Tyyppi kyllä myönsi että ois pitäny sillon alunperin säätää kielet korkeammalle, kun kerta raskaammalla kädellä soittelen... Makuasioitahan nämäkin.
 
EDIT2: No nyt vähän koitin säätää, ei enää ihan niin paljon rämise mutta piti aika paljon nostaa tallaa... Kielet melko korkealla. Ei mikään paras soitettavuus kyllä.
30RR
09.03.2008 15:55:23 (muokattu 09.03.2008 15:55:47)
Millaset kielet pitäisi olla kiinni, että soitto ei rämisis yhtään DGCFAD-vireestä? Tällä hetkellä on D'Addarion kympit kiinni ja matala D rämisee aivan pirusti. Ajattelin että iskisi kakstoistaset RotoSoundit ja kokeilis sitten. Vai olisko ammattilaisen kaikkisäätö mitään? Kyseessä on siis Jacksonin JS30 Rhoadsi.
 
Muutenkaan kielet eivät soi kunnolla. Pinch harmonicit kuulostavat lähinnä pliisuilta Zoomin efektilaitteen säröillä. Johtuuko kielistä vai actionista vai mistä?
ankkiz
11.03.2008 14:01:16 (muokattu 11.03.2008 14:02:09)
 
 
Ensimmäistä kertaa öljyjen kanssa pelailen, joten kaikki ei ole täysin selvillä:
Näättekö mitään syytä laittaa otelaudalle pellava-/rypsiöljyä dunlopin Clean & prep:in ja Deep Conditionerin jälkeen?
 
(laitoin myös toiseen jelppikerhoon saadakseni nopeammin/enemmän vastauksia, antakaa anteeksi)
HALPA kakkos-/projektiskepa haussa.
Numb
11.03.2008 14:03:40
 
 
Ei tarvitse. Deep Conditioner öljyää.
 
Vastasin sinne toiseenkin :)
Gattubi ö skugi, bing bong bang -Remu Aaltonen --- Se pitää vetää niig skibbadibbaboungboung skäppidäbbi ticotico hei groopie dountsu teik mai hair de bäng bäng bong! -LamaAjanElvis
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)