Aihe: Vielä yksi soittokoppitopikki
1
matti_
23.12.2007 05:08:25
 
 
Jees..
 
Luettuani jälleen kerran kaikki asiaan liittyvät ja liittymättömät topikit, voisin vielä kysäistä foorumilaisten näkökulmia seuraavaan.
 
Niinkuin varmaan monella muullakin, meillä tilanne on se, että asutaan suht pienessä kaksiossa vaimon ja lapsen kanssa. Kovin tärkeitä äänityksiä ei viitsisi tehdä vauva kainalossa, tai edes samassa huoneistossa, niin kivaa kuin se onkin. Miksatessa voi paremmin pitää taukoja, mutta äänittäminen on kuitenkin se lähtökohta musiikkin -äänittämisessä- :)
 
Tajusinkin tuossa taannoin, että perkele, meillähän on kellarissa ihan tyhjä "tila". Pirun pieni se on, reilut kaksi metriä pitkä, metrin leveä ja pari metriä korkea, mutta lämmintä piisaa eikä varmaan häiritsisi naapureitakaan niin paljoa kun menisi sinne huutamaan.
 
Betonilattia ja tiiliseinät. Josko ripustaisi matot seinille ja lattialle, sekä vaikka jonkun peiton tms. kattoon ?! Toimivatko nuo samalla äänieristeenä? No joo..
 
Ajatus olisi, että voisi napata raiturin kainaloon sopivan hetken koittaessa, mennä kellariin äänittelemään, ajaa matsku tietokoneelle ja miksata Nuendossa.
 
Onko muut tehneet jotain vastaavaa yhtä vaatimattomissa oloissa ? ;D
Elbura
24.12.2007 00:26:56
Toki varmasti toimiva ratkaasu. Ite joskus äänittelin ekan bändini kanssa vanhan talon pannuhuoneessa rumpuja, kitaraa ja laulua. Kivalta se kuullosti, ja varmasti vielä kivemmalta, kun noin pienen tilan saa helposti haltuun matoilla muulla pienellä.
GrooverMan
26.12.2007 00:24:34
Betonilattia ja tiiliseinät. Josko ripustaisi matot seinille ja lattialle, sekä vaikka jonkun peiton tms. kattoon ?! Toimivatko nuo samalla äänieristeenä? No joo..

 
Toimiihan ne tiettyyn pisteeseen, mutta matalemmat taajuudet lävähtelee takaisin joka tapauksessa. Eli vedä läheltä ja ehkä johonkin dynaamiseen mikkiin niin heijasteet ei oo niin suurena ongelmana.
matti_
08.01.2008 16:28:19
 
 
Noniin. Nyt on koppi duunattu ja korkattu. Olen kyllä yllättävän tyytyväinen kokonaisuuteen, täytyypi laittaa linkkiä tuotoksiin tässä kunhan saan valmista...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)