Aihe: Soitinrakennustilat
1
Riku Rotten
28.11.2009 14:21:50 (muokattu 28.11.2009 14:30:32)
Huom! Olet kirjoittamassa yli 747 päivää vanhaan ketjuun!
 
Onkos kuvia jo?
 
Ei vaan, ketjun kaappaus kyseessä.
 
Markkinoilla on tarjolla taso/oikohöylää 300 eeron hintaluokassa, semmoisia pöytämalleja. Työlevbeyttä näyttäis olevan 20 cm. Kysymys kuuluu, että onko noista mihinkään? Kokemuksia?
esimerkki
http://www.ironsec.fi/webmarket/pro … 4?osCsid=tctvdr9i292bi50271mbes3ne2
 
Reilulla satasella saa vannesahaa. Kokemuksia?
 
Ja tiedän, että amattikoneita ei tuolla rahalla saa, mutta josko noilla jokusen kitaran väsäis?
iepi
28.11.2009 18:41:23
En menis maksamaan 300€ tuommosesta jos työleveyttä on vaan 20 senttiä, Meillä on muistaakseni leveämpi, mutta tuommonen rimpula seki on, ja aivan pa**a. Säästäisin 300, ja kyselisin joistain ammattikouluista, tai puualan yrityksiltä, josko oisivat vaihtamassa kalustoo. vanhat jykevät konneet on hyviä kun huolehtii terien kunnosta, ja ei tarvii kiroilla sitte huonojen vehkeitten takia. Koulut varsinki voivat myyä vanhoja konneitaan voittoo tavoittelematta.
Press spacebar to continue. Lehdistö avaruusbaariin jatkoille.
Riku Rotten
30.11.2009 09:26:49
Kotioloissa tommonen siirettävä pöytämalli olis kokonsa puolesta passeli.
-M-
01.12.2009 09:38:22
Reilulla satasella saa vannesahaa. Kokemuksia?
 
Minä aikanaan ostin tuollaisen halpis vannesahan, taisin saada sen tingittyä jopa hiukka alle sataseen. En suosittele varauksetta kenellekään, vaikka sahalla kyllä tarkkaavainen sahuri saa ihan kelvollista jälkeä.
 
Suurin ongelma on toleranssit kaikissa sahan säädöissä. Sahausohjurit voi unohtaa ja pöytä pitää katsoa joka sahauskerralla kohdalleen mielellään suorakulmalla. Mihinkään asteikkoon ei pidä luottaa ja näin ollen kone soveltuu parhaiten tasossa sahaamiseen käsivaralla.
 
Tehoa sahassa löytyy kevyesti kaksituumaisen tavaran pilkkomiseen, paksuunkin materiaaliin pystyy tekemään kaarta ihan kohtalaisesti.
 
Sittemmin ostin laadukkaamman ja hieman isomman sahan ja ero on kuin yöllä ja päivällä. Jos olet valmis käyttämään aikaa sahan "säätämiseen", niin kyllä näillä halppiksillakin sahaa. Jos kuitenkin sahailet vähänkään enemmän ja haluat tehdä jotain nopeasti, niin panosta pari satasta enemmän.
Phuuh...taas susi...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)