Guitarport on jo vanha tuote ja Toneport sarja on pikkuhiljaa korvaamassa sitä. Molemmat käyttää GearBoxia eli samat soundit löytyvät molemmista kitaran soittoa silmällä pitäen. Tosin Toneportin mukana tulee myös mikkiliitäntä joten se on järkevämpi ostos jos esim. lauluja nauhoittelee. Lisäksi Toneportin avulla GearBoxista saa irti mallintavia mikkietusia jne.
Kokemusta on molemmista, eli löytyy kotoa niin vanha guitarport kuin Toneport KB37.
Riffworks on taas näppärä softa nopeaan kotinauhoitteluun jolla saa helposti rumpulooppeja ilman sen kummempaa koodaamista. Softan saa ostettua myös Toneportillekkin. Sellainen vinkki että jos softan hankkii niin kannattaa samalla ostaa se suoraan valmistajalta koska Guitarportin mukana tuleva RiffWorks Line6 Edition on hieman supistettu versio. Samalla tuo valmistajan täysi versio tukee muitakin laitteita.
Valmistajan sivut:
http://www.sonomawireworks.com/ Tässä jotain esimerkkiklippiä mitä Toneportilla ja RiffWorksilla nauhoitellut. Ihan riittävää kotidemotusta tuolla saa aikaiseksi:
http://www.saunalahti.fi/madu2/riffworks_demotus.mp3