Aihe: Kreator
1 2 3 4 57 8 9 10 11
GlaxoSmithKline
18.08.2006 13:58:11 (muokattu 18.08.2006 13:58:31)
Kreatoria on tullut kuunneltua n. pari vuotta ja perhanan hyvin kolahtanu. Bändin paras levy ehdottomasti Violent Revolution, potki vielä kovasti vähän aikaa sitten. Nyt vähän hiipunut, voisikin kaivaa sen levyn jostain esiin ja vähän fiilistellä. Coma of Souls ja Pleasure to Kill, ihan hyviä levyjä myös, mutta ei ole vielä tarjonnut yhtä mahtavia musiikkikokemuksia, kuin tuo Violent revolution.
" 'True Metal' is music that's true to the style of classic Heavy Metal. It's not diluted. It's not pussied out. It's not wimped out. It's played from the heart, 100 percent. " - Joey DeMaio, Manowar
Seppo_Howitzer
18.08.2006 15:39:20
Itelle toimii melkeinpä ainoastaan Pleasure To Kill. Kyllä niillä muilla levyillä on jotain hyviä kappaleita, mutta muuten ei mitään ihmeellistä.
"When some little goth slut tells me that MARY-FAGGOT MANSON is extreme metal... I wanna see her ass raped by a rhino with herpes!"
rumpelstiltskin
19.08.2006 23:44:22
Uus levy on mielestäni parhaimpia Kreatorin levyjä mutta voiton vie kyl Pleasure To Kill
samuxul
20.08.2006 01:30:08
 
 
Enemy Of God on yks parhaista tämän vuosituhannen puolella ilmestyneistä metallilevyistä. Mutta Kreatorin levyjen kuningas on Pleasure To Kill
rässiä
ossip
20.08.2006 14:05:27
Loistava bändi. Pleasure To Kill yksi parhaista thrash-levyistä ehdottomasti. Eikä muutkaan mitään huonoja ole.
 
Kreator on suosikkini tästä Saksan pyhästä kolminisuudesta. Tosin eipä tuo Sodom kauas jää.
Life sucks and then you fuckin' die
L4t3
20.08.2006 19:05:40
Ostinpa kerran iha vain heräteostoksena Extreme Aggressionin paikallisesta S-marketista ja pidän kyllä kummasti. Jännää että jostain S-marketista löytää mutta sieltä on tullut ostettua paljon muitakin hyviä levyjä jotka ovat peräti aika harvinaisia. Kreator on hyvä bändi.
 
Minäkin aikoinaan löysin kuusamon prisman levyosaston alekorista pakollisten Jamppa Tuomisten ja Virve Rostien alta Nirvanaa ja Panteraa. Far Beyond Driven lähti mukaan kuudella eurolla. Anteeksi offtopic.
"Basso on helpoin soitin, mutta myös vaikein" / S.M.A.K - Jäsen.
TKT
21.08.2006 19:21:26
Itse omistan Cause For Conflict ja ihan kelpo kamaa on. Välillä tulee kuunneltua enemmän ja välillä vähemmän.
Use My Third Arm
Black Church
07.04.2007 19:04:03
Iteltä löytyy Endless Pain vinyylinä ja CD:nä, Terrible Certainty vinyylinä, Pleasure To Kill vinyylinä, Out Of The Dark... vinyylinä, Extreme Aggression vinyylinä ja Renewal CD:nä
Black Church
07.04.2007 19:04:52
yksi kovimmista rässibändeistä ikinä.
Black Church
07.04.2007 19:05:20
Ja pakko sanoa että Endless Pain on kyl kokonaisuutena paras.
Adrift
07.04.2007 19:52:01
Jaah. Kreator.
 
Pleasure to Killin, Extreme Agressionin ja Coma of Soulsin omistan ja näistä levyistä Extreme Agression kolahtaa allekirjoittaneesen parhaiten Coma of Soulsin ohella.
Edellämainittujen levyjen tarjoama uskomattoman tiukka tekninen thrash metalli edustaa minulle sitä mieluisampaa Kreatoria PTK:n enemmän kaahaukseen perustuvan kohkauksen sijaan.
 
Klippien perusteella Violent Revolution ja Terrible Certainty olisivat kyllä ostamisen arvoisia. Enemy of Godilta en ole mitään kuullut.
 
Ja Jalometallissa räjäytetään päämme Betrayerin tahtiin, eikös niin? : P
Sahtimies666
08.04.2007 12:35:23 (muokattu 08.04.2007 12:36:06)
Täytynee mainita että oli kyllä harvinaisen kova pettymys toi tavastian keikka, helvetin löysän tuntusta meininkiä.
 
edit: mutta eipä mul loppupeleissä mitään kummosia odotuksia ollukaan, mutta silti jäi kyllä paskan maku suuhun.
"Prima Nocta" - Any English noble may bless a marriage by sleeping with any bride on her wedding night.
Super-Jari
08.04.2007 13:35:30
Violent Revolution löytyy ja tuleehan tuota toisinaan soittimessa pyöräytettyä.
ossip
08.04.2007 16:16:52
Loistava bändi. Pleasure To Kill yksi parhaista thrash-levyistä ehdottomasti. Eikä muutkaan mitään huonoja ole.
 
Kreator on suosikkini tästä Saksan pyhästä kolminisuudesta. Tosin eipä tuo Sodom kauas jää.

 
Korjaan itseäni ja totean, että Extreme Aggression on vieläkin kovempi kuin PTK. Itse asiassa yksi kovimmista albumeista ikinä koskaan. Ei ainuttakaan heikkoa raitaa, kaikki toimii.
Brother Tohveli
08.04.2007 16:46:49
Kertokaapahan Tavastian-keikalla olleet ihmiset vähän fiiliksiä keikasta?
-Henri-
09.04.2007 15:14:38
Itsekin olen tässä lähiaikoina tutustunut Kreatoriin.
 
Ensimmäinen levy oli Enemy of God. Ihan taivaallista (vai pitäsikö sanoa helvetillistä? huono vitsi...) meininkiä.
No, lisää piti saada ja kaupasta tarttui mukaan Pleasure to Kill. En ollut uskoa niitä saman bändin levyiksi, mutta kai ne sit on. Ensivaikutelma tuohon PTK:iin oli kutakuinkin "Mitä helvettiä?! Ei saamari, miten epäselvää meininkiä. Hyi!". Mutta sitten kun sitä kuuntelin kunnolla, se alkoi kuulostaa ihan hyvältä. Hyvää räimettä :D
 
Seuraavana mahtaa olla ostoslistalla Violent Revolution, jonka jälkeen noita vanhempia albumeja lisää.
Time Will Heal... Time Will Kill...
7THSON
09.04.2007 15:39:02
Kertokaapahan Tavastian-keikalla olleet ihmiset vähän fiiliksiä keikasta?
 
Ei huono veto missään nimessä, mutta kovin suurta hurmosta ei päässyt syntymään. Celtic Frost oli vetänyt aika kovan keikan ja Kreator aloitti vasta 00.20, joten aika paljon oli yleisöstä mehuja syöty ennakkoon. Mille veti hyvällä asenteella, mutta muut kielisoittajat aika vaisun näköisiä. Settilista oli minun makuun vähän liian varman päälle, luulisi esim. Extreme Aggressionilta ja Coma Of Soulilta löytyvän muitakin biisejä, kuin ne samat jotka tulee joka kiertueella.
JTL
10.04.2007 10:21:12
 
 
Itselle eniten bändin levyistä ovat kolahtaneet Enemy of God ja Violent Revolution. Ne sitten kolahtavatkin ja kovaa!
http://www.kolumbus.fi/meolli/jtl/ -+- http://bedimmed.kypara.net/ -+- http://skullfucker.kypara.net/
magister
12.01.2008 13:10:21
 
 
Aika yksitoikkoista lukemista, kun kaikki näyttävät kehuvan samoja levyjä.
 
Eikö kenenkään mielestä esimerkiksi Endorama-albumilla oleva Chosen Few ole haikeassa surumielisuudessään tosi kaunis biisi? Se oli minull joskus repeatilla auton soittimessa kun oli jostakin mieli maassa ja tarvitsi eliksiiriä haavoihin.
Normaalius on yliarvostettua.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)