Aihe: C melodic minor (guitar scales)
1 2
Tasapaino
06.03.2007 21:34:36
Eikö kukaan muu pidä naurettavana sitä, että täytyy säveltäessä "vilkuilla" miten ne skaalat taas menikään otelaudalla?
Se ottaa ken ottaa ja joskus voipi ottaa kunnon shamanistisen kännin ja olla lähempänä esi-isiä, mutta silloin soittamiset voi sitten jättää muille.
-AjA-
06.03.2007 21:40:45
 
 
Eikö kukaan muu pidä naurettavana sitä, että täytyy säveltäessä "vilkuilla" miten ne skaalat taas menikään otelaudalla?
 
Ei siinä mun mielestä ole mitään naurettavaa olla aloittelija.. kaikki apuvälineet pitäis olla sallittuja. Ehkä sitä joku päivä pääsee siten tilanteeseen, että ei tartte enää "vilkuilla".
JarnoH
06.03.2007 22:32:12
 
 
Eikö kukaan muu pidä naurettavana sitä, että täytyy säveltäessä "vilkuilla" miten ne skaalat taas menikään otelaudalla?
 
Ei kai niitä kukaan soittaessa vilkuile. Jostainhan ne täytyy kuitenkin oppia ennen kuin niitä voi käyttää. Da.. Nuohan nyt ovat vain tuollaisia työkaluja, joista voi asioita sitten tarkistaakin, jos tarvitsee.
Röytäen eteenpäin.
kimurantti1
07.03.2007 21:21:46 (muokattu 07.03.2007 23:18:00)
Eikö kukaan muu pidä naurettavana sitä, että täytyy säveltäessä "vilkuilla" miten ne skaalat taas menikään otelaudalla?
 
Miksi se olisi naurettavaa? Jostain pitää lähteä, ja ihan kaikkien, sinunkin, pitää/piti ainakin aluksi vilkuilla miten ne skaalat menee otelaudalla. Siihen tietysti pyritään, että otelauta tunnetaan niin hyvin ettei tarvitse vilkuilla, mutta hommaan harjaantuminen vie vähintäänkin joitain vuosia. Musta on tosi korni, joskin ymmärrettävä harhaluulo, että kokeneemmat oikeasti taitavat ja "vapaat" improvisoijat miettimällä miettisivät skaaloja koko ajan soitossaan. Aivan yhtä korni, mielestäni sen sijaan käsittämätön harhaluulo on, että sointujen/skaalojen seuraaminen veisi spontaaniuden soitosta pois ja tekisi siitä jotenkin kaavamaista.
 
Sointujen seuraaminen on yksi tyylinmukaisen soiton osa-alue, jonka soittaja joko huomioi tai ei huomioi. Jokaisessa kappaleessa on improvisoinnille omat "rajoitteensa". Pelkästään kappaleen tyyli on yksi tällainen rajoite, jazz- ja rock-biisiä ei ole tapana soittaa samalla tavalla. Tyylistä luistaminen voi kuitenkin palvella tarkoitusta, yleensä edellyttäen, että soittaja tietää mitä tekee. Useimmiten kuitenkin pääsääntöisesti tyylinmukainen soitto on toivottavampaa, jolloin noudatetaan biisin tyylillistä "rajoitetta".
 
Aivan sama pätee sointuihin ja niiden myötä siis skaaloihin (nyt huom. en puhu diatonisesta soitosta, vaan harmonisesta kontekstista yleensä). Soinnut ovat toinen aivan samanlainen rajoite kuin kipaleen yleinen tyyli. Niistä voi "poiketa" ja saada mielenkiintoisia ja hyviä fraaseja aikaan, taas edellyttäen että soittaja tietää mitä tekee. Useimmiten on hyvä tuntea säännöt ennen kuin alkaa väkisin rikkoa niitä. Sana "poiketa" lainausmerkerkeissä sen vuoksi, että usein harmoniasta poikkeamiseksi tulkitaan vain fraasit joiden synnyttämä harmonia on liian vierasta omille korville. Tosiasiassa harmoniasta poikkeavatkin fraasit noudattavat jonkin skaalan ääniä. Loppujen lopuksi väliähän on ainoastaan sillä, mikä kuulostaa hyvältä ja mikä ei.
 
Aivan niin kuin kappaleen tyylin huomioon ottaminen, ei sointujen seuraaminenkaan improvisoinnissa tarkoita sitä, että orjallisesti pitäisi kaikkea noudattaa. Taitavat improvisoijat pystyvät mukauttamaan soittonsa kappaleen harmoniaan ja säilyttämään spontaaniuden soitossaan. Sitä mitä heidän päässään tapahtuu, on arvatekin "hieman" vaikea kuvata sanallisesti. Kun jokin harmonia tulee tarpeeksi tutuksi, sen osaa ottaa huomioon ja vaihtaa skaalaa automaattisesti, aivan kuin skaala ei olisi ikinä muuttunutkaan. Idea pysyy samana, se vain mukautetaan harmoniaan.
 
Kukaan ei osaa hommaa laakista, ja pystymetsästä on aivan turha yrittää improvisoida harmonisesti järkeviä fraasejaa biisiin, jossa ei yksi tai kaksi skaalaa riitäkään. Oikeasti taitavilla ja harjaantuneilla improvisoijilla riittää prosessointitehoa aivoissa muuhunkin kuin skaalojen kelaamiseen, ja se juuri erottaa muusikot matemaatikoista.
 
E: Loppuun vielä, etten missään nimessä tarkoita, ettei ilman teorian tuntemusta voisi saada hyvää musiikkia aikaan, tai voisi improvisoida hyviä sooloja (tai no musiikkiahan soolotkin..:-)). Joka tapauksessa harmonisesti monimutkaisen biisin kohdalle sattuessa edes jonkinlainen teorian tuntemus on aivan suunnaton valtti, eikä sen hyväksi käyttäminen ole millään tavalla naurettavaa - ainakaan niin kauan kun siitä ei tule itsetarkoitusta.
 
E2: Katsos perhana, sä puhuit säveltämisestä. :-) Noh, ylläoleva teksti pätee sovellettuna kyllä siihenkin..
Hyvää musiikkia? Käy vaikka tuolla: http://www.piecemakerband.com :-)
-J.-
10.03.2007 14:56:16
zorro:
 
Jake.e:

 
Ahaa.... jo
If you're going to hell... Keep going. -Winston Churchill
Karipiirto
10.03.2007 15:27:36
 
 
Eikö kukaan muu pidä naurettavana sitä, että täytyy säveltäessä "vilkuilla" miten ne skaalat taas menikään otelaudalla?
 
No ei se nyt naurettavaa ole mutta tunnustan itsekin enempi vain kokeilevani säveliä edellisen perään ja valkkaavani sitten sen mikä kuulostaa siltä mitä haen ilman että mietin sävelten nimiä tai sitä sopiiko ne johonkin skaalaan. Mutta toki jos tietää vaikka sen ekan sävelen mistä esim. melodia lähtee ja hakee sitten vaikka jonkin skaalan tukemana jotain tietynlaista sävelmaailmaa niin kyllä niihin silloin olisi syytä silmäys luoda. Ellei sitten osaa niitä ulkoa:-)
Alien : "I come in peace." Dolph Lundgren: "Then you go in pieces, asshole. "
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)