Aihe: David Bowie - 40 vuoden muuttumisleikki
1
mikainen
25.01.2007 01:38:09
Olipas hyvä avaus. Onko tietoa uudesta levystä? Mielenkiintoista on tosiaan kuulla mitä seuraavaksi on vuorossa.
Rotuvaari
25.01.2007 12:57:34
Positiivinen merkintä avauksesta.
 
Tuohon listaan lisäisin vielä
 
ZIGGY STARDUST: THE MOTION PICTURE (1983 Soundtrack)
 
-levyn, joka on keikkatallenne Spidersien viimeisestä konsertista Hammersmithin Odeon -teatterista kesältä 1973. Bowie oli päättänyt lopettaa uransa kokonaan, tai niin antoi ymmärtää, eivätkä esim. rumpali Mick "Woody" Woodmansey ja basisti Trevor Bolder tienneet tästä mitään. Keikka alkaa vauhdikkaasti Hang Onto Yourselfilla ja jatkuu Ziggy Stardustilla. Muita helmiä edustavat Jacques Brelin My Death, jonka Bowie esittää yksinään akustisensa kanssa. Space Oddity kuulostaa erinomaiselta, puhumattakaan Moonage Daydreamista, jonka Mick Ronson kitaroi alusta loppuun mestarillisesti. Liven kitarasoundi on mahtava ja viulusärö sopii täydellisesti Ronsonin raivokkaaseen kitarointiin. Muuten äänitys on jollain tapaa vajavainen, eikä Mike Garsonin piano pääse kunnolla kuuluviin.
 
Cracked Actor rohisee rouheammin kuin koskaan helvetillisen toimivan viulusärön soidessa läpi biisin. Melodramaattinen Time kuuluu omiin suosikkeihin ja livenä toimii jopa paremmin, kuin albumilla (Aladdin sane), mielestäni. The Width Of A Circle esittelee jälleen Mick Ronsonia kitaran varressa. 70-lukulaisesti mukana on ylipitkä soolo, vaikkei tässä nyt voida ylipitkästä puhua, sillä itse soolo on tyylitajuista ja persoonallista alusta loppuun. Soolon jälkeen tulee hämärä ja ylipitkä kitaristin ja basistin välinen "taistelu". Jeff Beckin piti alunperin tulla lavalle ja sooloilla Mick Ronsonin kanssa, mutta Jeff ei innostunut glam-tilanteesta jääden pois. Myöhemmin Beck nousi lavalle kahden biisin ajaksi (Jean Genie ja Round and Round), mutta nämä esiintymiset eivät päätyneet koskaan itse filmiin, tai edes tälle soundtrackille, joka on sääli. Jeff ei pitänyt kitarasoolostaan, jonka johdosta tuottaja Tonyt Visconti antoi hänelle mahdollisuuden äänittää soolon uudelleen. Näin ei kuitenkaan koskaan tapahtunut.
 
Rock 'n' Roll Suicide päättää esityksen, jota ennen kuullaan legendaarinen Farewell Speech. Siinä Bowie kiittää kaikkia tahoja, jotka ovat olleet mukana ja ilmoittaa keikan olevan viimeinen, jonka bändi tulee koskaan tekemään. Yleisön reaktio on välitön ja bändin soitto Rock 'n' Roll Suiciden alussa hieman hapuilevaa hämmennyksestä johtuen. Mick Ronson tiesi keikan olevan viimeinen, Trevor ja Woody eivät. Vaikka keikka olikin hieman väsynyttä, eikä vedä vertoja BBC-äänityksille, on se kuitenkin omalla tapaa korvaamaton, sillä liian vähän on julkaistu live-materiaalia Bowien Ziggy-kaudelta. BBC:llä on varmasti arkistoissaan kuvamateriaalia. Vuonna 1973 esitetystä The 1980 Floor Showsta on saatu nähtäväksi mm. Jean Genie ja Space Oddity, ja Sorrow, mutta siinäpä se.
 
Näihin "haluttuihin" julkaisuihin kuuluu ehdottomasti bootleg vuodelta 1972, eli Santa Monica '72, joka julkaistiin virallisesti vuonna 1994. Painos oli kuitenkin sen verran pieni, että se loppui heti kättelyssä Uudelleen julkaiseminen voisi olla kohdallaan. Itse olen onnistunut kuulemaan kourallisen levyn biiseistä ja kuulemani toimi paremmin, kuin em. Ziggyn jäähyväiskeikka. Jäämme odottelemaan.
 
Bowie on edelleen kovassa vedossa ja kiertää bändinsä kanssa ympäri maailmaa. Uusi levy tulee olemaan itsellekin pakkohankinta, vaikken ole herran levyihin paljoa tutustunut viime vuosien aikana. Yksittäisiä biisejä kuullut toki. Voiko Bowie enää uudistaa ja vavisuttaa musiikkimaailmaa millään? Vaikea siihen on uskoa, mutta kun tietää herran olevan siihen kykenevä, niin sieltä voi tulla vaikka mitä. Bowie tarvitsisi ehkä rinnalleen jonkun Ronsonin kaltaisen kaverin taas. Itselle on tullut useasti mieleen, että mitä syntyisi jos Morrissey ja Bowie menisivät studioon ja tekisivät levyn. Jotain mielenkiintoista... tai sitten ei. Entäpä Bowie ja Thom Yorke? Siinä vasta voisi olla jotain! Uutta levyä odotellessa.
 
Cheers!
En ehkä ole yhtä komea kuin Elvis, mutta elossa olemisestani kiistellään vähintään yhtä paljon.
mikainen
25.01.2007 19:25:17

Bowie on edelleen kovassa vedossa ja kiertää bändinsä kanssa ympäri maailmaa. Uusi levy tulee olemaan itsellekin pakkohankinta, vaikken ole herran levyihin paljoa tutustunut viime vuosien aikana. Yksittäisiä biisejä kuullut toki. Voiko Bowie enää uudistaa ja vavisuttaa musiikkimaailmaa millään? Vaikea siihen on uskoa, mutta kun tietää herran olevan siihen kykenevä, niin sieltä voi tulla vaikka mitä. Bowie tarvitsisi ehkä rinnalleen jonkun Ronsonin kaltaisen kaverin taas. Itselle on tullut useasti mieleen, että mitä syntyisi jos Morrissey ja Bowie menisivät studioon ja tekisivät levyn. Jotain mielenkiintoista... tai sitten ei. Entäpä Bowie ja Thom Yorke? Siinä vasta voisi olla jotain! Uutta levyä odotellessa.
 
Cheers!

 
Vaikkeivät musiikkimaailmaa mullistaneetkaan niin Heathen ja Reality palauttivat Bowien takaisin omalle levylautaselle. Näistä löytyy paljon biisejä jotka kelpaavat vertailussa 70-luvun kulta-ajalle. Tulipa hankittua samalla levyt Let's dancesta Hoursiin jotka olivat jääneet paitsioon. Paitsi Tin Machinet saavat jäädä levykaupan hyllylle.
texjazz
11.02.2012 22:28:54
 
 
Tuossa taustalla soi Heroes ja mieleen tulee eittämättä, että eipähän hirveästi ole tuohon lisäämistä enää. Bowien ura kääntyi jonnekin epämääräiseen Ashes to ashes -kiekon jälkeen. Varmaankin kovin luomiskausi ja kokeiluinto paloi Low'sta Ashes to ashes -levyjen välillä. Mutta siihen asti selvän nerokasta jälkeä.
Kaikki on jo tehty.
HXY
12.02.2012 01:00:41 (muokattu 12.02.2012 01:01:51)
 
 
Oonko huono ihminen, jos pidän Diamond Dogsia Bowien parhaana levynä?
 
E: Noin niin kuin kokonaisuutena, yksittäiskappaleista ei menis ehkä yksikään mun top 10 suosikkien listalle.
"Harold Camping on kokenut maailmanloppujen ennustaja." -Iltalehti
texjazz
12.02.2012 10:43:13
 
 
HXY: Oonko huono ihminen, jos pidän Diamond Dogsia Bowien parhaana levynä?
 
E: Noin niin kuin kokonaisuutena, yksittäiskappaleista ei menis ehkä yksikään mun top 10 suosikkien listalle.

 
Omaksi suosikiksi on vuosien varrella jämähtänyt Hunky Dory.
Kaikki on jo tehty.
Karipiirto
12.02.2012 18:08:36
 
 
Aladdin Sane on itselle kovin rakas levy. Varsinkin Time-biisi ja sen piano-osuudet saavat yhä niskakarvat pystyyn. Mielettömän hienoa tunnelmointia koko albumi. :)
Joku älypää keksi että Rock kuoli vuonna -86. Minä synnyin -87. Olen niin katkera että menen kyllä kuselle sen haudalle, enkä lopeta ennen ku se nousee ja huutaa että "Nyt saatana loppuu se luruttaminen!!!"
Andy Six
13.02.2012 05:27:26
Karipiirto: Aladdin Sane on itselle kovin rakas levy.
 
Kuten myös...Sain jouluna 73 lahjaksi National-radionauhurin ja Bowien Aladdin Sane-kasetin....Tuo musiikki kuulosti joltain yliluonnollisen hienolta 10-vuotiaan korvissa ja olen vieläkin jäävi arvioimaan levyä objektiivisesti,sillä siihen sekoittuu mielikuvia lapsuudestani......
Numb
13.02.2012 11:07:12 (muokattu 13.02.2012 11:08:15)
 
 
HXY: Oonko huono ihminen, jos pidän Diamond Dogsia Bowien parhaana levynä?
 
E: Noin niin kuin kokonaisuutena, yksittäiskappaleista ei menis ehkä yksikään mun top 10 suosikkien listalle.

 
Et. Diamond Dogs on myös minun mielestäni erittäin hieno ja hyvin kuuntelua kestävä albumi. Parasta en miehen tuotteista osaa nimetä, mutta kuuluu parhaisiin. Koen levyn aivan eri tavalla kuin ensimmäisen kirjoituksen arvostelija: minun nähdäkseni Bowie tekee irtioton ja siirtyy post-Ziggy -maailmaan, joka sitten johtaa Station to Stationiin. Young Americans on minun katsannossani sivuaskel, enkä saa levystä kovinkaan paljon irti.
Lanke trr gll -Kurt Schwitters
Karipiirto
13.02.2012 17:52:52
 
 
Andy Six: Kuten myös...Sain jouluna 73 lahjaksi National-radionauhurin ja Bowien Aladdin Sane-kasetin....Tuo musiikki kuulosti joltain yliluonnollisen hienolta 10-vuotiaan korvissa ja olen vieläkin jäävi arvioimaan levyä objektiivisesti,sillä siihen sekoittuu mielikuvia lapsuudestani......
 
Heh lapsuus mullakin tulee mieleen tuosta samoin kuin monesta muusta klassikkolevystä. Tosin lähinnä siksi että isä kuunteli niitä mun varhaislapsuudessa. Aladdin Sane on yksi niistä albumeista, jotka ovat syöpyneet takaraivoon ennen kuin opin kävelemään. :)
Joku älypää keksi että Rock kuoli vuonna -86. Minä synnyin -87. Olen niin katkera että menen kyllä kuselle sen haudalle, enkä lopeta ennen ku se nousee ja huutaa että "Nyt saatana loppuu se luruttaminen!!!"
Tee
14.02.2012 00:15:52
Mun mielestä tota Outside levyä on kyllä haukuttu kohtuuttoman paljon. Tää on yks mun lemppareista ja I'm Deranged aivan mieletön biisi, toimii kyllä siinä Lynchin Lost Highwayssäkin loistavasti!
Pulu ja patsas.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)