Aihe: Basson mikeistä
1
delites
09.12.2003 22:46:29
 
 
Yksi ihmetyksen aihe on ollut että voiko mikit "ampua yli"?
Hieman voimakkaammalla tatsilla soittaessa kuuluu napsahduksia/poksahduksia, saman kaltainen ääni kuin jos kielet osuu mikin napoihin. Aluksi epäilinkin tätä ja laskin mikkejä ja nostin kieliä ettei ne varmasti osuisi toisiinsa mutta ääni kuuluu silti. Eikä vika ole vahvistimessa tai kaapissakaan, on kokeiltu eri kamoilla ja sama juttu niillä.
Onko kellään ollut vastaavanlaista juttua tai toimivaa ratkaisua ongelmaan. Keventämällä tatsia ylimääräiset äänet tietysti häviäisivät mutta jokin muu ratkaisu.. (kytkentöjen/potikoitten/mikkien vaihto?)
Kyseessä muuten passiivimikitys.
mosesson
26.12.2003 15:29:14
Yliampuminen tapahtuu vahvistimen sisäänmenossa, ei itse mikissä. Volume -pottia vaan peliin bassosta.
poppamies
26.12.2003 18:03:49
 
 
Yliampuminen tapahtuu vahvistimen sisäänmenossa, ei itse mikissä. Volume -pottia vaan peliin bassosta.
 
No joo voihan sen pitää hanskassa nonkin mutta minun mielestä saa aina olla kaikki potikat kaakossa kitarassa muuten soundi muuttuu liikaa.
"G-strings are for strippers"
SaBer
26.12.2003 18:15:50 (muokattu 26.12.2003 18:19:07)
 
 
Yliampuminen tapahtuu vahvistimen sisäänmenossa, ei itse mikissä. Volume -pottia vaan peliin bassosta.
 
Jos kovalla tatsilla soittaa niin kyllä sitä voi mikeissäkin tapahtua. Joku chilipippureiden studio-mies oli sanonut flean mikeistä tulevan kivaa säröä. Itsekin olen joskus onnistunut "yliampumaan", kun yritin saada nauhattomasta "Jaco-saundia", mutta oli liian ohuet kielet. Vahvistimen gainin veivaaminen ei auttanut ja passiivibasso oli kyseessä. Ei se kyllä säröä ollut, vaan omituista pauketta.
 
Niin, ja voihan tuo (alkuperainen kysymys) tietenkin olla vahvistimen yliajamistakin, eli kannatta niitä volapotikoita koittaa. Olen kylläkin samaa mieltä siitä että volat pitää bassosta olla täysillä. Paksummat kieletkin saattaa auttaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)