Aihe: Kitaran pintakäsittely
1
Ukko
03.12.2006 14:54:42
 
 
Kertokaapa toverit tietäjät, jos poistan lakan akustisesta kitarasta, niin millä käsittelen pinnan sen jälkeen, ei kuitenkaan uudella lakkauksella. Tarkoitus olisi kokeilla kuinka paljon soundi muuttuu käsittelyn jälkeen.
Juniper
03.12.2006 15:16:25
Joko et laita mitään tai sitten sellakka käsittely.
Ukko
03.12.2006 15:53:26
 
 
Joko et laita mitään tai sitten sellakka käsittely.
 
Pakko laittaa jotain ettei rähmäkäpälät sotke kitaran kanta mustaksi.
toteemi
03.12.2006 16:45:18
Sellakan ei pitäisi juuri vaikuttaa soundiin. Liikanen suostuisi varmaan sutimaan kitarasi. On kai niitä joitain ihmevahojakin olemassa, mutta suojaavatko ne kitaraa rähmätassuilta, sitä en tiedä.
Veikko
03.12.2006 17:11:15
Pystyykös tuollaisen selakkakäsittelyn tekemään tälläinen joskus koirankopin punamullalla maalannut kaveri? Vai onko se tekijämiesten hommia?
Päivää
jPekka
05.12.2006 10:09:16
 
 
Lakkahan kuitenkin imeytyy aika syvälle puun syihin, joten mahtaako hiottu lakkaus olla miten vertailukelpoinen "neitseelliseen" sellakkaukseen verrattuna?
 
Jos itse lähtisin moista operaatiota toteuttamaan, jättäisin (kiiltävän) lakkauksen luultavasti jäljelle kopan sivuihin ja pohjaan: mattapintaisesti viimeistelty kaikukoppahan toimii jonnin verran vahvistajana myös vaatteiden ym. aiheuttamille hankausäänille, joita tulee vähemmän kiiltävän (ja hyvin kiillotetun) lakkauksen kanssa.
 
Mutta en voi väittää olevani kummassakaan asiassa minkäänmoinen asiantuntija, joten korjatkaa harhaluuloni, jos on aihetta.
"Isn't the universe a wonderful place? I wouldn't live anywhere else." -- G'Kar (Andreas Katsulas 1946-2006)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)