Aihe: Akustisen kitaran mikittäminen
1
mie
26.11.2003 11:42:27
 
 
Tuttu soitinmyyjä ehdotti minulle n.30€ maksavaa kaikukopan sisään työnnettävää mikkiä, mutta en oikein usko että se on kovinkaan ladukas.
Kannataako sen hintaista värkkiä ostaa, vai pitäisikö siihen satsata enemmän rahaa ja miten paljon?
Ehdottakaa joitain aloittelevan bändin kitaraan laitettavia mikkejä.
 
Vähän on epäselvää tekstiä..
Virhe! Tyhmä tai liian huono kirjoitus.
mie
26.11.2003 13:06:18
 
 
Pelkkä mikki makso 150 € ja työ 40 €, eli vähän alle pari satkua yhteensä.
 
Noin paljoa minulla ei vielä ole, eli säästämää. (säästävä hymiö)
Virhe! Tyhmä tai liian huono kirjoitus.
Zarmo
26.11.2003 13:12:25
 
 
Joitakin sellaisia kaikuaukkoon työnnettäviä sekä kanteen kiinnitettäviä mikkejä olen kokeillut. Soundi ei ole ollut kaksinen. Tai siis samanlainen kuin akustisesti. Käyvät kiertämään myös helposti. Kyllähän niillä tietysti soittelee, jos saa kierron aisoihin eikä soundista ole niin tarkkaa. Kyllähän se aina akustisemmalta kuin sähkökitara kuullostaa. Minun kokeileman ovat kyllä ollet halpoja. Kalliit ovat varmaan parempia.
Don´t you know there ain´t no Devil That´s just God when he´s drunk - Tom Waits
Jäärä
26.11.2003 14:00:43 (muokattu 26.11.2003 14:01:07)
http://www.deanmarkley.com/htmlDocs/PMPlusPUpg.html
 
Tollasta Pro-Mag:ia olen käyttänyt takavuosina kaksitoistakielisessä livenä. Ihan jees. Eikä kovin kallis.
"Koneella on koneen tahti"
Tomtom
26.11.2003 14:42:11
Tais olla Egotripin Knipillä tommonen jossain Sessions- livessä, näin olin huomaavinani. Kykas noita myy pk- seudulla? Oulusta ja JKL-stä sais, mutta kaukana ovat..
www.dhline.net
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)