Aihe: Peter Guralnick: Sweet soul music
1
Groovelover
28.07.2006 11:32:05
Loistava kirja, tuota voin varauksetta suositella kaikille R&B:n ja soulin historiasta kiinnostuneille. Käännöstä en tarvitse kun hyllyssä on englanninkielinen painos mutta Kuloniemen käännös on takuulla asiaa, hänellä kun riittää asiantuntemusta aiheesta, ei tule turhia käännöskukkasia tekstiin.
"It's not really what you play, but what you leave out that counts." Rick Danko, 1976
Vasu
28.07.2006 11:51:23
Ei toi hinta ole kuin parin huonon CD'n hinta, joten kirjakauppaan.
Blue Moon
02.08.2006 00:54:19
 
 
Käännös vaikutti ihan hyvältä Rytmissä olleen Solomon Burke - pätkän perusteella. Saas nähdä tuleeko tätä hankittua ennen (mahdollisia) alennusmyyntejä, kun englanninkielinen versio on kumminkin hyllyssä. Erittäin suositeltava teoshan tuo on, kuten myös "Feel Like Going Home" ja "Lost Highway", joiden jatkoksi ja trilogian viimeiseksi osaksi Guralnick "Sweet Soul Music":ia alunperin ajatteli.
 
Guralnickin Sam Cooke-kirja "Dream Boogie" täytyy kyllä hommata, kun kuulemma uutta tietoa Ritzin muutaman vuoden takaiseen kirjaan on rutkasti.
- Joka väittää ettei rockabilly muka ole maailman parasta musiikkia on kyllä päästään vialla - TJ Malin
texjazz
02.08.2006 13:12:43
 
 
Täytyypä etsiä, sillä Guralnick teki hyvää työtä Elvarin muistelmienkin kanssa.
Surullisilla talonmiehillä on melankolia. Ja kohta on syksy.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)