Aihe: Mitä laulunopetus maksaa?
1
Juutas
19.09.2003 13:13:27
Mitä kannattaa maksaa pop-rock-suuntautuneesta laulunopetuksesta? Monellako tunnilla alkaa saada jotain
hyötyä irti (oppii äänenavausta, hengitystekniikkaa tms.), niin että homma kannattaa? Osaako joku suositella Tampereen seudulta hyvää opettajaa?
Onko tämä kysymys? =)
valje
20.09.2003 11:45:27
 
 
Itse laitoin mailia Petri Antikaiselle, eli Tampereen konservatorion laulun yliopettajalle ja hän sitten antoi yhden opettajan numeron ja nyt käyn hänen tunneillaan, tosin neljättä vuotta klassista. Tunnit maksaa 20 eur/45 min tai 25eur/tunti. Oulussa kun olin niin oli kovasti halvempaa, en tiedä mistä johtuu, konservatorion opettaja hänkin. Mut se on varmaan opettajasta kiinni.
 
Kannattaa sanoa opettajalle, et mitä tavoitteita ittellä on laulun suhteen, eli haluaako suorittaa tutkintoja vai ihan vaan saada voimaa ääneen ja muuta semmosta. Ja myöskin voi sanoa, et minkälaista materiaalia haluaa oppia laulamaan paremmin.
*dancing in the graves*
valje
20.09.2003 11:47:17
 
 
Niin ja mä sanoisin et kaks vuotta kannattaa käydä, jos ei ihan joka viikko käy nii huomaa jo oppineensa jotain. Ite en vaan malttanu lopettaa ku on niin mukavaa oppia lisää ja lisää...
*dancing in the graves*
maelstorm
03.10.2003 01:15:46
auttakaa joku mulle laulutunteja helsingistä, rahaa on.
the Mystic may release maelstorms of fire, delete freewill, enter the land of the Spirit, or even stop time.
Jarkko.
06.10.2003 12:44:00
auttakaa joku mulle laulutunteja helsingistä, rahaa on.
 
Vie "Haetaan lauluopea" -ilmoitus oppilaitosten (Pop & Jazz Konservatorio Arabiassa, Sibis Pitäjänmäellä (?), Stadia Ruoholahdessa yms. yms.) seinälle ja odottele soittoa.
 
Tai/ja ota yhteyttä em. oppilaitosten laulun yliopettajiin ja kysy paikkaa pedioppilaaksi, siis opettajaksi opiskelevan opiskelijan oppilaaksi :)
http://kuoppamaki.cjb.net/
magnetman 004
07.10.2003 23:16:31
 
 
Mitä kannattaa maksaa pop-rock-suuntautuneesta laulunopetuksesta? Monellako tunnilla alkaa saada jotain
hyötyä irti (oppii äänenavausta, hengitystekniikkaa tms.), niin että homma kannattaa? Osaako joku suositella Tampereen seudulta hyvää opettajaa?
Onko tämä kysymys? =)

 
Suomessa on todella vähän opettajia, jotka oikeasti tietävät pop/rock/jazz-laulun opetuksesta hölökäsen pölähystä. Kannattaa olla tarkkana, ettei mee munilleen, kun joku klassisen pohjalta opettaa kevyttä äänenmuodostusta. Laulut voi loppua siihen.
 
Eihän Treelta oo Hesaan pitkä matka, jos todella haluaa tunteja ammattilaisilta. Pop-jazz-konsalla ja Sibiksessä on ainakin kelvollisia pop-rock-maikkoja. Niiden yksityistunneista saakin sitten varautua maksamaan useita mummonsatkuja tunnilta, mutta uhrauksiahan tämä vaatii.
 
Muutamalla tunnilla pärjää varmasti pitkälle, kunhan muistaa, että itse on tehtävä hommat. Laulutunneilla käymällä ei pelkästään opi laulamaan.
Terkkuja!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)