Aihe: Audition mixdown..kyssäri
1
Deino
29.04.2007 19:48:09
 
 
Nostetaan... haluaisin tietää saman.
Johann Onn
29.04.2007 22:44:28
Ei oo aavistustakaan, kun ei oo kokemusta tosta softasta.
 
Reaperissä taas ton saa kyllä tehtyä (hetkinen...)
 
..."Insert -> Click source" tavalla. Sinne ilmestyy se klikki raitana. Ja sen voi renderöidä.
lindo
01.05.2007 21:37:26

Senhän saa toki sillai,että nauhottaa samalla kun toistaa,mutta saako ohjelmallisesti metronomia mukaan ?

 
Noin mä olen myös kokeillut, siis äänittänyt tuon klikin raidalle joka ei ole kauhean hyvä tapa, koska jostain syystä olen huomannut että klikki ei oikein pysy kyydissä. Se huomaa kun kuuntelee tuon äänitetyn klikin ja laittaa sitten metronomin samalla nakuttamaan.
 
Eli enpä usko että Auditionilla onnistuu. Itse olen tehnyt klikin aina FL Studiolla ... siis jos se tarvii olla fyysisenä raitana.
Rok rok
goashem
02.05.2007 10:29:54
 
 
Kun treenikämpällä on tarvittu klikkiä ja koskettimia, oon tehnyt Cubase SX3:lla klikin itse yhdelle midi-raidalle. Ei muuta kuin basari ja virvelin kanttilyönti yhteen ja niitä sitten kopioimaan.
 
Ei mitenkään näppärää, mutta toimii. Helpompiakin tapoja varmaan on.
 
Tuon tavan hyvä puoli on ollut se, että klikin on saanut vasempaan kanavaan ja muut soittimet oikeaan, ja niiden tasoja on sitten voinut säätää suht helposti mikserillä (kun nämä kaksi raitaa ovat tulleet MP3-soittimesta). Systeemin haittapuolena on sitten ollut se, ettei koskettimia saa kuin monona kuulokkeisiin.
 
Seuraavaa levyä varten asiat ovat siinä mielessä helpottuneet, että sain viimein hankittua läppärin ja ulkoisen äänikortin, eli biisin tempoa voi nyt jopa vaihtaa kesken treenien, mikäli biisi tuntuu liian laahaavalta tai nopealta.
"And music... Well, it's just entertainment, folks!" - Devin Townsend.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)