Aihe: Stratosta satula irti
1
Manicci
11.01.2006 21:52:17
Milläköhän tuollaisesta stratosta mahtaisi satula lähteä irti? Varovasti koitin naputella, mutta taitaa olla liimalla tai vastaavalla kiinni?
 
Kyseessä Squierin Standard.
Rock'n'Roll nousee
Manicci
11.01.2006 22:14:41
Milläköhän tuollaisesta stratosta mahtaisi satula lähteä irti? Varovasti koitin naputella, mutta taitaa olla liimalla tai vastaavalla kiinni?
 
Kyseessä Squierin Standard.

 
Sain jo irti, voi poistaa
Rock'n'Roll nousee
simop
12.01.2006 03:33:51
Sain jo irti, voi poistaa
 
Jos kertoisit kuinka sait sen irti, niin aihetta ei tarvitsisi poistaa, vaan siitä voisi olla jopa jotain hyötyä jollekin joskus...
Manicci
12.01.2006 10:41:21 (muokattu 12.01.2006 10:44:05)
Tuin kitaran jokapuolelta ensinnäkin nojaamaan johonkin(pehmustettuun). Vaakatasossa, asennossa "mikit sivulle päin". Laskin lavan marsun kaapin päälle(pehmustetta alle) tukevasti. Sitten otin pienehkön talttapää ruuvimeisselin, ja napautin muovipäisellä vasaralla sen avulla satulaa otelaudasta hieman viistoon poispäin. Kun uskalsi aika reippaasti vaan napauttaa, niin ihan nätisti se siitä irtosi.
 
Tärkeintä tuossa on kaippa se, että kitaran saa tuettua mahdollisimman hyvin jokapuolelta sitä kolhimatta. Järkeä kannattaa pitää matkassa mukana.
 
E: Joku enemmän oikeaoppisempi tai "hiottu" keino on varmasti myös olemassa.
 
Earvanan sivuilla on myös havainnollistettu vakiosatulan irroittaminen sahaamalla se ensin vielä kiinni ollessaan keskeltä pituussuunnassa halki, ja sitten nyppäämällä pihdeillä.En kokeillut.Tuo löytyy Earvanan sivuilta Support kohdalta, Earvana satulan PDF muotoisen asennusohjeen alusta.
Rock'n'Roll nousee
Aki
12.01.2006 15:45:43
 
 
Monet satulat on jääneet lakkauksen alle aika pahasti. Tällöin pitää lakkaa poistaa veitsellä _ennen_ talttaamista, muuten lohkeaa isot palat. Itse olen saanut kaikki satulat irti tasapäisillä pihdeillä suoraan edestä päin: Ensin D-kielen kohdalta tiukka ote, hieman heilutusta ja nostoliikettä, vuorotellen sama G-kielen paikkeilta. Ja kun liikkeet tekee hitaasti, välttyy suuremmilta vaurioilta.
Ostakaa mun Ibanez Roadstar II RG200 '86!!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)