Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 587 88 89 90 91122 123 124 125 126
Landola59
03.01.2006 22:32:37
Hide and Seek
 
8
 
ihan kohtuu noin De Niron näyttelemäksi, ehkä turhan maaninen meikäläisen makuun.
Ronn Mossin leuassa ei ole mitään vikaa, pohjanmaalta löytyy sata kertaa lahompia latoja! Punttisika #7 IMIK #36 IHFC #1 Perustajajäsen
Tellervo
04.01.2006 13:05:26
Narnian Tärinät: Leijona ja Noita (tai miten se nyt meni)
 
Tästä samasta tulin itsekin kirjoittamaan :) (Satuttiin samaan näytökseen.)
 
En ole mikään tämäntyyppisten leffojen ja tehosteiden ym asiantuntija, joten en osaa niitä kauheasti arvioida. Mutta jotenkin olin vähän pettynyt sekä Velhoon että Leijonaan - ne eivät olleet niin vaikuttavia kuin olisi odottanut, kuvitellut ja toivonut. Häiritsevintä oli se, että Aslan oli jotenkin liian arkinen ja tavanomainen leijonanlöllykkä - kirjoissa hän on salaperäisempi, etäisempi ja mystisempi. Myös tämän kaikkein merkittävimmän "henkilön" sisääntulo oli aivan liian lässy lataukseltaan.
 
Kyllähän tuo jouluviihteestä meni, mutta on ne kirjat sata kertaa parempia.
 
Göö, mitäs tälle nyt numeroksi antaisi. Nostalgia-arvoista 9, kaikesta muusta, no vaikka se 7...
Abba on kova jätkä.
arancia
04.01.2006 19:44:24
Spinal tap 8 ½
 
Pitihän tämäkin viimein nähdä. Varsin viihdyttävä elokuva.
 
Pitkä kuuma kesä 9
 
Omassa lajissaan onnistunut elokuva. Jokaisella katselukerralla yhtä mukava elokuva, joskin vitsit alkavat hieman menettää hohtoaan noin kymmenen katselukerran jälkeen. Elokuvan musiikit sopivat mainiosti tähän.
Tavallaanhan basso ikäänkuin kuuluu tuohon rockmusiikkiin. -Toni Wirtanen
tigrushka
04.01.2006 21:38:21
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 10 / *****
 
Aivan mahtava ja hulvattoman hauska!!! (kuten kaikki muutkin W&G-pätkät)
Söpöjä pupuja, King Kong -viittauksia ja vaikka mitä. Pieniä hienoja yksityiskohtia kuten asiaan kuuluu. Niin hyvä ettei sanotuksi saa...
I got stripes ^..^
Cut out
05.01.2006 00:33:06
40 Year Old Virgin: 9
 
lol apua! Aivan helvetin hauska leffa. Ajattelin aluksi: "just joo, vanha neitsyt äijä heh heh..." Olin väärässä. Todella väärässä.
MegaMan Club #003 - Cut Man
100€ hetero -kerho
mein saksan kirjas oli joku laulu "Eine Lederhose braucht keine bügelhalten" suom. nahkahousut eivät tarvitse prässiä. -Sunna
papitsu
05.01.2006 01:05:46
Harry Potter ja liekehtivä pikari
 
Olihan tuo ihan mukava elokuva, tosin alun tapahtumat oli kerrottu aivan liian nopeasti, liikaa napsittu kirjan kohtauksia pois, liikaa muuteltu asioita kirjasta.. Nyt alkoivat jopa näyttelijät oppi näyttelemään. Sanoisinko arvosanaksi.. 8½. Ei aivan kiitettävän arvoinen mutta lähellä on.
IHAN OIKEESTI PIKKU GEE ON COOL! MULLA ON SEN KAIKKI KOLME LEVYÄ JA SEN KAHEKSAN SINKKUA!! JA SITTEN VIELÄ SE ERIKOIS LEVY SE XXS!! VÄHÄxx SE ON IHQ!!1
THV-Klubi #42 IHFC #5
Wk
05.01.2006 12:41:16 (muokattu 05.01.2006 12:48:58)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
 
http://www.imdb.com/title/tt0339291
 
Arvosana: 6
 
Jim Carrey on yksi omista suosikkinäyttelijöistäni, tässäkin leffassa hän oli tietysti se joka tarjosi leffan komedia-osuuden, Carreyn tyyliin fyysistä komediaa vääntelyjen ja omituisen liikkumisen muodossa :D
 
Mutta, omasta mielestä on hyvä jos elokuvan pystyy laittamaan mahdollisimman paljon yhteen kategoriaan, tästä ei tiennyt että itkeäkkö vai nauraa joten ratkaisu oli ihmetellä. Mukana oli varsin hyviä ja vakavia asioita käsitteleviä kohtia, jossa oli ideaa, mutta sitten kun siihen väliin pukataan Carreyn esittämiä erilaisia idioottihahmoja (leffan juoni rakentui niin että Carreylla oli eri hahmoja, asuja, ääniä jne) niin ei toiminut omasta mielestä. Loppuratkaisu oli erityisen typerä.
 
Visuaalisesti tämä oli hieno, värit olivat jotenkin erikoiset ja erikoisefekteissa ei liioiteltu.
 
Ei kuitenkaan sellainen elokuva jonka toistamiseen viitsisi katsoa.
http://www.mikseri.net/users/108413.php
juuso a
05.01.2006 18:08:31
 
 
The Exorcism Of Emily Rose
 
Jälleen loistava kauhuleffa. Leffassa on muutakin kuin sitä halpaa säikyttelyä mikä nostaa arvosanaa heti keskivertoa paremmaksi. Tämän jälkeen luulisin aika monen keskellä yötä kolaukseen heränneen jättävän kellon katsomisen väliin. Kello nimittäin saattaa siinä vaiheessa olla kolme yöllä...
 
Jennifer Carpenter Emilynä onnistuu mielestäni nappiin. Muutamaan otteeseen nainen onnistuu näyttämään niin karmivalta ettei tiedä uskaltaisiko katsoa vai ei. Tasapainoa lisää juuri sopivasti kaikki muut näyttelijät jotka taas enimmäkseen pitävät huolen oikeussalidraamasta. Oikeussalidraamasta ei silti ole tehty mitään itse tarkoitusta tai elokuvan suurinta kantavaa voimaa. Kysymys on pikemminkin pohdiskelusta. Hyvän ja pahan olemassaolosta ja ennen kaikkea uskonnosta.
9-
 
Ai niin.. Ja manattava puhuu tässä muutakin kuin pelkästään latinaa.
Ääh.. Emmie jaksa.
Chrissie
05.01.2006 22:02:53
Narnian Tarinat - Velho ja Leijona
 
Tätä oli tullut odotettua kuola valuen jo jonkin aikaa, joten pitihän sitä sitten elokuviin asti raahautua. Täällä näkyi olevan muidenkin arvosteluja, mutta niistä piittaamatta (ja niitä etukäteen lukematta) annan silti omani muiden ihmeteltäväksi.
 
Pakko sanoa, että visuaalisesti sitä oli kaunista katsoa. Ah, niin upeita maisemia taas että.. Talvinen Narnia oli kaunis näky, eikä siinä kesäisessäkään ollut valittamista. Kuitenkin kun oli karttoja tutkinut ja sitten vertasi niitä tuohon maailmaan niin pienoinen pettymys se silti oli... Kaikki oli esitetty jotenkin niin pienenä.
 
Ylipäätäänsä mitään ei saisi odottaa liikaa. Silloin pettyy aina pahasti. En nyt varsinaisesti pettynyt, mutta odotin paljon enemmän. Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että ikäraja on nytkin liian matala, mutta olisin silti halunnut mukaan enemmän raakuuttakin. Lapsista vanhimmat olivat vakuuttavia, Edmund lähinnä huvittava ja pikkuinen Lucy ärsyttävä. Vanhan brittisarjan ystävänä tämä oli harmittava yllätys.
 
Industrial Light & Magic-porukkaa on pakko taas kerran kehua upeista eläimistä. Varsinkin Aslan oli upea ilmestys.. Vähän toista kuin savannien kärsineet jellonat. Muutkin eläimet olivat lähestulkoon uskottavia. Minotaurukset, faunit ja kentaurit oli toteutettu erittäin hyvin.
 
Itse tarinasta... noh, mehän tiedämme että kirjassa itsessään ei ole juurikaan enempää sisältöä antaa, mutta silti sitä jäi kaipaamaan. Janosin niin paljon enemmän.. Rakastin pienenä brittisarjaa ja odotin tältä niin paljon. Ihan kiitettävä suoritus kuitenkin. Tilda veti velhona hyvän roolin, mutta hänen pukunsa häiritsivät aivan uskomattomasti. Yläosat olivat aivan liian mahtipontisia hänen kaulaansa ja kasvoihinsa nähden. Ihan kätsyjä kuitenkin :)
 
No joo... koska muusikoiden foorumissa kerta ollaan niin mainitaan sananen musiikista. Se oli to-del-la upeaa kuunneltavaa. Suomalaiset kanteleet sopivat kokonaisuuteen aivan loistavasti. Pointsit kotiin siitä!
 
Kaiken kaikkiaa... ihan katsottava teos, ja kyllä minä sen vielä DVDnäkin hankin, mutta janosin paljon enemmän. Herkkänä ihmisenä tuli kuitenkin muutama kyynel (köh... ehkä vähän aliarvioitu määrä) vuodattaa, joten liikuttaa se kyllä osasi. Arvosanaksi kuitenkin 8+.
Ei musiikkia ilman hiljaisuutta. "If I am the storm, if I am the wonder will I have flashlights, nightmares and sudden explosions?" Röyksopp - What Else Is There?
Jailhouse quartet
05.01.2006 22:45:30
Hyvät, Pahat ja Rumat.... 10-
 
Sanomattoman hyvä elokuva. Musiikki oli loistavaa ja loistavasti ajoitettu kohtiin. Pitkä hiljaisuudet tekivät elokuvalle terää. Ainut asia, joka minua elokuvassa häiritsi oli jäkeenpäin puhutut repliikit. Tämä toi mieleeni Timo Koivusalon Sibeliuksen, jossa oli myös jälkeen puhutut repliikit ja ne oli hoideltu hiukan hutiloiden. Eli tuo miinus siitä jälkipuhereplkiikeistä. Muuten hieno elokuva.
ministeri
jPekka
06.01.2006 13:59:38
 
 
Yö paholaisen linnassa.
 
Ohjaaja Jean Brismeen ainoaksi jäänyt elokuva, vuonna 1971 tehty belgialais-italialainen, yhteistyöprojekti, joka, eh, yhdistää, eh, kiinnostavalla tavalla uskonnollista aineistoa, kansanperinnettä ja kauhua. Niin, ja aikakauden mittapuulla ehkä lievästi rohkeahkoa lesbo- ja heteroseksiä. Tehosteet tietysti nykysilmän vaatimattomia, mutta ohjaajan viehtymys esittää erilaisten piikkien lävistämiä ruumiita kyllä kiinnitti huomiota.
 
Juoni? Ai niin, oli siinä sellainenkin. Olisi parhaimmillaan luultavasti jonkun "kalkkunalla on asiaa" -tyylisen palstan kirjallisena selostuksena 8-)
 
Arvosana: 4
Camp- ja/tai kitsch-arvo: 9
"Isn't the universe a wonderful place? I wouldn't live anywhere else." -- G'Kar
Kratos
07.01.2006 15:51:56
Vihreä Maili *****
Painajainen Ennen Joulua ****
-joonas-
Basement
07.01.2006 15:55:09
Vihreä Maili 10.
 
Tai ehkä 9. Pitää nyt miettiä, äsken vasta katsoin loppuun, kun nauhotin. Mutta mutta...
Cujo
07.01.2006 20:48:51
Vihreä Maili
 
Aika koskettava elokuva; harvoin itken elokuvaa katsoessa, tässä kuitenkin joka kerta.
 
9½, koska kirja on kuitenkin vieläkin parempi.
 
Sidottu - The Jacket
 
En ollut tällaisesta koskaan kuullutkaan. Vuokrasin, koska tässä on Keira Knightley; katsoin, koska tässä on Keira Knightley; pidin, koska tässä on Keira Knightley. :) Aika hämärä filmi, välillä hiukan ärsyttävä, mutta kuitenkin ajatuksia herättävä.
 
9-
"Sometimes there's so much beauty in the world I feel like I can't take it, like my heart's going to cave in." AKKK #15 Romantikkoitkijät #40
funkyboss11
08.01.2006 11:46:24
Ikiru - tuomittu
 
Hiukan erilainen Kurosawa-elokuva. "Ikiru" ei ole samuraielokuva, vaan se kertoo byrokraatista, joka saa tietää sairastavansa syöpää. Kafka, Dostojevski, Heidegger, Camus ja Sartre kummittelevat elokuvan taustalla. Lähes täydellinen elokuva.
 
Pisteet: 10/10
"Ihminen itkee syntyessään. Ja kun hän on itkenyt tarpeeksi, hän kuolee." - henkilöhahmo "Kyoami" Akira Kurosawan elokuvassa "Ran"
Basement
08.01.2006 15:38:59
Mad Max 2
 
8++
wrshredder
08.01.2006 20:44:32
Man of fire,, man on fire,, joku tollane, siin oli se,,se ,se DENZEL washington.. joo
 
Oli aika jeejoo lefffa ,ei oikee osaa sanoo mitä mielt o. ei mikään omaperäisyyden huipentuma. aika paljon outoja kohtia. siis sellasia niinku miks se laitto c4 sen pahispomoäijjän anukseen vaikka se olis voinu jättää sen c4 vaik siihe vieree?? Tai se ku se tyttö voitti ne uimakilpailut ko oli jonku varti treenannu denzeli kans,, voi juma. aika roky.. "Luoti ei koskaan valehtele.." ei sääh..
 
Aika, höpö. mut iha ok kai, en kattos uudestaa kylläkää.. 6 1/2
THV-Klubi#52 Romantikkoitkijät#23 Entä jos Kuolemalle tulee kuolemanpelko?
Mechanizm
08.01.2006 23:16:09
Uuden vuoden kunniaksi voisikin alkaa taas pitkästä aikaa listaamaan tännekin nähtyjä rainoja.
 
Walk the Line
Johnny Cash elämänkerta jota olenkin odottanutkin kuumeisesti. Enkä turhaan. Todella tyylikäs ja hyvin tehty elokuva, joka ei sorru tonkimaan sontaa, vaan on tehty hyvällä maulla.
Joaqin Phoenix on loistava roolissaan ja Reese Witherspoon yllättää June Carterina. Tyttöhän osaakin jopa näytellä.
****½
 
Lord of War
Varsin mukava kertomus miehestä joka ainoastaan omaa persettään ajattelemalla luo hienon uran asekauppiaana. Neljän eri tosielämän asekauppiaan tarinoista yhdistelty kertomus pitää hyvin jännityksessä, eikä lopun saarnaaminenkaan mene niin pitkälle että onnistuisi pilaamaan tunnelmaa.
****
 
The Life Aquatic with Steve Zissou
Omaperäinen kertomus valtameritutkijasta joka päättää kostaa jaguaarihaille tämän ystävän kuoleman ja tehdä samalla dokumenttia tästä matkasta. Mukana kulkee outo joukkio kuvausryhmään kuuluvia henkilöitä, reportteri sekä ilmeisestikkin vuosikymmeniä kadoksissa ollut poika.
The Royal Tenenbaumsin ohjaaja Wes Anderson on taas tehnyt todella erikoisen ja surrealistisen elokuvan jossa osaset natsaavat loistavasti.
****
 
Broken Flowers
Jim Jarmuchin uusin työ on sympaattinen kertomus miehestä joka lähtee tapaamaan parin vuosikymmenen takaisia tyttöystäviään selvittääkseen omaako hän jälkikasvua. Bill Murrayn tavaramerkkimäisesti esittämän sankarin matka toi itselleni mieleen viime vuoden yhden parhaimmista elokuvista, eli Sidewaysin. Suosittelen.
*****
 
Strandvaskaren
Mikael Håfströmin ruotsalainen jenkkicollegehiilipaperikopiokauhuilu ei varsinaisesti tarjoa mitään uutta tai ihmeellistä, mutta onnistuu kuitenkin luomaan ihan kivaa tunnelmaa scandinaavisella maisemallaan. Ihan ok jännäri.
***
 
Hooligans
Eliah Woodin näyttelee jenkkiopiskelijaa joka saapuu britteihin ja ystävystyy jalkapallohuligaanien kanssa. Nöösipoika saa kokea jalkapallofanaatikkojen kanssa jos jonkinlaista ja ihastuu uusien ystäviensä lojaalisuuteen. Varsin hyvin toimiva elokuva jonka lopun imelyydestä en pitänyt. Samaa settiä pitkälti kuin Football Factory, mutta tässä on sentään tarina(ilmeisesti tositapahtumiin perustuva) ja ideaa.
***
 
Komiat pärjää aina
Extreme duudsonien koko-illan elokuva jonka funktiosta en tajua muuta kuin että ulkomaille ollaan kovasti menossa. Englanniksi puhuttu raina on kuin pitkitetty ja vesitetty versio törkytorstain tarjonnasta. Temput eivät tarjoa mitään uutta ja itse jamppojen esittely ei itseäni ainakaan kiinnostanut tippaakaan. Tulee vaan mieleen että olisi poikien tämänkin kannattanut tehdä jo monta vuotta sitten, niin olisivat edes ehtineet tuohon suurempaan buumiin mukaan.Minusta ainakin tuntuu että nuo jackassit ja muut pässitouhut on jo aika laskusuhdanteessa.
Plussaa positiivisesta asenteesta.
You still think swastikas look cool? In a real fourth reich you'll be the first to go!
aikavaikea
09.01.2006 14:50:03
Maailmojen sota tuli viikonloppuna tiirailtua tyttären seurana. Hänen pyynnöstään siis vuokrattiin tuo dvd. Tyttöä (12-vee ja risat) tuo tuntui välillä ihan jännittävänkin, omasta mielestäni tuotos oli melkoista kökköä. Arvosanaksi kouluasteikolla 6½. Onneksi ei ollut tuon pidempi filmi (1h 50min).
Missäs se on se näkymätön mies?
Kun ei näy missään.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)