Aihe: Kohina :mikki vai etuvahvistin?
1
Hank Hill
21.11.2005 19:50:54
 
 
Tuli hankittua AKG c414 mikki.Muuten on kyllä loistava mikki mutta kohisee ryökäle.Mahtaako tuo kohina johtua mikistä vai etusesta(Behringer mic100)?C3000b mikin kanssa tuo kohina ei ole koskaan häirinnyt,c3000b on herkempi ja tummempi kuin c414.Voisiko olla niin että etuvahvistin kohisee paremman mikin kanssa enemmän,tuo c414 on kirkasääninen mikki,vai johtuuko se vaan siitä että joutuu vahvistamaan heikompaa signaalia enemmän.
jPekka
21.11.2005 20:00:53
 
 
414 taitaa olla herkempi poimimaan ääniä kuin kolmetonninen, joten kun sen perässä on luonnostaan jossain määrin kompressoiva etuvahvistin, niin kohinan tosiaan voisi kuvitella erottuvan paremmin.
 
Yhtä ja toista voi tietysti tehdä mikrofonin sijoittelulla (sekä äänitettävään kohteeseen että ympäristön häiriötekijöihin - kuten tietokoneeseen - nähden) ja niiden gain- ja output-säätimien eri asentoyhdistelmien kokeilemisella. MIC100:n ensiasennusputki on tuskin myöskään yhtään sen kummoisempi kuin omassa MIC200:ssani, joten äänenlaatua voisi yrittää parannella parempilaatuisella putkella.
"...when electrical recording was introduced [during the 1920's], people complained it was too cold and brittle and wanted the warmth and intimacy of acoustic recordings. Now what does that sound like?" -- George Massenburg
varakeef
22.11.2005 11:12:16
Veikkaan että johtuu etusesta ihan kadunmiehen matematiikalla: mikki 1000e, etuaste 50 e.
 
Logiikka ontuu siinä, että samaan etuasteeseen ajetaan kahta eri mikkiä, joista toinen meluaa enemmän. Logiikka sanoo, että ero johtuu mikrofonista.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
Roberto
22.11.2005 13:11:06
 
 
Kohina johtuu siitä että etuseen tulee 414:stä aiempaa enemmän taajuuksia jotka kuulet kohinana, ja mikin impedanssi on etuselle hankalampi jolloin noisefloor lähenee uhkaavasti.. Kokeile etusen vaihtoa johonkin edes vähän parempaan.
Hank Hill
22.11.2005 21:29:25
 
 
Noissa mikeissä on sama signaali/kohina suhde(80db) ja equivalent noise levelkin on sama(14 db-a).Impedanssi on c414:ssä 20 ohmia matalampi(180 ohmia).Vaikuttaako tuo impedanssi muka selvästi kohinaan?
M.F.
22.11.2005 21:48:49
Tähän vaikuttaa myös mikin herkkyys. Epäherkemmän kanssa pitää vääntää gainia enempi etusesta: kohina nousee. Veikkaisin kuitenkin että etusen vaihdolla asia korjaantuu. Toinen asia on että miten tuon etusen gain ja level on asetettu. Eikös siinä ole kaksi säädintä? Teen töitä 414:lla melkein päivittäin, ei se kaikkein hiljasin mikki ole, mutta ei kohina ole ollut kuitenkaan koskaan ongelma. Padithän ei ole päällä, en edes kysy...
Hank Hill
22.11.2005 22:06:50
 
 
tuota etusta kyllä epäilenkin,c3000b on paljon herkempi.Kyllä tuo kohina pysyy kurissa kun gain on n klo 11 ja output n klo 10,mutta kun output on siinä klo 12 tai yli niin kohina on häiritsevä,eikä tuota gainiakaan kannata liikaa laittaa,värittää ääntä.
projekti
22.11.2005 22:41:23
Auttaiskohan putken vaihto?
Sixpack, ja loppurahalla kaljaa.
jorma_r
22.11.2005 22:58:09
Auttaiskohan putken vaihto?
 
Kyllä se varmaan jonnin verran auttaa. Behringerin tehdasputket eivät aina ole niitä hiljaisempia.
 
Jos se vain suinkin on mahdollista kannattanee vaihtaa etuaste kertaluokkaa parempaan. Kohinaongelma (todennäköisesti) korjaantuu ja soundi paranee samalla. Muistelin vain tässä sitä miten paljon paremmalta TSM MT-87 alkoi kuulostamaan kun MIC100:sta sen kanssa käyttäneenä kerran kokeilin sitä kaverilta lainatulla Drawmerin etuasteella. Jopa oma ääneni kuulosti hetken hyvältä! :)
PIM
23.11.2005 10:27:51
Ensin kyllä kokeilisin sitä putken vaihtoa koska se ensiasennusputki ei todellakaan ole sieltä parhaasta päästä. Kankaanpään Mikolta vaan tilaukseen muutama vaihtoputki eri asteisella vahvistuksella (12AX7, 12AT7, jne) niin on millä testailla. Uraltone.com:ssa etuasteputket maksaa kympin molemmin puolin joten tulee paljon halvemmaksi kuin ostaa uusi mikkietuaste.
...ttu tätä elämää, yhtenä päivän autokuume ja toisen GAS...
MJ
23.11.2005 11:04:27
Oli testissä toi etunen, enkä kyllä ikinä laittas etes vasarana käytetyn 58 perään... Kohina oli juuri sitä luokkaa että hohhoij..
Hank Hill
23.11.2005 13:19:32
 
 
Onko kenelläkään kokemusta,empiiristä kokemusta,että putken vaihto auttaisi tuohon kohinaan ja toisi headroomia lisää?Kyllähän aina suositellaan kaikenlaista..
Roberto
23.11.2005 13:38:03 (muokattu 23.11.2005 13:39:28)
 
 
Onko kenelläkään kokemusta,empiiristä kokemusta,että putken vaihto auttaisi tuohon kohinaan ja toisi headroomia lisää?Kyllähän aina suositellaan kaikenlaista..
 
Käytännön vaikutus on kovin olematon.. pitäisi nostaa jännitettä ja siksi parantaa suojausta ja kaikkea semmoista jos meinaa oikeasti paremmaksi saada.
 
edit: mulla on empiiristä kokemusta siitä et se laite toimii ilman putkeakin, tosin aika paljon hiljempaa tulee ulos-reiästä kamaa
M.F.
23.11.2005 18:27:51
Onko kenelläkään kokemusta,empiiristä kokemusta,että putken vaihto auttaisi tuohon kohinaan ja toisi headroomia lisää?Kyllähän aina suositellaan kaikenlaista..
 
ART Tube MP:hen laitoin tehdasputkien tilalle JJ:t ja soundi "siistiytyi" ja ehkä kohinakin väheni mutta ei sillä tavalla ratkaisevasti, joskaan se ei ollut ongelma.
jPekka
23.11.2005 19:42:30
 
 
Onko kenelläkään kokemusta,empiiristä kokemusta,että putken vaihto auttaisi tuohon kohinaan ja toisi headroomia lisää?Kyllähän aina suositellaan kaikenlaista..
 
Minullahan on noissa molemmissa (siis ART Tube MP ja Behringer MIC200) JJ:n valmistamat ECC82-putket (amerikaksi 12AU7) niiden vehkeeseen tarkoitettujen ECC83:n (12AX7) tilalla. Kasikakkosen pienempi vahvistus merkitsee tässä tapauksessa sitä, että putki ei rupea särölle niin aikaisin ja herkästi kuin tehokkaampi kasikolmonen. Kohina ei ainakaan ole lisääntynyt.
"...when electrical recording was introduced [during the 1920's], people complained it was too cold and brittle and wanted the warmth and intimacy of acoustic recordings. Now what does that sound like?" -- George Massenburg
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)