Hei,
Näitä "mikä mikrofoni" kyselyitä on näemmä ollut täällä ihan riittävästi.. ja aina on kuitenkin riittänyt varsin asiantuntevia vastauksia. Sen sijaan että nyt luettelisin aluksi listan mikkejä ja kyselisin miksi toinen on paras ja toinen ei, tarjoaisin kuuntelutestiä. Mikäli sinulla on aikaa, ole kiltti ja auta valitsemaan.
Soittelen Yamaha Tyros2 kosketinsoitinta, yhden miehen bändiä, johon saa kiinni dynaamisen mikin. Minulla on nyt täällä kuusi eri mikkiä testattavana, ja äänitin saman laulunpätkän näillä kaikilla, täysin flat-EQ:lla ja muutenkin täysin samoin asetuksin. Tallennus tehtiin suoraan Tyros2:n kovalevytallentimella, ja sitten enkoodasin 320Kbps MP3-muotoon mahdollisimman hyvän laadun säilyttämiseksi.
Yritän selvittää mikä näistä kuulostaa minun ääneeni sopivimmalta. Musiikkityyli on tämmöinen kevyt, iskelmä, balladit, jazz stankut jne. Ole hyvä ja kuuntele nämä kuusi pätkää, ja valitse vaikka pari kolme parasta mikkiä. Haluaisin kuulla tietysti myös perusteluja. Laulua itsessään ei tarvitse kommentoida :) - olen itseoppinut ja harrastelija eikä mitään hajua tekniikasta.. mutta itse soundista haluaisin kommentteja.
Näytteet ovat ZIP-arkistossa, jonka voit ladata täältä:
http://cray.tuug.fi/~hese/TheWolf_MIC_test.zip En paljasta vielä mikä näyte on milläkin mikrofonilla.. mutta kunhan kommentteja on jokunen tullut, kerron mikkien merkin ja mallin.
Suuret kiitokset!