Aihe: Arto Salminen, nyttemmin vainaa
1
Mika Antero
17.11.2005 17:23:20
Voi voi, yksi suosikkikirjailijoistani -eli Arto Salminen- on kuollut. Tämä on kyllä suuri menetys; Salminen ei ehtinyt saada sitä suosiota jonka hän olisi ansainnut. Mutta näinhän kirjailijoille yleensä käy.
 
Salmisen kirjoitustyyli oli paikoin suorastaan inhorealistista, mutta samalla hykerryttävän humoristista. Tuorein ja valitettavasti siis viimeiseksi jäänyt kirjansa Kalavale kritisoi ansiokkaasti mm. tosi-tv:tä ja nykyistä julkisuuskulttuuria.
 
Kevyet mullat. Tämä oli huono uutinen.
Mika Antero
17.11.2005 18:18:28
Pakko vielä sen verran avautua aiheesta, että on tämä yhtä perkelettä, kun tällaiset Arto Salmisen tapaiset todella lahjakkaat yksilöt jäävät täysin vaille julkista arvostusta samalla kun jonkun julkkiksen tai sen haamukirjoittajan hätäisesti kokoonkyhäämää pilipalikirjaa jonotetaan kirjastoissa kuukausitolkulla ja myydään kaupassa kuin leipää. Turhaa ininää, myönnän sen. Mutta sanoinpahan nyt kuitenkin, sen verran harmittaa Salmisen kohtalo. Mies itse vaikutti kyllä haastattelujen perusteella tyytyvän oloonsa ja arvostukseensa kyynisen humoristisesti, joten eiköhän hän ollut ihan onnellinen mies. Toivottavasti näin oli.
 
Lukekaa ihmeessä miehen kirjoja. Turvapaikka, Varasto, Ei-kuori, Lahti, Paskateoria ja Kalavale. Olikohan niitä muita? Eivät ole edes mitään tiiliskiviä, joten tottumattomammankin lukijan on niihin helppo tarttua.
Jani The Rock
17.11.2005 18:20:39
 
 
Herrantähden! Ymmärsin vasta nyt kenestä on kyse! Arto Salminen oli minulle taannoisten työympyröideni vuoksi henkilökohtaisestikin tuttu mies.
 
Tämähän on ihan hirveää.
Cheap tequila and too much Seconal, but I`m still alive and well! * Bella Italia #1 * MegaMan Club #002 - Quiff Man * ASHC #1
aikavaikea
18.11.2005 11:41:49 (muokattu 18.11.2005 13:06:44)
Pakko vielä sen verran avautua aiheesta, että on tämä yhtä perkelettä, kun tällaiset Arto Salmisen tapaiset todella lahjakkaat yksilöt jäävät täysin vaille julkista arvostusta...
 
Näin varmaankin on, koska minä en ole jostain syystä kiinnittänyt mitään huomiota moisen kirjailijan olemassaoloon ennen kuin nyt. Täytynee tutustua.
 
Tänään Hesarin Nyt-liitteessä oli seuraavanlainen lainaus: "Mitä sä koet että sun kirjat tarjoavat mitä journalismi ei tarjoa?". Kyseessä oli siis "toimittaja" Rakel Liekin kysymys kirjailija Arto Salmiselle Nöjesguiden-lehdessä marraskuussa 2005.
Deja Moo: "The feeling you've heard this bullshit before."
Mika Antero
18.11.2005 13:03:13
Näin varmaankin on, koska minä en ole jostain syystä kiinnittänyt mitään huomiota moisen kirjalilijan olemassaoloon ennen kuin nyt.
 
Et varmasti ole ainoa; edes kirjailijaliiton puheenjohtaja Kari Levola ei kuulemma tuntenut miestä kun taksiin istui. Salminen ajoi henkensä pitimiksi taksia, nääs.
AP
18.11.2005 13:06:14
Et varmasti ole ainoa; edes kirjailijaliiton puheenjohtaja Kari Levola ei kuulemma tuntenut miestä kun taksiin istui. Salminen ajoi henkensä pitimiksi taksia, nääs.
 
Ja arvata saattaa, että nyt sitten aletaan kaverin tuotantoa suitsuttaa ja suosia vaikka miten.
 
Ei silti, ajattelin itsekin tuosta paikallisesta kirjastosta katsoa jonkun Salmisen teoksen ihan tutustuakseni.
K100 #7 Ärlä #011
aikavaikea
18.11.2005 13:09:08
Ja arvata saattaa, että nyt sitten aletaan kaverin tuotantoa suitsuttaa ja suosia vaikka miten.
 
No joo, tästä aiheestahan on tehty biisi jos toinenkin. TJEU: Kontra - Hyvästi Mauri. Tuttu ilmiö useammallakin kulttuurin alalla kautta vuosisatojen.
Deja Moo: "The feeling you've heard this bullshit before."
Mika Antero
18.11.2005 13:56:51
Ja arvata saattaa, että nyt sitten aletaan kaverin tuotantoa suitsuttaa ja suosia vaikka miten.
 
Tod. näk. just näin. Mutta kuten sanoin, niin näinhän se aina menee. Aleksis Kivestä lähtien.
Jani The Rock
18.11.2005 14:08:36
 
 
Haluan tässä yhteydessä tuoda julki, että vaikka ns. ulkomaailma reagoisi Salmisen kuolemaan millä tavalla hyvänsä, kaikkein ikävin asia on se että äärimmäisen mukava ja miellyttävä naisihminen menetti aviomiehensä ja lapset isänsä.
Cheap tequila and too much Seconal, but I`m still alive and well! * Bella Italia #1 * MegaMan Club #002 - Quiff Man * ASHC #1
Lateralus
18.11.2005 15:34:56 (muokattu 18.11.2005 15:35:36)
Kevyet mullat. Olin juuri pari viikkoa sitten löytänyt miehen romaanit ja aloittanut kahlaamaan niitä läpi oikein urakalla. Terävä kirjoittaja, joka uskalsi kirjoittaa yhteiskunnan vääryyksistä. Tämän aamun Hesarista sitten luin miehen menehtyneen.
"When you got nothing you got nothing to lose."
anttipoeka
18.11.2005 15:36:38
Hitto!
 
Salmiset uusinta lukuunottamatta hallussa ja se jäikin sitten viimeiseksi. Erityisesti Paskateoria ja Turvapaikka ovat toimivia.
 
Mihin kuoli?
Ei tässä sen kummempaa.
Mika Antero
18.11.2005 15:37:53 (muokattu 18.11.2005 15:42:43)
Mihin kuoli?
 
Sairauskohtaus, luki eilisessä tiedotteessa.
 
EDIT: Hyvä esimerkki Salmisen kyynisestä huumorista oli jonkun hänen kirjansa "esipuheessa" (tai miksi alkusanoiksi niitä nyt sanotaan). Siinä luki suunnilleen näin: "Tämä kirja on saanut tukea siltä ja siltä instanssilta. Tämä kirja on apurahataidetta."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)