Aihe: Tarja Turunen hyväksyy potkut
1 2 3 4 5 6
tupakalle
11.11.2005 16:17:41
Kuulostaapa eri mielenkiintoiselta.
 
No kuulostaa!
Bardi
11.11.2005 17:04:50 (muokattu 11.11.2005 17:18:39)
myöntää olevansa rahanahne horatsu?
 
Ylläpito: Mistä lähtien artistien huorittelu on tullut täällä luvalliseksi?
 
Ei mistään. Mr Hands lähti juuri pitkälle lomalle, jonka aikana voi vaikka opetella niitä ihmisten maailman käytöstapoja.
 
Yleensä tällaiset asiat eivät ole julkisia, mutta ketjun aihe tuntuu sen verran tulenaralta, että lienee paras varoittaa etukäteen muitakin, että minkäänlaista artistien halventamista - ei Turusen kuten ei Nightwishin jäsentenkään - ei tulla sallimaan. Jäähy seuraa välittömästi.
 
Tämä tiedoksi Bardillekin. Loanheittosyytökset kannattaa myös pitää ominaan.
 
Moderaattori
Feggy
11.11.2005 17:38:03
 
 
Tarja pysyy hevilinjalla
http://www.helsinginsanomat.fi/uuti … oo+pysyä+hevilinjalla/1101981595238

 
Miksi Tarja pysyy hevilinjalla, jos hän ei kerran tykkää hevistä?
Haetaan perusasiat hallitseva basisti helsinkiläiseen Lockmaniin. Soitamme omalaatuista melodista rockia, jossa Bo Diddley ja Blues Explosion yhdistyy Televisioniin ja Tom Waitsiin. Treenikämppä Kaapelilla ja 30 omaa biisiä. Laita pikaviestiä.
aku.miettinen
11.11.2005 18:00:44
Miksi Tarja pysyy hevilinjalla, jos hän ei kerran tykkää hevistä?
 
Käärii kato rahat.
-septimisti-
11.11.2005 18:03:03
Miksi Tarja pysyy hevilinjalla, jos hän ei kerran tykkää hevistä?
 
Niin. Siinäpä meille miettimistä. Tuskin kaikki roskakuskitkaan varsinaisesti rakastavat roskakuskin töitä, mutta hankkivat silti elantonsa niillä hommilla.Toisaalta jäi tuosta hesarin uutisesta sellainen mielikuva meikäläiselle, että tarkoitus ei ole lähteä tekemään mitään Nightwish pastissia, vaan omanlaista musiikkia, jossa on muiden vaikutteiden lisäksi myös 'hevi elementtejä'.
 
Pointsit Turuselle että ei lähtenyt perseilylinjalle.
Bardi
11.11.2005 18:03:58
Ylläpito: Mistä lähtien artistien huorittelu on tullut täällä luvalliseksi?
 
Kiitän ripeää ja jämerää toimintaa. Toivottavasti ryhti pitää niin, että kumpaakaan osapuolta ei anneta kritisoida aiheettomasti.
 
Omalta osaltani päätän Nightwish-keskustelun tähän. Asiahan on aika pitkälle ei-musiikillinen ja siitä on vaikea enää innostua.
Mr. Wolf
11.11.2005 18:22:15
EI millää pahalla, mutta tuo tarja vaikuttaa kaikkien haastattelujen perusteella sen verran bimbolta, että tuskin mitään mahtavaa uraa on klassisissa piireissä tiedossa. Ja tuo sen oma sooloprojekti kuulostaa aivan typerältä...Tosi asenteikasta heviä vissiin tiedossa
 
Mitenkäs se sanonta menee kirjasta ja sen kansista?
Jubi
11.11.2005 18:25:32 (muokattu 11.11.2005 18:26:08)
Suosittelen lukemaan uusimmasta Soundista jutun Tarjasta ja Nightwishistä.
 
Edit. No, well. Samaa porukkaahan ne siis tuossa vielä olivat, tai jotain.
Innostus, nuoruuden hermostollinen häiriötila, joka paranee pienillä annoksilla katumusta kokemuksen karttumisen seurauksena.
kivi
11.11.2005 18:28:06
Suosittelen lukemaan uusimmasta Soundista jutun Tarjasta ja Nightwishistä.
 
Edit. No, well. Samaa porukkaahan ne siis tuossa vielä olivat, tai jotain.

 
Jos silminnäkijäkuvausta kaipaa, uusin Image on selventävää luettavaa, puolin ja toisin.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
jp_one
11.11.2005 19:06:09
Kuuntelin Radio Suomesta kahden jälkeen, kun kuului Tarja Turusen haastattelu n. 10min. Mielestäni hän kertoili asioista hyvinkin avoimen ja rehellisen tuntuisesti, eikä tuntunut kaunaa kantavan. Mielestäni fiksua toimintaa häneltä. Muutenkin kertoili, että
varmasti menee Nigthwishin keikalle katsomaan, sitten kun sellainen joskus tulee. Jäi sellainen vaikutelma, että ehkä kaikille kävi loppujen lopuksi aika hyvin ja parempi tosiaan näin.
Ja miksipä ei Tarja Turunen saisi tehdä hevivaikutteista musiikkia jatkossa..? Kuulosti mukavalta, että hänellä riitti intoa tulevaan eikä ollut jäänyt katkerana murjottamaan, niinkuin toinen vaihtoehto tuossa tilanteessa voisi olla. Veikkaanpa, että TT ja Nightwish ajan myötä pääsevät vielä keskusteluväleihin ja ajan kuluttua, kuka tietää vaikka tekisivät vielä yhteistyötä, ainakin jossain muodossa.
Aika härkä
11.11.2005 19:33:14
Ristus, toi tätihän on ihan pihalla. Voi tätä myötähäpeän määrää.
 
Todellakin. Eikä edes pihalla. Aivan ulkona.
I love the way you walk.
sirdickyj
11.11.2005 20:03:22
Jäähyn ja bannauksen uhallakin sanon, että tuo lehdistötilaisuus, tai se, mitä siitä näin, näytti lähinnä siltä, että julkisuuteen on tultu vaan siksi, että lärvi'ä pitää näyttää, mutta mitään todellista sanottavaa ei ole, siksi pitää vääntää tippaa telkkarissa.
 
Mitä pointtia on tulla puimaan jotakin kirjeen sisältöä kuinka "hän on antanut kaks ja puol vuotta aikaa siihen että eroaa, eikä ole uhannut erota päivän varoitusajalla". Ei kai kukaan missään vaiheessa sellaista ole väittänytkään? Siinä kirjeessähän nimenomaan tuotiin esiin se, kuinka ikävää k.o. seikasta muistuttaminen on. Totuudesta en tiedä, sehän on vain asiayhteydestään irroitettu lause, mutta kukaan ei ole minun tietääkseni missään yhteydessä väittänyt, että TT olisi uhannut erota bändistä päivän varoitusajalla.
 
Tuo haastattelu ja sen jälkikommentit vahvistivat entisestään käsitystäni siitä, että TT on aivan pihalla rockbändin pyörittämisestä ja siihen liittyvästä "äijämeiningistä" ja joustavuudesta, jota bändin pyörittämiseen tarvitaan. Silloin hänen roolinsa on olla toisten renkinä, ja kun renki alkaa isottelemaan ja luulemaan itseään isännäksi, on aivan oikeutettua, perusteltua ja järkevää ns. antaa kenkää. Hieno ratkaisu, jonkalaisia olisin itsekin toivonut ja toivoisin edelleen uskaltavani tehdä tarpeen tullen, vaikka hieman erikokoisissa kuvioissa pyöritäänkin. Samat ne on kuviot niilläkin loppupelistä.
En ikinä liittyisi bändiin, joka ottaa minut jäsenekseen!
Eemil
11.11.2005 20:06:07
Turusella olisi loistava tulevaisuus eduskunnassa. Ainakin nelosen uutisissa vastaa kysymyksiin vastaamatta kysymyksiin. :)
Käykää kuulemassa Musiikkia! Musiikkinäyte on se pieni kiva nuotti kun katsot oikealle ylös. K100 #2
terone
11.11.2005 20:17:28
tässä nyt vain sattui käymään niin että jätkät ehti ensin erottamaan , meni erilailla kuin turunen oli suunnitellut.
a dj, a dj, let´s get out of here!!
aikavaikea
11.11.2005 20:22:53
Miksi Tarja pysyy hevilinjalla, jos hän ei kerran tykkää hevistä?
 
Ei pysy. Tässä taas oli kyse lehdistön edustajien kuullun ymmärtämisestä. Nelosen uutisissa vieraana ollut Tarja kertoi, että jatko ei tule olemaan heviä. Luojan kiitos ei tarvitse uskoa puoliakaan mitä lehdistä lukee!
Deja Moo: "The feeling you've heard this bullshit before."
Balam
11.11.2005 20:22:55
On se niin väärin. Nightwish ei oo enää entisensä ku Turunen ei oo laulamassa.
Kyllähän Tarja nuo potkut tietenki hyväksyy, mutta ei sitä tapaa miten ne potkut annettiin.
It never was and never will be, you're not real and you can't save me, somehow now you're everybody's fool.
AP
11.11.2005 22:39:27
Mtv3:n uutiset teki rohkean tempun ja ilmoitti "äläyksessä" uutislähetyksen alussa, että "jäsenet käyttävät mediaa riitansa pelinappulana" tjsp.
Noinhan se on kyllä.
K100 #7 Ärlä #011
BigPapa
11.11.2005 22:40:50
 
 
Tarja Turunen hyväksyy potkut
 
Mitä sitten?
Kitaroita pitää soittaa.Ne tykkää siitä.
J.Ahonen
11.11.2005 23:11:19 (muokattu 11.11.2005 23:14:23)
En tiedä TT:n musikaalisista lahjoista, mutta käsittääkseni hän ei niitä esiin tuonut nightwishissä muuta kuin nostamalla keikkaliksoja.
 
(Anteeksi kun osallistun tyhjänpäiväiseen keskusteluun, iltavuorossa tylsää).
 
Kyllä minua ainakin Vitsittäisi aika tavalla, jos samassa bändissä olisi joku henkilö tällä asenteella : "joo soitelkaa kun saatte biisiä aikaiseksi, tuun sit vetään sen"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)