Aihe: Multiefekteistä
1
Fuehrer
28.06.2003 23:25:53
Olen koittanut täällä vähän selaillakin näitä kirjoituksia otsikossa mainituista laitteista, ja mielipiteet ovat olleet vähintäänkin vaihtelevia, joten haluankin kysyä muutamaa asiaa.
 
Ensinnäkin, katseltuani laitteen 'V-amp 2' speksejä, jäi varsin epäselväksi itse efektiosuus laitteessa. Sen verran noista tajusin, että kyseessä on vahvarimallinnin, mutta saako siitä esimerkiksi säröä ulos suht kuunneltavalla laadulla?
 
Toiseksi, olkaa niin ystävällisiä ja suositelkaa hyvää multiefektiä budjetilla 200 euroa. Tärkeintä mitä haen noista laitteista on kuunneltava särö sekä delay ja chorus.
Tilulei
Eemil
29.06.2003 13:13:14
Multiefektillä on ihan hyvä alottaa, ja jopa myös jatkaa! Sitä käyttämällä tosiaan oppii tuntemaan eri efektit ja kaiut ja mitä ne tekee. 200E budjetti riittää niihin yksinkertaisimpiin multiefekteihin. Käy testaamassa mahdollisimman useaa ja tee omat ratkaisut.
Tietysti on mahdollista että olen väärässä vaikka se mahdotonta onkin.
Jaz
29.06.2003 22:08:38
 
 
Suosittelen lämpimästi vamp-2:sta.
 
Hyvät säröt siitä saa. Miinuksena voisi sanoa, ettei soundeja saa nimettyä.. tai saa, mutta itse laite näyttää vain numero-kirjain yhdistelmän, joten muistipaikkakartta on oltava sun nokkas edessä kun soitat. Midipedaan tuo laite melkein vaatii (ainakin keikkakäytössä), mut kallis laite sekin..
Fortune
30.06.2003 12:29:55
V-amp2:sen kanssa voi tulla itku, jos yrität käyttää sitä jotain vahvistinta yliohjaavana säröpurkkina, se kun ei ole siihen tarkoitettu.
 
Sen särömaailma on "valmis" line outista tullessaan, eli siinä on mallinnettu yliohjattu vahvistin, se signaali ei yliohjaa hyvänkuuloisesti mitään vahvistinta.
 
Yleensäkin multiefektien kanssa kannattaa unohtaa se särönsaantivaatimus, niin pöydälle jää paljon laadukkaampia laitteita.
 
Eli särö joko erillispurkista tai vahvistimesta itsestään ja efektit siitä multivatkaimesta.
Soittakaa Arkanoid!
Kun peli on jo menetetty.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)