Aihe: Sormilla soitto=oikea käsi kipeytyy
1 2
Q-re
23.10.2005 16:22:34
 
 
Tästä aiheestahan q-re on kirjoittanut aivan loistavan "ergonomiaoppaan", jonka urlia en tietenkään nyt löydä.
 
Nakkaan tänne jos muistan sen.

 
Hoho, tässähän tämä. Tiedä sitten loistavasta, mutta tulee tuosta tärkeimpiä asioita ilmi. Noita juttuja en siis ole itse keksinyt, vaan ovat fysioterapeuttien ja hierojan ohjeita. Pikaisesti kyhäsin tuollaiset höpösivut, kun piti aina selittää ihmisille samat jutut uudestaan eikä intter-Netistä tahtonut suoraan löytyä kunnollisia ohjeita meille rasitusvammaisille muusikonreppanoille. Täytyy ehkä siistiä noita vaiheessa, mutta menköön nyt:
 
http://www.student.oulu.fi/~mkkuure/bassovenytys.html
 
Meikäläisen tenniskyynärpäähän siis auttoi ahkera venyttely, ja "hierontakuurit" eli 4-5 kertaa viikon välein käynti hierojalla, tunnin käsittely jossa käytiin läpi kädet ja hartiat. Viimeisin kuuri loppui viikko sitten, ja nyt tuntuu että kädet ovat ensimmäistä kertaa kahden vuoden jälkeen taas priimakunnossa. Viisi kuuria olen tainnut käydä läpi tässä kahden vuoden aikana. Rahaa siis paloi, mutta pakkohan se oli kun yrittää ammatikseen bassonsoittoa opiskella ja jos kädet menevät niin soitto loppuu siihen.
Zarmo
23.10.2005 17:10:54
 
 
Täytyy ehkä siistiä noita vaiheessa, mutta menköön nyt:
 
http://www.student.oulu.fi/~mkkuure/bassovenytys.html

 
Hei kiitti, etinkin näitä joskus.
GAS ei kuole, GAS nukkuu!
Lukekaa runoutta
Ladatkaa Interspectionalin Demo#1
Peuranpuolikas
25.10.2005 13:53:20
Ite soitan sormilla ja Heviä (yllättäen) niin kesken keikan käsi väsy totaallisesti ja mitäs sitten tehään....jaa....jännempi juttu eikö?? tuttua kenties?
Epämuusikko
25.10.2005 21:22:22
Terveyspläjäys on FAQ-ainesta.
...we have to produce a smooth, flowing, coordinated series of closely-spaced notes from bar one to the end of the piece, while the guitar player can strum one power chord, assume the rock god stance, and have the groupies swooning. ÄrLä #009
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)