Aihe: Aloitteleva "pianisti" vailla soitinta
1 2
Keijukais
26.08.2005 19:37:52
Nyt suuressa huumassa olisin hankkimassa syntikkaa tai jotakin sähköpianoa (nimitykset vähän haussa vielä), jossa olisi melko laadukkaat äänivalikoimat, äänet, ja "tuntumakoskettimet" (eli siis ei mitkään läpät jotka eivät tunnu missään). Hinta mahdollisimman halpa tietysti.
 
Soittimella pitäisi pystyä säveltämään vähäsen (eli siis mahdollisuus eri soitu- ja melodiaääneen) ja myös klassista pianon soittoa harjoittelemaan.
 
Olen kuullut juoruja että Yamaha on täysi lelu, Korgiin tai ehkä Rolandiin pitäisi panostaa siis?
 
Kertokaas vinkkejä uran alkuun, soittimen (ja nuottien) ostoon, ynnä muuta.
IceChylos
26.08.2005 19:39:53
Yamahalta löytyy kyllä laatupelejäkin. On Rolandillakin huippuvehkeitä, näin humalassa..
Silmä on ruumiin lamppu. -Jeesus
baron
26.08.2005 20:57:23
 
 
Yamahalta löytyy kyllä laatupelejäkin. On Rolandillakin huippuvehkeitä, näin humalassa..
 
Mulla on Yamaha P-90, johon oon ihan tyytyväinen.
Siinä ei oo omaa äänentoistoa.
P-120:ssä on omat kaiuttimet.
"Joka on leikin alkanut, leikin kestäköön" - PB
Keijukais
27.08.2005 10:30:35
Kiitos hirveästi vaivannäöstä, mutta tarvitisin tosiaan ihan alkutason apua.
 
Eli siis selvennystä, onko parempi että irtokaiuttimet vai sisäänrakennettu äänentoisto?
 
Mikä on räkkimalli?
 
Kuinka monta kosketinta tarvitaan klassisen soittoon?
 
Jos haluan päästä halvalla ja tilata soittimen esim. saksasta, minkä kaupan kautta kannattaa toimia? (thomannia käytän muissa ostoksissa yleensä)
baron
27.08.2005 11:11:48 (muokattu 27.08.2005 11:12:06)
 
 
Kiitos hirveästi vaivannäöstä, mutta tarvitisin tosiaan ihan alkutason apua.
 
Eli siis selvennystä, onko parempi että irtokaiuttimet vai sisäänrakennettu äänentoisto?
 
Mikä on räkkimalli?
 
Kuinka monta kosketinta tarvitaan klassisen soittoon?
 
Jos haluan päästä halvalla ja tilata soittimen esim. saksasta, minkä kaupan kautta kannattaa toimia? (thomannia käytän muissa ostoksissa yleensä)

 
1. Sisäänrakennettu äänentoisto on teknisesti helpompi, mutta ei yleensä kovin korkeatasoinen. Jos soitat vain himassa, etkä aio roudatata soitinta, se on varmaan OK.
 
2. 88 kosketinta.
"Joka on leikin alkanut, leikin kestäköön" - PB
U.Honey
27.08.2005 21:36:12 (muokattu 27.08.2005 21:36:45)
Pianotyyppisistä Yamaha-soittimista soundeiltaan paras lienee S90 - jollainen on Torilla juuri myynnissä!:
http://www.yamaha-europe.com/yamaha ... nthesizer/10_synthesizer/index.html

 
Osta Motif! (ES)
My name is Baron, U.Honey Baron.
Titares
28.08.2005 07:23:58 (muokattu 03.09.2005 10:12:19)
Ulkoiset kaiuttimet ovat parhaat (hyvä valinta on esim. http://www.genelec.fi/tuotteet/8040a/8040a.php), mutta niiden hankinnan voit aivan hyvin jättää myöhemmäksi, jos soittimessa on omat kaiuttimet.
 
Klassisessa 88 kosketinta on tarpeen, kun soittamasi kappaleet sisältävät aivan matalinta ja korkeinta pimputusta. Kokeile kaupassa millaisia ääniä pianoista matalimmillaan ja korkeimmillaan tulee. Jos et usko kyseisiä ääniä jatkuvasti tarvitsevasi ja raha on tiukalla, niin 61 kosketinta riittää, kuten useimmille. Sähköisissä soittimissa voi koskettimistoa lisäksi siirtää napin painalluksella oktaavia ylemmäs tai alemmas ja vieläpä jakaa koskettimiston pariin-kolmeen osaan ja soittaa vaikka kontrabassoa ja pikkolohuilua yhtäaikaa vasemmalla ja oikealla kädellä. Kunnollisissa soittimissa voit myös tallettaa koko orkesterin soittamalla kunkin soittimen erikseen. Tavallisemmin käytetään valmiita taustoja, valitsemalla joku jopa tuhansista säestystyyleistä. Itselle jää silloin melodian soitto. Jos pianonsoitto on tärkeää, niin katso silloin maksaako S90 Muusikoiden.net'n Torilla liikaa. Jos niin, siirry suunnittelmaan halvemman 61 koskettimisen soittimen hankintaa.
 
Takuun ja muun asioinnin puolesta soitin kannattaa ehdottomasti ostaa Suomesta. Jos vikoja ilmenee, niin silloin ei mahdollisesti säästynyt sata euroa paljon lohduta. Lisäksi hinnat ovat Suomessa useimmiten kilpailukykyisiä, kun ostat käteisellä ja keskustelet vähän kauppiaan kanssa. Thomannista on minulle kantautunut vain hyvää, mutta laitteen vikautuessa saattaa tulla hankaluuksia. Säästä alkuperäinen pakkaus mahdollista kuljetusta ja myöhempää myyntiä varten.
 
Pari esimerkkiä:
 
Soitin: http://www.thomann.de/thoiw3_artike … sn=5b59ee82995abb65ef5c641b44ab7b15
Räkki: http://www.thomann.de/thoiw3_artike … sn=5b59ee82995abb65ef5c641b44ab7b15
http://shop.musicproducts.com/produ … so?c=FI&pr=36458&newlang=fi
Edullisempi (mutta hyvä) kosketinsoitin: http://www.thomann.de/thoiw3_yamaha_psr_1500_keyboard_prodinfo.html?
 
Kosketinsoitin: http://www.thomann.de/thoiw3_artike … sn=5b59ee82995abb65ef5c641b44ab7b15
http://shop.musicproducts.com/produ … so?c=FI&pr=27555&newlang=fi
Räkki: http://www.thomann.de/thoiw3_artike … sn=5b59ee82995abb65ef5c641b44ab7b15
Edullisempi (mutta hyvä) kosketinsoitin: http://www.thomann.de/thoiw3_artike … sn=5b59ee82995abb65ef5c641b44ab7b15
 
Räkki tarvitsee MIDI-koskettimiston Master Keyboardiksi:
http://www.thomann.de/thoiw3_artike … sn=bf67d6b39920c2c012eaf4847c0d4677
Huomaa kuinka paljon enemmän nappeja on tähän verrattuna vaikka Fantom Xa:ssa. Ne eivät ole turhia, mitä joutuu katumaan ostaessaan räkin vain säästösyistä!
 
Jos haluat erinomaisen sähköpianon, jossa on lisäksi Motifin ominaisuudet, niin tässä on uunituore Yamaha:
http://www.yamaha-europe.com/yamaha … /10_no_series/019_S90_ES/index.html
http://www.yamaha-europe.com/yamaha … eries/019_S90_ES/feature/index.html
http://www.yamaha-europe.com/yamaha … _series/019_S90_ES/specs/index.html
http://www.yamahasynth.com/products/s90es/
 
Tästä saat hyvän vertailuhinnan useimmille tuotteille, mutta S90 SE:n hintaa ei vielä näytä löytyvän:
http://www.boxymusic.com/
Valitse Suomi ja laita hakuun vaikka Fantom Xa.
 
Lue käyttäjien mielipiteet itseäsi kiinnostavasta soittimesta täältä:
http://www.harmony-central.com/Synth/Data/
Keskiarvoihin ei kannata niinkään tuijottaa, sillä joillakuilla "käyttäjillä" näyttää olevan outo taipumus antaa nollapisteitä siinä missä muut ovat antaneet kiitettäviä arvosanoja. Mediaani merkitsee enemmän kuin keskiarvo.
 
(Vrt. kommentti asian vierestä, jota en malta olla ilmaisematta: Jos suurituloisten johtajien palkka nousee jollakin aikavälillä 100%, niin sanotaan, että firman henkilöstön tai vaikka koko maan työläisten ansiot ovat nousseet keskimäärin huomattavasti, vaikkei kukaan muu olisikaan saanut mitään korotusta. Mediaaniansiot eivät sensijaan samalla aikavälillä ole välttämättä lainkaan nousseet, mikä vastaa paremmin todellisuutta. Keskiarvoa käytetäänkin jatkuvasti ja ilmeisesti tarkoituksellisesti väärin mm. palkankorotuksista päätettäessä. Sama koskee prosentteja: Kolme prosenttia 2000 eurosta (= 60,-) on täysin eri asia kuin kolme prosenttia 20 000 eurosta (= 600,-), eikä tasa-arvon saavuttamiseksi auta mitään vaikka ensinmainitussa tapauksessa prosenttikorotus kaksinkertaistettaisiin. Tällöin tiedotusvälineet kuitenkin täysin aiheetta riemuitsisivat palkankorotusten kohdistuneen poikkeuksellisen voimakkaasti pienituloisille - tällaistahan ei liene koskaan ole tapahtunut, vaan päinvastoin korotusprosentti on yleensä sitä suurempi mitä korkeampi palkkaluokka. Yhteenlaskettu summa sensijaan voi pienituloisilla olla korkein, koska heitä on paljon enemmän. Vähäistä lukumäärää käytetäänkin yhtenä korkean korotuksen perusteena, mikä on yhtälailla valtaväestön petkutusta, sillä samassa veneessä ollaan kaikki! Tilannetta tulee tasa-arvon nimissä tarkastella yksilötasolla, tai muuten tasa-arvo eikä oikeudenmukaisuus eivät toteudu. Ainoa oikeudenmukainen yleiskorotus on euroissa yhtä suuri kaikille - myös kansanedustajille ja ammattiyhdistysjohtajille! Jos palkankorotukset sananmukaisesti haluttaisiin kohdistaa pienituloisille, niin heille kullekin annettaisiin muita suurempi euromääräinen korotus. Aika on palkka-asioissa ajanut jo kauan sitten prosenttien oikeudenmukaisen kaltaisen käytön ohitse, mitä päättäjät eivät edelleenkään halua myöntää. Syynä on oman sekä absoluuttisen että suhteellisen edun lisääminen muihin nähden, joka kiteytyy yhteen sanaan: ahneus. "Kun on valta ja mahdollisuus ottaa, niin otetaan.")
joetail
28.08.2005 11:49:44
 
 
...ja myös klassista pianon soittoa harjoittelemaan.
 
Akustinen oltava klasarissa, kuten tossa toisessakin ketjussa juuri valistin.
Keijukais
28.08.2005 16:20:01
Kiitos vielä.
 
Sellaista vielä kyselisin, että miksi kutsutaan niitä koskettimia joissa on "vastusta" sormille?
 
Läpsykosketinten kanssa sormet menevät helpommin vikaan, ja tuntuu kuin soitin olisi ihan lelu.
 
Kalliita nuo kiipparitkin näyttävät olevan, esim. F-musiikissa näihin "haukutuihin" yamahaan näytti menevän maksimissaan se tonni.
Titares
28.08.2005 16:49:09 (muokattu 28.08.2005 16:57:37)
Painotetut koskettimet tai painotettu koskettimisto; "88-note weighted action piano keyboard" tai "hammer-action keyboard".
 
Onnea valintaan ja hyvät jatkot!
musamies
28.08.2005 22:16:59
Hyvät kuulokkeet voi olla kotisoittelussa kovat sanat jos vetää digitaalipianolla.
 
Esim. Sennheiser HD 600 tai AKG K501.
 
Maksavat jonkin verta, mutta ne miellyttävät saundiltaan ja ovat mukavia päässä.
 
Paljon mieluummin mä sellaisilla vetäisin kuin jollain köyhillä sisäänrakennetuilla kaiuttimilla.
 
Keikalla ja joskus treeneissäkin mä vetelen aktiivielektroniikalla ja limitterillä varustetuilla kuulosuojainkuulokkeilla, mutta se onkin oma lukunsa.
J.Ahonen
29.08.2005 13:25:24
Voisiko joku valaista myös minua? Eli olen kitaristi, tarkoituksena olisi alkaa säveltämään Kvartetille mistä löytyy myös piano. Eli tarvitsisin edullisen synan, jossa ok piano, kosketus sensori, muilla soundeilla nyt ei niin kauheasti väliä, ok urut ja sähköpianot plussaa, jouset myös. Eli tuommoisella + - 200e budjetille parasta vastinetta? Suosituksia? Kiitän. (käytettyjä yritän toki kytätä pääsääntöisesti)
musamies
29.08.2005 13:44:30
Voisiko joku valaista myös minua? Eli olen kitaristi, tarkoituksena olisi alkaa säveltämään Kvartetille mistä löytyy myös piano. Eli tarvitsisin edullisen synan, jossa ok piano, kosketus sensori, muilla soundeilla nyt ei niin kauheasti väliä, ok urut ja sähköpianot plussaa, jouset myös. Eli tuommoisella + - 200e budjetille parasta vastinetta? Suosituksia? Kiitän. (käytettyjä yritän toki kytätä pääsääntöisesti)
 
Budjettisi on karkeasti arvioiden noin kymenen kertaa turhan pieni, joten kompromisseja joutunet tekemään.
 
Voi olla, että saundin puolesta paras vaihtoehto digitaalisilla menetelmillä toimittaessa olisi softapohjainen piano.
 
Itse olen ajatellut tätä,
http://www.ilio.com/synthogy/ivory/
 
Joku käytetty digitaalinen keikkapiano voisi olla vähän sinnepäin mitä haet. Minulle on musaliikkeessä tyrkytetty käytettynä jotain GEM merkkistä
 
Mielestäni täällä netissä on ilmassa ehkä hieman vääränlaista käsitystä kosketinsoittamisen vaatimasta rahallisesta panostuksesta.
 
Panostus pysyy toki alhaisena jos tyytyy johonkin Anttilan Casio tasoon.
J.Ahonen
29.08.2005 15:09:39 (muokattu 29.08.2005 15:12:46)
En ole äänittämässä, saati suorittamassa minkäänlaista live performanssia kyseisellä härvelillä, idea on, että voin saada sillä edes jonkinlaista suuntaa, miltä jokin juttu tulee kuulostamaan oikealla pianolla. On kaikkia tärkeämpiä/kalliimpia hankintojakin edessä, joten tuohon 200 budjettiin pitäisi päästä, jos jossain esim 300-400 e vehkeessä on HUOMATTAVASTI (eli noin 75%) parempi piano soundi niin saa toki ehdottaa.
 
Editointi: Eli toisin sanoen tarvitsen vehkeen mikä kuulostaa enemmän pianolta kuin kitara ja siinä on koskettimet...
musamies
29.08.2005 17:30:54
Ehkä jonkun kammottavasaundisen vanhan Yamaha Clavinovan tai muun menneiden vuosien digitaalipianon voisi saada halvalla.
J.Ahonen
29.08.2005 18:50:16
? ööö 200e digipiano? Kertokaa minullekkin mistä, jonkun Clavinovan bongasin 2500e, onko siinä muka "kammottava soundi"? Mies taitaa veivata norsunluu flyygeliä.
musamies
29.08.2005 20:45:18
? ööö 200e digipiano? Kertokaa minullekkin mistä, jonkun Clavinovan bongasin 2500e, onko siinä muka "kammottava soundi"? Mies taitaa veivata norsunluu flyygeliä.
 
Niitä on ollut jo aika pitkää ja tuskin vanhimmista malleista voi kovin kovaa hintaa pyytää käytettynä.
 
Tulin juuri treeneistä veivaamasta Yamaha pianolla. Olisi siellä vanha Clavinovakin ollu, mutta sille ei näytä paljoa käyttöä olevan.
J.Ahonen
29.08.2005 21:38:07 (muokattu 29.08.2005 21:39:11)
Olisi siellä vanha Clavinovakin ollu, mutta sille ei näytä paljoa käyttöä olevan.
 
Diilaa meikälle.
musamies
29.08.2005 22:14:58
Diilaa meikälle.
 
Ei oikein sovi diilata kun se on yhteiskunnan omaisuutta.
 
Sensijaan kunnanisät ja äidit ovat suunnitelleet koko opistotalon myymistä :-(
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)