Aihe: Rumpua äänitettynä kiitos?
1
Mikael
11.07.2005 23:48:33
 
 
Mulle voi lähettää biisejä samalla menttaliteetilla. Tai voi käydä mun puolesta duunissa tai vaikka siivoamassa mun kämpää. Helpointa on tietty jos lähtettä ihan vaan rahaa...
Oli miten oli, mutta näin on.
eleeton
12.07.2005 14:41:06
Juu, helppoahan se on ilman rumpuja äänittää rumpuja. Enhän muuten kysyisi.
ja takaisin sorvin ääreen... Lähdön Aika mp3-sivu -- Verkkokauppasi on patentoitu!
Mikael
13.07.2005 14:58:05
 
 
Juu, helppoahan se on ilman rumpuja äänittää rumpuja. Enhän muuten kysyisi.
 
Juu... pisti vähän silmään toi sun "luovutat kaikki oikeudet mulle" -meininki. Jos soittoa päätyy oikealle julkaistavalle levylle, kuuluu soittajalle asianmukainen korvaus tekemästään työstä (vähintään Gramexit) ja toisaalta soittajalla tulisi olla oikeuus päättää osallisuudestaan tietynlaiseen musaan - etenkin jos ilman mitään korvausta luovuttaa oma duuniaan muiden käyttöön. Sample-levythän maksavat rahaa juuri tästä syystä: ostat oikeuden käyttää jonkun tekemää materiaalia.
 
Varmaan hedelmällisempää olis lähestyä asiaa siten että haet yhteistyökumppaneita ja kerrot millaista materiaalia olet tekemässä, jolloin tällaisesta kiinnostuneet ainakin tietäisivät mihin nokkansa pistävät.
Oli miten oli, mutta näin on.
J. Cool
14.07.2005 11:59:04
 
 
pisti vähän silmään toi sun "luovutat kaikki oikeudet mulle" -meininki. Jos soittoa päätyy oikealle julkaistavalle levylle, kuuluu soittajalle asianmukainen korvaus tekemästään työstä (vähintään Gramexit) ja toisaalta soittajalla tulisi olla oikeuus päättää osallisuudestaan tietynlaiseen musaan - etenkin jos ilman mitään korvausta luovuttaa oma duuniaan muiden käyttöön. Sample-levythän maksavat rahaa juuri tästä syystä: ostat oikeuden käyttää jonkun tekemää materiaalia.
 
todellakin! missään nimessä homma ei toimi niin että kaikki oikeudet sokkona jolleki vaan. Näin ei tosiaankaan kannata menetellä, ihan jo periaatteen vuoksi. ja ilman tiettyä spesifiä projektia voi olla aika kaukaa haettua. randomilla joku vetää narulle mitä mieleen juolahtaa -- ja bling bling, sehän passaa tähän biisiin filleineen, tempoineen ja fiiliksineen täydellisesti.
 
jotta itekin jotain hyötyis, kannattaa varmaan suunnitella mitä tilaa, esim peruspoppihenkistä tempoon 110: samplekompit, sample-iskut, kourallinen perusfillejä yms.
O: 16" K-custom dark crash!
eleeton
14.07.2005 12:30:33 (muokattu 14.07.2005 12:32:58)
Anteeksi, tuli ilmaistua vähän huonosti, tekstintuotto ei ole vahvin alueeni.
Siis tietenkin sopivalla creative commons lisenssillä, tässä tapauksessa varmasti sampling.
 
http://creativecommons.org/audio/
 
Ja tyyliä ei oltu mainittu koska (rumpujen osalta) materiaali voi olla blastbeatistä poppiin ja jatsiin. Valmiisiin biiseihin (missä valmiit klikit ja tempot jne) löytyy tilausrumpali jo, mutta ei se joka paikkaan ehdi eli suomeksi näihin samplaushommiin.
 
Yritin tekstissäni ilmaista myös että komppia, fillejä ja sooloja vapaalla tyylillä, ei siis yksittäisten rumpujen sampleja, se on projekti erikseen.
Eli ns. improa.
 
Anteeksi sekaannusta.
ja takaisin sorvin ääreen... Lähdön Aika mp3-sivu -- Verkkokauppasi on patentoitu!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)